IT specialistams – augančios perspektyvos energetikos srityje

2020 m. gruodžio 15 d.
IT specialistams – augančios perspektyvos energetikos srityje

Kartais galima išgirsti skeptiškų nuomonių, kad informacinių technologijų (IT) specialistų poreikis yra gana trumpalaikis – esą perėjus prie skaitmeninių sprendimų daugiau šių specialistų nebereikės. Vis dėlto naujausios prognozės rodo, kad iki 2030 m. IT specialistų trūkumas visame pasaulyje pasieks 4,3 mln. darbuotojų, o Lietuvoje IT darbo vietų augimas gali siekti iki 10 proc. kasmet.

Nors 2020-aisiais pasaulį supurčiusi COVID-19 pandemija verslui atnešė daug neaiškumo dėl ateities, ši situacija rinkoje sukūrė dar didesnį IT specialistų poreikį – organizacijos, kurios iki šiol ignoravo elektroninių kanalų svarbą, šiemet buvo priverstos investuoti į skaitmeninius sprendimus. Taigi, pastarieji metai programuotojams, testuotojams, IT infrastruktūros specialistams buvo puikūs, mat daugumoje verslo sektorių prasidėjo sparti skaitmenizacija ir šis procesas greitu metu nesibaigs.

Nors IT projektų plėtra gali pasigirti įvairių sektorių atstovai, tačiau paskutinius porą metų pastebimos itin sparčiai augančios IT specialistų perspektyvos energetikos srityje. Vienas tokių pavyzdžių – pirmaujanti Baltijos šalių energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ 2019-2020 m. įdarbino daugiau nei 130 IT specialistų, kurie sudaro apie 12 proc. visų naujų įmonės darbuotojų.

„Skaitmenizavimas ir IT sprendimai jau anksčiau atėjo į telekomunikacijų, bankų, finansinių startuolių rinkas ar automobilių industriją – dabar puikiai suvokiame, kad be IT sprendimų ir energetikos srityje negalėtume kokybiškai tiekti klientams elektros ar dujų. IT sprendimai padeda efektyvinti verslo procesus, įgalina mus pagerinti klientų patirtį, o kartu ir suteikia galimybes pasiūlyti rinkai naujų produktų ar įgyti konkurencinį pranašumą“, – teigia „Ignitis grupės“ IT plėtros departamento vadovas Tomas Miškūnas.

IT specialistų resursai „Ignitis grupėje“ didinami siekiant efektyvinti procesus bendrovėje – tikimasi, kad informacines sistemas vystant įmonės viduje bus galima rasti kokybiškesnius, greitesnius ir labiau verslo poreikius atitinkančius sprendimus, nei kad tai būtų daroma perkant paslaugas iš kitų organizacijų.

„Suprasdami, kad konkurencinį pranašumą turinčius sprendimus kurti geriausia su ekspertais, matančiais visą procesą iš vidaus, 2020 metais subūrėme 6 komandas, dirbančias prie atskirų produktų, tokių kaip duomenų mainų platforma (angl. Data Hub) ar „Saulės parkai“, – pasakoja T. Miškūnas. – Tad ir ateinančiais 2021 metais toliau kviesime IT specialistus prisijungti prie „Ignitis grupės“ ir kartu darbuotis prie iššūkius keliančių projektų šioje unikalioje energetikos rinkoje.“

Per maždaug pusmetį nuo pavasario pradžios „Ignitis grupė“ pasamdė beveik 30 naujų IT specialistų, iš kurių pusė yra programuotojai, taip pat nemažą dalį naujokų sudaro IT projektų vadovai, sistemų plėtros vadovai, IT analitikai ir testuotojai.  „Ignitis grupės“ Rinkos reguliavimo vadovas Vytautas Rimas pabrėžia, kad jų įmonei kaip niekada reikalingi IT darbuotojai dėl naujai kuriamų inovatyvių projektų.

„Valdant ir eksploatuojant tokios apimties infrastruktūrą bei aptarnaujant daugiau kaip 1,5 mln. klientų, IT sprendimų poreikis auga įspūdingu tempu, o tuo pačiu metu siekiant užtikrinti, kad daugelis IT sistemų veiktų nepertraukiamai tai tampa tikrai nemažu mūsų kasdienės veiklos iššūkiu. Tobulėjant technologijoms, ieškant didesnio veiklos efektyvumo bei geresnės paslaugų kokybės IT sprendimai dažnai tampa pagrindiniu įrankiu, kuris yra pasitelkiamas ne mažos dalies tikslų įgyvendinimui. Didysis proveržis šioje srityje jau prasidėjo vadinamuoju rinkos liberalizavimu, kai elektros energijos vartotojai jau gali pasirinkti nepriklausomą energijos tiekėją“, – teigia pašnekovas.

V. Rimo nuomone, kitas svarbus projektas, kuris dar labiau paskatins IT sprendimų proveržį energetikoje, laukia netolimoje ateityje –išmaniųjų skaitiklių diegimas. T. y. pažangūs objektuose esantys elektros skaitikliai, leidžiantys prieiti prie duomenų nuotoliniu būdu, 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, 365 dienas per metus. Todėl jau artimiausiu metu vartotojus pasieks naujos duomenų rinkimo technologijos, tokios kaip išmanieji skaitikliai ar jutikliai.

„Siekiant tinkamai pasirengti šiam procesui, ESO šiuo metu kuria duomenų mainų platformą (angl. Data Hub), kuri bus skirta energijos rinkos duomenų mainų su suinteresuotomis šalimis užtikrinimui. Kalbant apie tinklo duomenis, didesnio proveržio ateityje galima tikėtis vis labiau pritaikant automatizuotus tinklo priežiūros algoritmus (angl. predictive maintenance), kurie leis efektyviau priimti investicinius sprendimus, taip pat sudarys prielaidas didesniam energijos tiekimo patikimumui“, – sako V. Rimas.

Rodos, IT specialistai turi aibę pasirinkimų, tačiau kas juos skatina dirbti energetikos srityje? „Ignitis grupės“ atstovų teigimu, dažniausiai IT srities profesionalus motyvuoja galimybė prisidėti prie iššūkius keliančių ir įdomių projektų, dirbti stabilioje ir ambicingus tikslus keliančioje įmonėje. Be to, pastebima ir dar viena tendencija – iki šiol užsienio kompanijoms dirbę specialistai vis labiau vertina galimybę prisijungti prie lietuviškų projektų ir taip prisidėti prie visai šaliai reikšmingų projektų įgyvendinimo.

„Pasidomėjęs plačiau karjeros galimybėmis „Ignitis grupėje" sužinojau, kad bendrovė pradėjo daugybę pokyčių, transformacijų ir įvairių įdomių projektų. Prisijungus labiausiai buvo netikėta patirti esamą pozityvią ir teigiamai „įkraunančią“ kultūrą, kurią kuria daug draugiškų, įdomių bei patyrusių kolegų, vadovų iš įvairių tarptautinių įmonių, sukaupusių labai unikalios ir įvairios patirties, – apie darbo aplinką pasakoja „Ignitis grupės“ IT sprendimų inžinerijos skyriaus vadovas Giedrius Kriščiukaitis. – Turime ambicingų tikslų, norime realizuoti daug idėjų, inovacijų, projektų. Labai rekomenduoju „Ignitis grupę“ tiems, kuriems karjeros baterijos jau „išsikrovė.“