ESO pradeda diegti išmaniuosius elektros skaitiklius

Data
2022 m. rugsėjo 6 d.
Pasidalinti

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), kurianti patikimą ir išmanų tinklą, pradeda diegti išmaniuosius elektros energijos skaitiklius. Dar vasarą atvyko pirmoji naujųjų skaitiklių siunta ir apskaitos prietaisai buvo pradėti diegti realiomis sąlygomis – buvo prijungiami prie bendrovės valdomo skirstomojo tinklo ir buvo stebimas jų darbas. Įvertinus, jog skaitikliai ir jų sistemos dirba nepriekaištingai, pradedami didelės apimties diegimo darbai.

Atskirai už išmaniųjų skaitiklių diegimą mokėti nereikės. Tai – ESO vykdomų tinklo investicijų dalis.

Išmanieji elektros skaitikliai padės pagerinti energijos naudojimo efektyvumą. Pakeitus juos, nereikės nurašinėti rodmenų, tiksli mokėjimo suma iki kliento atkeliaus jau parengtoje jo tiekėjo sąskaitoje. Tai leis gyventojui paprastai, tiksliai ir suprantamai matyti savo suvartojimo duomenis, juos analizuoti ir priimti sprendimus kaip galima keisti vartojimo įpročius.

Elektros tinklo klientai vertina individualius tinklo patikimumo bei išmanumo sprendimus. Šios dienos aktualijos skatina kiekvieną iš mūsų įsivertinti savo energijos suvartojimą, todėl siekiame įgyvendinti pokyčius, kad gyventojai galėtų matyti detalius savo elektros suvartojimo duomenis ir priimti pamatuos sprendimus leisiančius taupyti“, – teigia ESO l. e. p. vadovas Renaldas Radvila.

Pasak R. Radvilos, naujos kartos išmanieji skaitikliai yra svarbi kompleksiškos elektros tinklo infrastruktūros dalis, kurią atnaujinus pagerės energijos skirstymo operatoriaus paslaugų kokybė. ESO galės greičiau ir tiksliau nustatyti bei šalinti gedimus (audrų metu greičiau nustatyti kur dingo elektra ir ar ji atstatyta), įgalinti rinkos dalyvius bei efektyvinti tinklo veiklą.

Diegimas prasidės nuo daugiausiai elektros suvartojančių klientų

Išmaniųjų skaitiklių diegimas numatomas dviem etapais. Diegimas prasidės nuo daugiausiai elektros suvartojančių klientų. Gyventojams, kurie per metus naudoja daugiau nei 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros bei visiems verslo klientams, iš senųjų į išmanius bus pakeisti apie 1,2 mln. skaitiklių. Diegimo darbus planuojama pabaigti iki 2026 m.

Suvartojantiems mažiau nei 1 tūkst. kWh energijos per metus, skaitikliai bus keičiami atsižvengiant į esamų skaitiklių metrologinės patikros pabaigos terminą bei siekį darbus vykdyti kuo efektyviau, t. y. dienos darbų planą sudarant atsižvengiant į reikalingų atlikti darbų lokacijas.

Pirmiausia išmanieji skaitikliai bus įrengiami negalią turintiems vartotojams (jiems pateikus prašymą), naujiems vartotojams, gyventojams, kurie tampa gaminančiais ir nutolusiais gaminančiais vartotojais bei vartotojams, kurių esamas apskaitos prietaisas sugedo.

Atsiranda galimybė itin detaliai stebėti savo energijos suvartojimą

Skaičiuojant naujųjų skaitiklių suteikiamą naudą, galima išskirti keletą svarbių aspektų: gyventojams nebereikės patiems nurašinėti ir deklaruoti skaitiklių rodmenų ar pranešinėti apie dingusią elektrą, o lengva suvartojimo duomenų analizė padės taupyti elektrą ir pinigus už ją.

Su išmaniosios apskaitos diegimu atsiranda galimybė detaliai stebėti savo namų ūkio suvartojimą kas 15 min. už praėjusią parą. Tokiu būdų vartotojas gali stebėti, kada suvartoja daugiausiai, kada mažiausiai ir gali pasikoreguoti savo vartojimo įpročius.

Papildomai, atsiradus galimybei stebėti savo, gyventojas gali pastebėti ar objekte nėra nekorektiškai veikiančių elektros prietaisų arba netaupių elektros prietaisų, dėl kurių suvartojimas yra daug didesnis nei galėtų būti.

Sutaupymas yra tiek tiesioginis (vartotojo įpročių pakeitimai, netaupių elektros prietaisų nustatymas ir pašalinimas, gedimų vidaus tinkle radimas ir pan.), tiek netiesioginis (tikslingesnės investicijos į elektros tinklą, surandama daugiau gedimų, vagysčių, sumaišytų atvadų atvejų), dėl ko galiausiai įvyksta tikslesnis elektros energijos apskaitymas ir galima identifikuoti nuostolingas elektros tinklo vietas.

Keitimas gyventojams nekainuos

Išmaniojo skaitiklio pakeitimas gyventojams papildomai nieko nekainuos. Skaitiklių keitimą vykdantys ESO inžinieriai ar rangovai už tai jokio mokesčio neims.

Bendros investicijos į išmaniosios apskaitos diegimo projektą bus apie 147 mln. eurų. Investicijos suderintos su Valstybine energetikos reguliavimo taryba (VERT) ir ji nustatys kaip ir kada investicijos bus įtraukiamos į tarifą. Svarbu pažymėti, kad atlikta kaštų naudų analizė parodė, kad ši investicija ilgainiui atsipirks, dėl išmaniosios apskaitos suteikiamų naudų.

Jau seniau išmaniąją apskaitą įsidiegusiose Europos šalyse atliktas ne vienas tyrimas parodė, kad asmeninių vartojimo įpročių analizė leidžia sutaupyti vidutiniškai iki 8 proc. elektros energijos. Per ESO 2017 m. vykdytą bandomąjį projektą klientai naudojo vidutiniškai iki 6 proc. mažiau elektros energijos. Tai reiškia ir atitinkamai mažesnes sąskaitas, ir efektyvesnį energijos vartojimą.

Visa informacija apie išmaniosios apskaitos infrastruktūros projektą pateikiama tinklalapyje ismaniejiskaitikliai.lt.