Atsinaujinančių išteklių plėtra įgauna pagreitį

Data
2022 m. sausio 20 d.
Pasidalinti

Gyventojų bei įmonių, kurie nusprendžia savarankiškai gamintis elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių skaičius kasmet didėja. Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) specialistai pastebi, kad vis didesniam skaičiui vartotojų įsirengiant savo elektrines, tiek gyventojai tiek vystytojai viską nuosekliai susiplanuoja ir elektrinės prijungimas vyksta vis sklandžiau, tačiau primena atkreipti dėmesį į prijungimo sąlygas ir skirstomojo tinklo pajėgumus.

Pernai ESO prijungė 5641 gaminančius vartotojus, kurių suminė prijungta galia siekia beveik 67 megavatus (MW). Tuo tarpu 2020 metais prijungti 5256 gaminantys vartotojai, kurių suminė galia 53 MW. Šiai dienai iš viso prie bendrovės valdomo tinklo prijungta virš 14 tūkst. vartotojų, kurie patys gamina elektros energiją, o jų suminė galia siekia beveik 150 MW.

Tokios galios užtektų elektros energija aprūpinti 75 tūkst. vidutinių vartotojų namus arba apie 5 proc. visų gyventojų poreikį. O visas saulės elektrines pastačius į vieną vietą, prireiktų net apie 315 futbolo aikščių.

Praėjusiais metais gyventojai elektrines vidutiniškai prisijungdavo prie ESO tinklo per 49 dienas nevertinant laiko reikalingo Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paramai gauti. Tai reiškia, kad nuo kreipimosi į ESO dėl prijungimo sąlygų gavimo iki paslaugos suteikimo, išmanaus skaitiklio pastatymo kuris apskaito elektrinėje pagamintą ir į tinklą pasidedamą elektros energijos kiekį.

Dėl išduodamų saulės elektrinėms paramų šiuo metu smarkiai padidėjo pateiktų paraiškų skaičius, todėl gaminančio vartotojo prijungimų sąlygų parengimas gali užtrukti iki 30 kalendorinių dienų.

Įsirengiant elektrinę būtina atkreipti dėmesį į prijungimo sąlygas

Vis dar pasitaiko atvejų kai vadovaujamasi klaidinančiu įsitikinimu, kad kiek gyventojo nuosavybei priskirta elektros leistinos vartojimo galios, tokios galios galima statyti ir elektrinę. Vartotojui suteikta leistinoji naudoti galia nereiškia, kad tokios pat galios gali būti prijungiama ir elektrinė.

„Raginame neskubėti ir prieš priimant sprendimą įsirengti elektrinę to nedaryti vien tik iš elektrinės rangovų pasiūlymų, bet kreiptis į ESO ir gauti prijungimo sąlygas su įvertinimu ar numatomos elektrinės prijungimas bus galimas be papildomų investicijų ar visgi bus reikalingi tinklo pakeitimai“, – sako ESO Tinklų plėtros vadovas Ovidijus Martinonis.

Pasak atstovo, įprastai prijungimo techninių galimybių vertinimą, techninių sąlygų parengimą ESO atlieka per 5 darbo dienas. Tačiau tam tikrais atvejais, siekiant pilnai įsitikinti, kad numatoma elektrinė veiktų be techninių trikdžių ir prijungimo paslaugą būtų galima suteikti be papildomų investicijų, yra atliekami skirstomojo tinklo parametrų matavimai. Tokiems matavimas atlikti reikia papildomų 20 darbo dienų.

Didinant elektrinės galią reikia kreiptis į ESO

Pasak atstovo, norint įsirengti didesnės galios elektrinę nei buvo nurodyta, reikalinga kreiptis dėl naujų prijungimo sąlygų ir prijungimo paslaugos sutarties išdavimo, todėl, kad inžinieriai turi iš naujo įvertinti tinklo galimybes priimti didesnę generuojamą galią, tam kad elektrinė veiktų sklandžiai. Be ESO vertinimo yra rizika, kad padidinus galią ji išvis nebeveiks bei apribos galimybę prijungti elektrines ir kaimynams.

Anot O. Martinonio, siekiant apsaugoti gyventojus nuo galimų nuostolių, reguliariai atliekami visų prijungtų elektrinių parametrų tikrinimai, tame tarpe ir pasiekiamos maksimalios galios tikrinimas. Gyventojai yra informuojami apie nustatytus viršijimus. Gavus tokį pranešimą reikia nedelsiant kreiptis į saulės elektrinę įrengusį rangovą dėl tinkamo jos įteisinimo.

Paraiškas dėl prijungimo sąlygų gavimo galima pateikti ESO savitarnoje adresu eso.lt/savitarna, o išsamiau apie gaminančių vartotojų prijungimą prie ESO tinklo galima sužinoti bendrovės svetainėje informacijoje apie gaminančius vartotojus bei prie dažniausiai užduodamų klausimų.