„Ignitis grupė“ taiko mokslu grįstą darbuotojų perdegimo prevencijos būdą
Jau trečius metus „Ignitis grupė“ savo darbuotojams siūlo nemokamas mindfulness praktikas. Nors ši dėmesingo įsisąmoninimo (dar vadinama – atidos) praktika jau seniai pagrįsta moksliniais tyrimais, dažnas vis dar sieja ją su atsipalaidavimu ar noru pabėgti nuo realybės. Tuo tarpu „Ignitis grupėje“ mindfulness naudojama kaip vienas iš įrankių perdegimo prevencijos srityje. Vidiniai tyrimai patvirtino šių praktikų efektyvumą, o dalyviai sako, kad įgyti įgūdžiai jiems padeda užbėgti stresui už akių.
92 proc. vadovų – dėmesingesni
Šiemet „Ignitis grupės“ vadovai išbandė 8 savaičių trukmės mindfulness programą, kurioje jie mokėsi technikų, padedančių susikaupti, valdyti nerimą ir stresą, gerinančių psichologinį atsparumą, lankstumą, santykius su aplinkiniais.
Daugiau nei 40 vadovų susitikdavo kartą per savaitę ir dvi valandas skirdavo savireguliacijos technikoms įsisavinti. Po kiekvieno susitikimo buvo skiriami namų darbai ir prašoma praktikuoti savarankiškai bent 20 minučių per dieną.
„Dalyvių prašėme jungtis į programą, lyg į eksperimentą ir pasiryžti patiems patikrinti mindfulness efektyvumą. Todėl dalyviai buvo smalsūs, apsisprendę praktikuoti, o mes stabėjome jų lankomumą, vertinome jų savijautą ir įgūdžius prieš bei po programos. Juk nėra geresnės motyvacijos tęsti, nei asmeniškai jaučiama nauda“, – sakė mindfulness programą organizavusi „Ignitis grupės“ gerovės ekspertė Agnė Gorpiničienė.
Prieš ir po programos vadovai pildė tris klausimynus, matuojančius jų gebėjimą veikti dėmesingai, pastebėti jaučiamas emocijas, jausti kūno signalus, nuovargį. Rezultatai parodė, kad po mindfulness programos net 92 proc. vadovų ženkliai pagerino savo dėmesingumo ir įsisąmoninimo įgūdžius – jie tapo pastabesni, geriau save suvokiantys, gebantys geriau reguliuoti savo emocijas ir elgesį. Tai reikšmingai didina jų adaptacinius gebėjimus ir atsparumą stresui.
Taip pat 54 proc. vadovų tapo aktyvesni – jie jaučiasi turintys daugiau energijos, galintys padaryti daugiau. Iš tiesų, geresnė savireguliacija ir išaugęs dėmesingumas savo pasirinkimams gerina gyvenimo kokybę, didina lankstumą, valią, todėl žmonės mažiau blaškosi ir geba būti efektyvesni.
Teigiami pokyčiai smegenyse
Šie geri vadovų pasiekimai turėtų nestebinti – visame pasaulyje plačiai tyrinėjamos 8 savaičių mindfulness praktikos duoda tuos pačius teigiamus rezultatus. Tyrimais nustatyta, kad jau antrą savaitę išauga dalyvių dėmesingumas, o ketvirtą savaitę pradeda kristi streso lygis.
Įrodyta, kad po 8 savaičių kasdienių pratybų pastebimi reikšmingi pokyčiai smegenyse, ypač galinėje smegenų skiltyje (saloje), kuriai storėjant, didėja gebėjimas atpažinti savo emocijas ir jas išreikšti. Taip pat praktikų metu veikiamos emocinės smegenys (migdolinis kūnas), kuriomis reaguojame į stresą. Vietoj reagavimo impulsyviai, mes galime apmąstyti, ką patiriame, ir reaguoti pasirinktu būdu – mindfulness praktikos šį įgūdį sustiprina (emocijų reguliacija).
Nenuostabu, kad mindfulness iš psichologijos ir medicinos sričių, kur šiomis praktikomis mažinamas lėtinis skausmas, depresijos atkryčiai, gydomas perdegimas, priklausomybės, keliasi į organizacijas. Norėdamos pagerinti savo darbuotojų lankstumą, kūrybiškumą, psichologinį atsparumą ir savireguliaciją, mindfulness savo darbe naudoja „Google“, „Microsoft“, „Nike“ „Intel“, „General Mills“, „Goldman Sachs“ ir kitos organizacijos.
Pradėti galima net nuo 15 minučių
„Ignitis grupės“ pažintis su mindfulness prasidėjo dar 2021 metais, kuomet visi norintys darbuotojai galėjo jungtis į jiems skirtas mindfulness praktikas nuotoliniu būdu. Po metų šis, 45 minučių trukęs susitikimas, sutrumpėjo iki 15 minučių – tai pritraukė dvigubai daugiau dalyvių ir pagerino jų atsiliepimus.
„Praktikos laiką sutrumpinome atsižvelgę į darbuotojų komentarus, kad rasti šitiek laiko jiems sunku. Tad nusprendėme trukmę sutrumpinti triskart – juk 15 minučių savo savaitėje galime rasti visi. Šis žingsnis pasiteisino – vis daugiau kolegų jungiasi prie praktikos, o po jos kur kas drąsiau renkasi 8 savaičių mindfulness programą“, – sakė A. Gorpiničienė.
Šiuo metu į 15 minučių praktikas yra užsirašę virš 300 darbuotojų. Beveik 90 proc. jų apklausose tvirtina, kad šie susitikimai gerina jų savijautą, o 80 proc. – padeda įveikti stresą.
„Mūsų Grupės gerovės pamatas yra perdegimo prevencija, darbo ir gyvenimo balansas. Organizacija savo ruožtu turi savus įrankius, kuriais siekia užkirsti kelią perdegimui, pavyzdžiui, stebi perdegimo rizikos rodiklius, siūlo veikimo algoritmus. Tuo tarpu mindfulness praktikos yra darbuotojams atiduodamas įrankis. Jis visų pirma padeda kurti asmeninę gerovę, o tai, natūralu, veikia ir visą likusią organizaciją“, – sakė A. Gorpiničienė.