Patvirtinti 2021-2024 m. „Ignitis grupės“ opcionų programos tikslai vadovams: dėmesys komercinės gamybos augimui, tinklų efektyvumui ir įsipareigojimas darnumui

2021 m. kovo 22 d.
vejo
  • „Ignitis grupė“ stebėtojų taryba patvirtino pagrindinių grupės vadovų ilgalaikio skatinimo akcijų opcionais programos tikslus 2021-2024 metams – jie suformuoti atsižvelgiant į Grupės Strateginiame plane iškeltus tikslus ir atnaujintą Finansų ministerijos Lūkesčių raštą.
  • Programoje įtvirtintos sąlygos, užtikrinančios, kad įmonės vertė augtų ne dėl augančių tarifų.
  • Pagrindinis dėmesys programos tiksluose yra skiriamas žaliosios gamybos plėtrai, akcininkų grąžos didinimui, efektyvumo didinimui reguliuojamoje veikloje bei darnios veiklos užtikrinimui.

 

Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ stebėtojų taryba patvirtino pagrindinių grupės vadovų ilgalaikio skatinimo akcijų opcionais programos tikslus 2021-2024 metams. Vadovams keliami tikslai buvo suformuoti atsižvelgiant į Grupės Strateginiame plane iškeltus tikslus  ir gautą papildytą Finansų ministerijos Lūkesčių raštą. Programoje yra įtvirtintos būtinos sąlygos, kad bendrovės augimą lemtų didėjančios žaliosios gamybos apimtys ir komercinė, o ne reguliuojama veikla.

Iš komercinės veiklos gautas Grupės koreguotas EBITDA augimas 2021-2024 m. turi būti bent 10 kartų didesnis nei gaunamas iš reguliuojamos veiklos, reguliuojama monopolinė veikla 2024 m. turi sudaryti mažiau nei 60 proc. Grupės koreguoto EBITDA turto rotavimo atveju, o žaliosios gamybos koreguotas EBITDA 2024 m. bent du kartus viršyti buvusį 2020 m.

Alternatyvia būtina sąlyga yra reikalavimas, kad reguliuojama monopolinė veikla1 2024 m. sudarytų mažiau nei 50 proc. „Ignitis grupės“ koreguoto EBITDA. Jeigu pastaroji, arba anksčiau paminėtos sąlygos neįvykdomos, tikslai bus laikomi nepasiektais.

Nuostata, kad akcijos pagrindiniams „Ignitis grupės“ vadovams gali būti suteikiamos tik žaliosios gamybos rezultatams augant ženkliai sparčiau nei reguliuojamos monopolinės veiklos, buvo įtraukta ir vasarį bendrovės gautame papildytame pagrindinio akcininko, Finansų ministerijos, Lūkesčių rašte.

„Vadovams keliami tikslai 2021-2024 metams atspindi „Ignitis grupės“ strateginiame plane įtvirtintas ambicijas – didžiausią dėmesį skirti investicijoms į žaliosios gamybos plėtrą, tinklų modernizaciją ir skaitmenizaciją bei finansinę grąžą akcininkams. Ne mažiau svarbus yra ir tiksluose atsispindintis įsipareigojimo darnumui aspektas.

Be to, į programą buvo įtraukta svarbi nuostata, kad tikslai bus įgyvendinti tik, jeigu žaliosios gamybos apimtys augs reikšmingai greičiau nei reguliuojamos veiklos. Tai – saugiklis, garantuojantis, kad visi vadovams keliami tikslai yra susieti tik su tvaria komercinės veiklos plėtra, –  sako „Ignitis grupės“ stebėtojų tarybos pirmininkas Darius Daubaras.

Iš viso yra patvirtinti penki skatinimo programos tikslai 2021-2024 metams.

Pirmasis tikslas yra akcininko grąžos rodiklio (angl. Total Shareholder Return, TSR) lyginimas su Eurostoxx Utilities indekso vidurkiu. Šį indeksą sudaro didžiosios Euro zonoje veikiančios energetikos bendrovės, dalies jų veiklą sudaro ir reguliuojama monopolinė veikla (pvz., Enel, Engie ir kt.). ,„Ignitis grupės“ TSR pasiekus 70 proc. Eurostoxx Utilities vidurkio, tikslas būtų laikomas įgyvendintu 70 proc., o vidurkį viršijus, vadovybei nebūtų skaičiuojamas aukštesnis tikslo pasiekimas.

Vadovams taip pat iškeltas tikslas dėl žaliosios gamybos instaliuotos galios plėtros. 2024 m. grupė turėtų pasiekti 1,8 gigavatus (GW) pajėgumus. Šiuo metu „Ignitis grupė“ valdo 1,1 GW veikiančių žaliosios gamybos pajėgumų, vadinasi, turi įgyvendinti projektų, kurie instaliuotą galią padidintų dar 700 MW.

Siekiant pagerinti efektyvumo reguliuojamoje monopolinėje veikloje rodiklius, tarp tikslų yra įtrauktas elektros  tiekimo nutraukimų vienam klientui (SAIFI rodiklio) sumažinimas iki 1,09 karto 2024 m. bei elektros tinklų nuostolių sumažinimas ne mažiau nei 5 proc. 2024 m., lyginant su 2020 m., proporcingai skirstymo apimtims. 

Tarp likusių programoje nustatytų tikslų yra 5,8-6,8 proc. koreguoto panaudoto kapitalo grąžos (ROCE) rodiklio užtikrinimas. ROCE rodiklio užtikrinimas pakeitė anksčiau buvusį koreguoto pelno prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) rodiklį. Tokiu būdu siekiama užtikrinti kapitalo grąžą Grupės strateginio plano 2021-2024 m. periodu lygiagrečiai investuojant ir įgyvendinant žaliosios gamybos plėtros tikslus. Taip pat keliamas tikslas pagerinti Grupės užimamą vietą bent viename aplinkosaugos, socialinio atsakingumo ir gerosios valdysenos (ASV) aspektus vertinančiame reitinge.

Ilgalaikio skatinimo akcijų opcionais programa yra taikoma 9 „Ignitis grupės“ pagrindiniams vadovams: Bendrovės valdybos nariams ir 4 Grupės įmonių („Ignitis renewables“, ESO,  „Ignitis gamyba“ ir „Ignitis“) generaliniams direktoriams.

Detalus ilgalaikių strateginių tikslų ir jų rodiklių 2021-2024 metams pasiekimo procentas yra pateikiamas lentelėje žemiau

Strateginis prioritetas

Rodiklis

Tikslo tipas

Svoris

Minimali rodiklio pasiekimo riba (70 %)

Rodiklis, 100 % pasiekimas

Veikla

TSR 

Bendrovės TSR, lyginant su vidutiniu EURO STOXX® Utilities indekso12 TSR 

40 %

≥70 %3

≥100 % 3

Rinkos

Grąža

Vidutinis koreguotas ROCE4 

Keturių metų periodu 2021–2024 m.

20 %

5,8 %4

6,8 %4

Finansinis

Žaliosios gamybosaugimas

Žaliosios gamybos galia

GW

20 %

-

1,8

ASV

Tinklų efektyvumo didinimas

Efektyvumo reguliuojamoje monopolinėje veikloje didinimas:

• Elektros SAIFI5 2024 m. ≤1,09 karto;

• Elektros tinklo nuostolių sumažinimas ne mažiau nei 5% (2024 m., lyginant su 2020 m.), proporcingai skirstymo apimtims6.

10 %

Pasiektas bent vienas iš rodiklių

Pasiekti abu rodikliai

Efektyvumo

ASV principai

Darnumo indeksai

MSCI ASV ir „Sustainalytics“ ASV rizikos reitingas

10 %

Pagerėjo bent vienas indeksas7

Pagerėjo abu indeksai7

ASV

1. Reguliuojama monopolinė veikla – tai elektros energijos ir dujų skirstymo tinklų veikla, perdavimo sistemos operatoriui teikiamos rezervinės ir sisteminės paslaugos, kurioms nėra rengiami aukcionai, visuomeninis elektros ir dujų tiekimas reguliuojamiems vartotojams Lietuvoje ir reguliuojamos SGD paskirtojo tiekimo paslaugos.

2. TSR (angl. Total Shareholders Return) rodiklis yra apskaičiuojamas kaip vidutinės akcijos kainos laikotarpio pabaigai ir laikotarpio pradžiai skirtumo bei dividendų, tenkančių akcijai, už laikotarpį sumos santykis su akcijos kaina laikotarpio pradžiai. Vidutinis Ignitis Grupė TSR ir EURO STOXX® Utilities indeksas yra skaičiuojami naudojant dviejų mėnesių periodą (t.y. atitinkamai lapkričio ir gruodžio), einantį prieš vertinamojo laikotarpio pradžią ir pabaigą (2021 m. sausio 1 d. - 2024 m. gruodžio 31 d.), siekiant neutralizuoti galimus rinkos svyravimus. Ignitis Grupė TSR apskaičiuojamas darant prielaidą, kad dividendai yra reinvestuojami, taip pat kaip lyginamajai analizei naudojamas „EURO STOXX® Utilities“ indeksas (remiantis bendrojo pelno indekso tipu ir EUR valiuta). Ignitis Grupė akcijų vertės pokytis tarp ataskaitinio laikotarpio pradžios ir pabaigos, apskaičiuotas kaip svertinis IGN1L („Nasdaq Baltic“) ir IGN GDR (Londono vertybinių popierių birža) kainų vidurkis, remiantis prekybos apimtimis.

3. Tikslas bus matuojamas pagal pasiekimų skalę tarp minimalaus vykdymo ir tikslo rėžių, naudojant linijinio interpoliavimo metodą. Jei bus pasiekta žemesnė, nei nustatyta minimali vykdymo vertė, už šį tikslą nebus motyvuojama.

4. ROCE apskaičiuojamas dalijant Ignitis Grupė koreguotą pelną prieš palūkanas ir mokesčius (koreguotas EBIT) iš jos panaudoto kapitalo (vidutinė grynoji skola ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje + vidutinė nuosavo kapitalo apskaitinės vertės dalis ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje).

5. Nutraukimų dažnis vienam klientui, išskyrus išimtinius įvykius, kuriuos patvirtino reguliavimo institucija (VERT) ir apskaičiuojamas vadovaujantis rodiklio tvirtinimo metu taikyta metodika ir principais. Sistemos ilgų elektros energijos skirstymo nutraukimų vidutinio dažnumo rodiklis (angl. system average interruption frequency index, SAIFI) – rodiklis, kuriuo parodoma, kiek vidutiniškai kartų per ataskaitinį laikotarpį elektros energijos skirstymas buvo nutrauktas vienam vartotojui. Į rodiklį neįtraukiami nutraukimai, įvykę dėl stichinių gamtos reiškinių, atitinkančių stichinių, katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių ir patvirtinti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos remiantis Elektros energijos persiuntimo patikimumo ir paslaugų kokybės rodiklių aprašo nuostatomis.

6. Elektros energijos nuostolių tinkle dydį sudaro vidutiniai skaičiuotini elektros energijos technologiniai nuostoliai skirstomojo tinklo linijose ir kituose tinklo elementuose, taip pat nuostolių dalis susidaranti iš vartotojų nedeklaruotų rodmenų ir neteisėtų prisijungimų prie tinklo. 2024 m. siektina elektros nuostolių tinkle ir viso gauto elektros kiekio į skirstymo tinklą santykinė reikšmė sudarys 5,5% (faktiniai elektros tinklo nuostoliai 2020 m. sudarė 5,8%), atsižvelgiant į strateginį 2021-2024 planą ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos patvirtintos Elektros energijos perdavimo, skirstymo ir visuomeninio tiekimo paslaugų bei visuomeninės kainos viršutinės ribos nustatymo metodikos 9 straipsnį.

7. „Ignitis Grupės“ 2020 m. įvertinimai: MSCI ASV reitingas – „A“, „Sustainalytics“ ASV - priskiriama „Vidutinės“ ASV rizikos kategorijai. 2024 m. tikslas MSCI ASV reitingas “AA” ir/arba „Sustainalytics“ ASV priskiriama „Žemos“ ASV rizikos kategorijai.

 

Su detalesne informacija apie patvirtintus 2021-2024 m. „Ignitis grupės“ opcionų programos tikslus vadovams galite susipažinti bendrovės paskelbtame pranešime vertybinių popierių biržose (nuoroda).