„Ignitis grupė“ pradeda kurti energijos kaupiklių parkus Lietuvoje

Data
2025 m. liepos 1 d.
Kategorija
Pasidalinti

Integruota atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ pradeda elektros energijos kaupiklių sistemų (EEKS) parkų projektų įgyvendinimą Lietuvoje. Energijos kaupiklių parkai bus įrengti Kelmės, Mažeikių ir Kruonio apylinkėse. Projektų bendra galia sieks 291 megavatus (MW), o talpa – 582 megavatalandes (MWh) – tai vieni pirmųjų tokio masto energijos kaupimo technologijų projektų šalyje. Šie įrenginiai kaupia perteklinę elektros energiją ir ją atiduoda į tinklą tada, kai poreikis išauga. Tai padeda subalansuoti sistemą ir užtikrinti patikimą elektros tiekimą. Bendra investicijų suma į kaupiklių parkų vystymą siekia apie 130 mln. eurų. 

„Augant atsinaujinančios energetikos gamybai Lietuvoje, elektros energijos kaupiklių sistemos tampa svarbiu patikimumo garantu. Jos suteikia tinklui lankstumo, leidžia efektyviai panaudoti žaliąją energiją ir išlaikyti stabilumą net esant dideliems svyravimams. Elektros energijos kaupiklių sistemos yra vienas iš kertinių šios transformacijos elementų – jos padės integruoti dar daugiau žaliosios gamybos, geriau subalansuoti elektros energijos kainų svyravimą ir mažinti kainas“, – sako „Ignitis grupės“ vadovas Darius Maikštėnas. 

EEKS parkai bus vystomi trijose vietovėse – Kelmės ir Mažeikių apylinkėse, šalia veikiančių tarptautinės žaliosios energetikos bendrovės „Ignitis renewables“ vėjo parkų ir Kruonyje – šalia „Ignitis gamyba“ valdomos Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės. 

Dažniausiai EEKS įrengiamos šalia esamų elektrinių parkų projektų, atsižvelgiant į sistemos poreikius ir technines galimybes – visose jose EEKS padės efektyviai valdyti vietinius apkrovos srautus. EEKS leis integruoti daugiau atsinaujinančios generacijos bei didins tinklo atsparumą ir taip padės užtikrinti visos sistemos patikimumą. Tokiu būdu šie projektai prisidės ne tik prie nacionalinių energetikos tikslų, bet ir tiesiogiai stiprins regioninę energetikos infrastruktūrą. 

Planuojama, kad visų projektų statybos darbai prasidės dar šiais metais, o komercinę veiklą EEKS galėtų pradėti 2027 m. Vokietijos bendrovė „Rolls-Royce Solutions GmbH“ yra pasirinkta dėl įrangos tiekimo ir jos integravimo visiems trims projektams. Jų informacijos bei gamybos valdymo sistemos bus apsaugotos nuo nuotolinės prieigos iš valstybių, kurios pagal Lietuvos nacionalinio saugumo strategiją laikomos keliančiomis grėsmę. 

Kaip veikia elektros energijos kaupiklių sistemos? 

Elektros energijos kaupiklių sistemos tampa vis svarbesniu žingsniu plėtojant energetikos infrastruktūrą ir leidžia panaudoti pagamintą energiją dar efektyviau. EEKS leidžia kaupti elektros energiją tiek iš bendrojo tinklo, tiek tiesiai iš elektros energijos gamybos šaltinių, tokių kaip vėjo ar saulės elektrinės. Jos veikia panašiu principu kaip buityje naudojamos baterijos, tik gerokai didesniu mastu – kaupiama energija vėliau grąžinama į tinklą tada, kai jos labiausiai reikia arba sumažėja pagaminamos energijos kiekis. Tokie sprendimai prisideda prie sklandaus energetikos sistemos darbo, padeda subalansuoti gamybos ir vartojimo svyravimus bei mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro rezervinių pajėgumų. Dėl to elektros tiekimas tampa patikimesnis ir atsparesnis trumpalaikiams gamybos ir vartojimo svyravimams. 

Ypač svarbu tai, kad šie sprendimai leidžia efektyviau integruoti vėjo ir saulės elektrinių energiją. Elektros energijos gamyba kartais nesutampa su didžiausios paklausos valandomis. Tai vienas iš kertinių elementų siekiant energetinės nepriklausomybės ir įgyvendinant ilgalaikius klimato neutralumo tikslus. 

„Elektros energijos kaupiklių sistemos leidžia sujungti du esminius atsinaujinančios energetikos tikslus – gaminti švarią energiją ir garantuoti jos patikimą tiekimą. Dabar atsiveria galimybė pereiti prie išmanių ir tvarių sprendimų“, – teigia „Ignitis grupės“ energijos kaupiklių programos vadovas Algirdas Dučinskas. 

Patikima ir saugi infrastruktūra 

EEKS reaguoja į pokyčius tinkle realiuoju laiku ir įsijungia tuomet, kai tai būtina sistemos stabilumui, todėl padeda išlaikyti elektros tiekimo pastovumą net tada, kai dėl oro sąlygų pagaminama mažiau elektros. Jos apsaugo nuo netikėtų trikdžių ir prisideda prie sklandaus tinklo veikimo. 

Šiuolaikinės energijos kaupiklių technologijos sukurtos taip, kad būtų maksimaliai saugios ir draugiškos aplinkai. Jos neišskiria teršalų, veikia tyliai ir gali būti integruojamos šalia esamos energetikos infrastruktūros. Tam tikromis sąlygomis naudojami vėsinimo ventiliatoriai, tačiau jų skleidžiamas triukšmas yra minimalus ir prireikus papildomai slopinamas, siekiant išlaikyti aplinkinių gyventojų komfortą. Papildomą saugumą užtikrina priešgaisrinės sistemos ir nuolatinė techninė priežiūra. 

„Šios sistemos padeda ne tik tinklui, bet ir žmonėms – jos veikia nepastebimai, tačiau užtikrina, kad elektra visada būtų pasiekiama. Tai naujas žingsnis energetikos infrastruktūros raidoje, kai nebereikia rinktis tarp švaros ir patikimumo. Abi šios vertybės gali eiti kartu efektyviai, tyliai ir tvariai“, – pažymi A. Dučinskas.