Pirmieji daugiabučiai dar šiemet vietoj dujų balionų naudos elektrines virykles

2020 m. rugpjūčio 11 d.
dujos

Savivaldybės ėmėsi aktyviai edukuoti, skatinti ir talkinti gyventojams, kad šie pasinaudotų valstybės teikiama iki 600 eurų siekiančia parama dujų balionų keitimui ir pasirinktų saugią energijos rūšį daugiabutyje – gamtines dujas arba elektros viryklę. Pakruojo, Skuodo, Marijampolės ir Kėdainių savivaldybėse jau 21-as daugiabutis įveikė pirmąjį pasirengimo etapą ir vietoje dujų balionų dar šiemet gali pradėti naudoti elektrines virykles.

Savivaldybes pasiekus informacijai apie valstybės skiriamą finansavimą, Skuodo (15 daugiabučių), Marijampolės (3), Pakruojo (1) ir Kėdainių (2) savivaldybės suskubo pasinaudoti šia galimybe ir jau 21-oje savivaldybėje esančių daugiabučių gyventojai nusprendė atsisakyti buityje naudojamų suskystintų naftos dujų balionų (toliau – dujų balionų), o sutvarkius namo ir buto instaliaciją, maistui ruošti pradėti naudoti elektrinę viryklę.

Pagal nustatytą tvarką, administratorius, bendrija ar kita ūkį prižiūrinti įmonė daugiabutyje, kuriame naudojami dujų balionai, turi surengti gyventojų balsavimą. Apie priimtą sprendimą administratorius turi informuoti ESO iki rugsėjo 1d. Gyventojams apsisprendus kuo būtų keičiami dujų balionai, administratorius turi pasirinkti rangovą ir parengti daugiabučio namo vidaus tinklų (elektros ar dujų) pertvarkymo projektą. Šiuos dokumentus ir paraišką svarbu pateikti ESO iki spalio 1 d., „vieno langelio“ principu per www.eso.lt. Dokumentų teikimu finansavimui iš Energetikos agentūros gauti rūpinsis ESO.

„Daugiabučių gyventojai, iki šiol namuose naudoję dujų balionus, turi puikią galimybę pasirinkti saugų bei patikimą sprendimą ir, esant galimybėms, namuose pradėti naudoti gamtines dujas ar elektrą. Pokyčiui įgyvendinti, aktyviai konsultuojame savivaldybes, daugiabučių administratorius ir bendrijas. Raginame nedelsti ir dar šiemet pasinaudoti valstybės teikiama parama“, – sako ESO generalinis direktorius Mindaugas Keizeris.

Norintiems pasinaudoti valstybės teikiama negrąžinama parama ir gauti ją dar šiemet, visus darbus būtina atlikti iki gruodžio 1 d., pateikiant darbų užbaigimo aktus ir kitus privalomus dokumentus ESO.

Valstybės parama vienam butui, kuriame atsisakoma dujų baliono, sieks iki 600 eurų (be PVM):

-iki 200 eurų parama laiptinės elektros instaliacijai rekonstruoti ar dujų tinklui įrengti;

-iki 200 eurų parama gyventojo bute esančiai instaliacijai sutvarkyti ar dujų vamzdynui įrengti;

-iki 200 eurų parama elektrinei ar dujų viryklei įsigyti.

Atlikus išsamią analizę nustatyta, kad nepaisant saugumo reikalavimų ir pažeidžiant teisės aktus, dujų balionai vis dar naudojami daugiau nei 1600 daugiabučių namų, kuriuose yra apie 42 000 namų ūkių. Kasmet įvyksta 4-5 nelaimės dėl dujų balionų sprogimo, kurių pasekmės būna labai skaudžios.

Trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose dujų balionai privalo būti pašalinti iki 2023 m. Vyriausybė šiam pokyčiui šiemet skyrė 15 mln. eurų, kitąmet planuojama skirti dar 10 mln. eurų.

Kai ruošiamas maistas ir naudojamas 50 litrų dujų balionas arba naudojama elektrinė viryklė, kainos skirtumas tarp šių dviejų energijos rūšių minimalus. Lietuvos energetikos instituto mokslininkų atlikta studija parodė, kad elektra ruošti maistą vidutiniškai yra tik 0,90 euro per mėnesį brangiau. Tačiau saugumo požiūriu nauda nepalyginama. Maistą ruošiant nenaudojant dujų balionų, o ant elektros viryklės ar gamtines dujas naudojančios viryklės, užtikrinamas didesnis saugumas ne tik butui, bet ir visam daugiabučiui, nes nėra baliono sprogimo pavojaus. Kartu, tai ir patogumas – nereikia keisti dujų baliono, gaišti laiko ir nuolat rūpintis ar balionas nepraleidžia dujų.