Vilniaus kogeneracinė jėgainė nutraukia sutartį su bendrove „Rafako“

2020 m. spalio 06 d.
Vilniaus kogeneracine jėgainė_

Antradienį Vilniaus kogeneracinė jėgainė (VKJ) priėmė sprendimą nutraukti sutartį su vienu iš rangovų – biokuro įrenginius statančia Lenkijos bendrove „Rafako“. Sutarties nutraukimas neturės įtakos atliekas naudojančios kogeneracinės jėgainės daliai, kurios paleidimo derinimo darbai vyksta pagal planą.

Sprendimas nutraukti sutartį priimtas atsižvelgiant į 2020 m. spalio 5 d. gautą „Rafako“ pranešimą apie rangos sutarties nutraukimą ir įvertinus Rangovo finansinį ir techninį organizacinį nepajėgumą vykdyti darbus. Pažymėtina, kad Vilniaus kogeneracinė jėgainė nesutinka su pranešime pateiktais argumentais ir ketina ginti savo teises sutartyje numatytomis priemonėmis.

Dar šių metų rugsėjo 7 d. „Rafako“ per Varšuvos vertybinių popierių biržą pranešė apie įmonės restruktūrizaciją. VKJ jau anksčiau įvertino sutarties nutraukimo su „Rafako“ galimas pasekmes ir skaičiuoja, kad dėl to biokuro įrenginių paleidimas gali būti įgyvendintas ne 2021 m. IV kv., kaip planuota, o maždaug metais vėliau. Apie tai buvo skelbta ir „Ignitis grupės“ akcijų prospekte.

Svarbu pabrėžti, kad kiti suplanuoti jėgainės statybų darbai nestoja. Vilniaus kogeneracinę jėgainę sudaro energiją iš biokuro ir atliekų gaminantys įrenginiai. Pastariesiems nutraukta sutartis su „Rafako“ įtakos neturės, nes atliekų įrenginių statybos darbus atlieka „Steinmuller Babcock Environment“ ir „Budimex“. Kaip ir planuota anksčiau, šie pajėgumai bus pabaigti diegti 2021 m., o pirmoji energija vilniečius pasieks dar šiais metais.

Spalio 5 d. į Vilniaus kogeneracinę jėgainę buvo pradėtos vežti pirmosios komunalinės atliekos, kurios bus naudojamos atliekų priėmimo, kėlimo greiferiniais kranais ir kitų sistemų paleidimo derinimo darbams atlikti.

Jėgainei pradėjus komercinę veiklą, per metus joje galima bus pagaminti apie 40 proc. Vilniaus miestui reikalingo ir centralizuotai tiekiamo šilumos kiekio. Užbaigus statybas, pagal pritaikytas aplinkosaugines bei energijos gamybos technologijas, VKJ bus viena moderniausių tokio tipo jėgainių visoje Europoje.