132-ą gimtadienį švenčiantys energetikai dalinasi savo istorijomis: nori išsklaidyti mitą, kad energetika – tik „stulpas ir trys laidai“
Pasitikdami trečiadienį minimą Energetikų dieną bendrovės „Ignitis grupė“ darbuotojai išsklaido mitą, kad energetika – uždara ir siauros specializacijos sritis. Dalindamiesi savo patirtimi jie nori paskatinti jaunuolius apsvarstyti galimybę rinktis energetiko kelią bei savo kasdieniu darbu prisidėti prie tvaresnės mūsų šalies ir pasaulio ateities.
Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Suomijoje veikianti integruota atsinaujinančios energijos bendrovė „Ignitis grupė“ šiuo metu vienija daugiau kaip 4,3 tūkst. profesionalų. „Ignitis grupėje“ ir partnerių bendrovėse „EPSO-G“ ir Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) dirbantys specialistai Energetikų dienos proga pasidalino savo įžvalgomis apie šią profesiją. Sudėjus bendrą jų turimą patirtį energetikos srityje gauname 132 metus, t. y. lygiai tiek, kiek praėjo nuo pirmos lietuviškos elektros lemputės įžiebimo.
„Energetika – viena svarbiausių sričių šiuolaikiniame pasaulyje. Elektros reikia visiems ir savo darbu mes ne tik užtikriname, kad būtų patenkinti pamatiniai gyventojų poreikiai. Ieškodami technologinių sprendimų, kaip išnaudoti natūralius gamtos šaltinius elektros energijos generacijai bei minimizuoti neigiamą poveikį aplinkai, prisidedame prie geresnės aplinkos ateities kartoms: vaikams, anūkams ir proanūkiams“, – sako „Ignitis Renewables“ Perdavimo jungties darbų paketo vadovė Gerda Krasauskė.
Energetikos sektoriuje – bent 100 įvairių profesijų.
G. Krasauskė energetika susidomėjo dar 2005 m. studijuodama Londone, o sprendimą grįžti į Lietuvą po 17 metų gyvenimo užsienyje priėmė tikėdamasi parsivežtas įgytas žinias ir kompetencijas pritaikyti gimtojoje šalyje. Apie energetiko karjerą svarstančius jaunuolius ji kviečia įvertinti šios specialybės galimybes ir potencialą.
„Tai tikrai ne vien tik elektros inžinerija, tai platūs kūrybinių techninių ir technologinių sprendimų paieškų klodai. Ateina nauja energetikos era, o žaliosios energetikos prasmė ir svarba retam nėra žinoma“, – pažymi specialistė.
Šalies energetikos sektoriuje šiuo metu dirba apie 100 skirtingų profesijų specialistų, o jų pareigos – nuo atsinaujinančios energetikos inžinierių iki elektros tinklų dizainerių, komunikacijos specialistų.
Plačiau su elektros ir energijos inžinerijos studijomis bei karjera energetikos sektoriuje susipažinti padeda „Ignitis grupės“ inicijuota #EnergySmartSTART programa, kuri moksleivius ir studentus kviečia drauge kurti žalią, išmanią ir tvarią ateitį.
Sparčiai besikeičianti sritis
VŠT Tinklo komandos vyresnysis specialistas Audrūnas Norušis, karjerą pradėjęs nuo labai praktiškos pozicijos – katilo mašinisto, energetiku dirba jau 46-erius metus ir niekada nesižvalgė kitur.
„Užaugau ir gyvenau energetikų miestelyje Elektrėnuose, visą gyvenimą aplink mačiau kaminus, o paskui aplinkybės taip susidėjo, kad karinės tarnybos metu įgijau energetiko specialybę ir tęsiu šį darbą iki šiol“, – prisimena A. Norušis.
A. Norušis sako, kad darbe jam labiausiai patinka galimybė pačiam spręsti iškylančias problemas pritaikant įgūdžius ir sukauptą patirtį. „Energetika – sparčiai besikeičianti sritis, čia nėra nieko pastovaus, kasdien vis nauji iššūkiai“, – pasakoja A. Norušis.
Tuo metu Sandra Urbaitė darbdavio įvaizdžio projektų koordinatore „Ignitis grupėje“ dirba tik keletą mėnesių ir sako, kad sektorių pasirinko, nes nori užsiimti prasminga veikla, o labiausiai ją žavi galimybė augti.
„Energetika yra labai plati, todėl tikiu, kad pasidomėjęs sau patinkančią sritį čia gali rasti kiekvienas. O galimybių domėtis yra daugybė – renginiai, karjeros mugės, ekskursijos, pokalbiai su jau esamais energetikais. Linkiu nebijoti ir išbandyti!“, – pataria karjerą energetikoje tik pradedanti S. Urbaitė.
Kiekvienas gali rasti savo vietą
37-erius metus energetikos sektoriuje dirbantis bendrovės „Ignitis gamyba“ Hidroelektrinių eksploatacijos departamento skyriaus vadovas Vaidotas Grašys sako dar besimokydamas tuometiniame Kauno politechnikos institute (dabar – Kauno technologijos universitetas) susidomėjęs statoma Kruonio HAE, kur pradėjo dirbti netrukus po studijų.
„Karjerą pradėjau nuo elektrinės pamainos vadovo, o dabar vadovauju Hidroelektrinių operatyvinio valdymo skyriui. Mūsų elektrinės, tiek KHAE, tiek Kauno HE, turi didžiulę reikšmę visos energetinės sistemos saugumui ir stabilumui“, – pažymi V. Grašys.
„Veža atsakomybė“, – trumpai į klausimą, kas jam labiausiai patinka energetikos sektoriuje, atsako V. Grašys. Svarstančius pasirinkti energetiko kelią jis ragina nebijoti iššūkių ir domėtis naujovėmis energetikoje.
Pastotės budinčiu elektriku prieš 33 metus dirbti pradėjęs Valdas Slapšys šiuo metu užima bendrovės „Litgrid“, priklausančios „EPSO-G“ grupei, Infrastruktūros priežiūros centro Šiaurės regiono vadovo pareigas. Jis pasakoja technika domėjęsis nuo mažens, o jaunuoliams siūlo nesivadovauti pirmu įspūdžiu, kad energetika – „nieko įdomaus, stulpas ir trys laidai“.
„Tai didelis, sudėtingas mechanizmas, kur kiekvienas gali rasti savo vietą. Užtikrinti patikimą elektros energijos tiekimą – atsakingas ir profesionalumo reikalaujantis darbas“, – pabrėžia energetikas.
Didžiausiu iššūkiu jis įvardija skubų gedimų šalinimą, kai reaguoti reikia žaibiškai ir kuo skubiau bei laikantis saugumo reikalavimų atstatyti elektros energijos tiekimą.
Energetikos „gimtadieniu“ Lietuvoje laikoma 1892 m. balandžio 17-oji, kai Rietavo kunigaikščio Bogdano Oginskio dvare buvo įžiebta pirmoji elektros lemputė – praėjus vos 13 metų po pačios lemputės išradimo ir 10 metų po pirmosios pasaulyje elektrinės atidarymo.