Efektyvus energijos vartojimas priklauso ir nuo kokybiškų duomenų

Data
2022 m. gruodžio 16 d.
Kategorija
Pasidalinti

Šiuo metu efektyvus energijos vartojimas yra labai aktualus ir dėl kylančių energijos kainų, ir dėl aplinkos saugojimo. Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenų analitikos skyriaus vadovas Lukas Kinduris teigia, kad efektyvumui pasiekti reikalingi duomenys: suprasti, kur yra problema, sugalvoti sprendimo būdus ir sekti jų įgyvendinimą, nusistačius tikslą.

„Energetinio efektyvumo esmė – ne tik naujų priemonių diegimas, bet jų efektyvumas. Norint jį pasiekti reikia sugebėti matuoti, palyginti duomenis ir imtis veiksmų. Čia svarbu ne tik duomenų analizė, bet ir duomenų valdysena. Duomenų valdysena yra procesų rinkinys, kuris nusako kaip duomenys renkami, apdorojami, tikrinami, taisomi ir pateikiami analitikams. Remiantis gerąja praktika ir kiekvienoje grandyje aiškiai apsibrėžiant duomenų savininkų, valdytojų ir analitikų atsakomybes šie procesai gali veikti sklandžiai ir efektyviai“, – sako L. Kinduris.

Pasak specialisto, kai įmonėse nėra duomenų valdysenos, tai kliudo vertinti ir energijos suvartojimo pokyčius. Pavyzdžiui, kaip kinta energijos suvartojimas įmonėje vienam produkcijos vienetui pagaminti ar vienam procesui vykdyti arba kur reikalingos didesnės investicijos. Duomenų valdysena padeda priimti tiksliausius sprendimus per trumpiausią galimą laiką.

„Įmonių situacija, kalbant apie duomenų valdyseną, yra gana skirtinga: vienos kol kas dar nerenka duomenų, kitos renka duomenis nereguliariai, trečia grupė – turi aiškius procesus, monitoringo sistemas. Duomenų amžiuje įmonės iš tiesų susiduria su keletu iššūkių“, – teigia L. Kinduris.

Anot jo, visų pirma kyla klausimas, kuriuos duomenis rinkti – nuo ko pradėti. Tada, kaip grupuoti ir matuoti, kaip dažnai tą daryti, kas tą turi daryti? Galiausiai, kaip suvesti didelį duomenų kiekį į poveikio rodiklį.

„Norisi akcentuoti, kad duomenų teisingumu tikima ne tada, kai pasitikima informacinėmis sistemomis. Duomenimis pasitikima tada, kai yra skaidriai komunikuojama apie jų logiką – kai visi įmonėje žino, kad duomenys yra aprašyti, kur galima tuos aprašymus rasti. O jei aprašymų ir susitarimų nėra, žinojimo, kas tiksliai atsakingas, kad jie atsirastų“, – pabrėžia L. Kinduris.

Specialisto teigimu, duomenys yra labai svarbūs, kad įmonė veiktų efektyviai – nuo personalo valdymo iki energetinio efektyvumo.

„Efektyvaus energijos vartojimo priemonės įgaus dar didesnį pagreitį tada, kai bus diegiama vis daugiau išmaniųjų elektros energijos skaitiklių. Jie leis paprastai, tiksliai ir suprantamai matyti savo suvartojimo duomenis, juos analizuoti ir priimti sprendimus kaip galima keisti vartojimo įpročius“, – sako L. Kinduris.

Pasak specialisto, tiek įmonės, tiek buitiniai vartotojai kalbant apie energetinį efektyvumą turėtų pradėti nuo duomenų analizės. Sužinoti, kiek suvartojama elektros energijos, kaip sekasi, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais ir su panašia vartotojų grupe, galima ESO savitarnoje adresu eso.lt/savitarna. Tikrinti savo suvartojimo istoriją gali visi vartotojai.

Reguliariai lyginant, kiek elektros ar dujų yra suvartojama kiekvieną mėnesį, galima pamatyti, kur ir kada energija vartojama neefektyviai ir tokiu būdu koreguoti vartojimo įpročius ir sutaupyti.