Inovacijos žmogiškųjų išteklių srityje: motyvuoja darbuotojus ir padeda pasiekti organizacijos tikslų

Data
2023 m. birželio 15 d.
Kategorija
Pasidalinti

Naujausios technologijos bei įvairios inovacijos vis dažniau pritaikomos ir personalo valdymo srityje, o pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Lietuvoje veikiančios bendrovės žengia inovatyvius sprendimus naudoja motyvuodamos darbuotojus, spręsdamos ir užkardydamos įvairias problemas organizacijų viduje.

Nauda – ir emocinei sveikatai

Viena iš naujausias technologijas personalo valdymo srityje vis aktyviau pritaikančių bendrovių – didžiausia Baltijos šalyse listinguojama, „Top Employer“ sertifikatą turinti energetikos bendrovė „Ignitis grupė“. Bendrovės personalo verslo partnerystės vadovas Martynas Keršanskas jau ne kartą įsitikino, kad išspręsti sudėtingus žmogiškųjų santykių rebusus ar pasirinkti geriausias, kokybiško darbo užtikrinimui reikalingas priemones gali duomenų masyvų analizė. Ji padeda pasirinkti net geriausią darbo modelį.

„Dažna organizacija vis dar bando rasti geriausią sprendimą, ar darbuotojams dirbti visiškai nuotoliu, ar grįžti į biurus, o gal pritaikyti hibridinį darbo modelį, kai dalį savaitės dirbama iš namų. Vieni taiko vienodą pasirinkimą visoms darbuotojų grupėms pagal kitų įmonių pavyzdžius, kiti – remdamiesi ekspertų nuomone, diferencijuoja skirtingo darbo pobūdžio specialistams. Ieškodami savo organizacijai tinkamiausio sprendimo pasitelkėme ir biuro lankomumo duomenis. Jie parodė, kad tik 29 proc. darbuotojų elgsena atitinka iš anksto keltas prielaidas ir tai paskatino peržiūrėti modelio pasirinkimui taikomus kriterijus“, – teigia M. Keršanskas.

Duomenys „Ignitis grupėje“ taip pat pasitelkiami siekiant užtikrinti gerą darbuotojų emocinę sveikatą. Specialūs klausimynai ir informacija, kaip dažnai išnaudojamos atostogos, koks viršvalandžių lygis, ar pastebimas darbuotojų trūkumas, ar vyksta didelė jų kaita, ar dažnai sergama, padeda išsiaiškinti, kurioje komandoje yra didesnė emocinio perdegimo tikimybė.

„Jei ataskaitoje kažkuris rodiklis išsiskiria, į tą komandą atkreipiamas didesnis dėmesys. Jei viršijama ir daugiau rodiklių normų ribų, kalbamasi su komandos vadovu, imamasi emocinio perdegimo prevencijai reikalingų veiksmų. Aišku, kartais rodiklius lemia tai, kad komanda – naujai susiformavusi, neatostogaujama dėl nesukauptų atostogų dienų ar kitos gyvenimiškos aplinkybės. Tad kiekvienas atvejis – labai individualus“, – įspėja M. Keršanskas.

Toks rūpestis darbuotojais „Ignitis grupei“ sudarė galimybes gauti visame pasaulyje pripažįstamą geriausio darbdavio „Top Employer“ sertifikatą. Jis apima tokias darbuotojų gyvenimo organizacijoje dalis kaip strategiją, atlygis, veiklos valdymas, darbuotojų gerovė ir kitas.

Padeda ir karjerai

Tuo metu pasaulinė technologijų ir  vertybinių popierių biržų operatorė bendrovė „Nasdaq“,  pasitelkia inovatyvius būdus, kaip paskatinti darbuotojus įgyti  naujų žinių, augti ir tobulėti profesiniame kelyje. „Nasdaq Lietuvoje“ žmogiškųjų išteklių vadovė Rita Čepinskienė pasakoja, kad jau dvejus metus darbuotojai yra kviečiami jungtis prie vidinės talentų rinkos iniciatyvos (ang. k. „Talent Marketplace“), kuri leidžia kiekvienam įmonės darbuotojui tapti  projektų autoriumi arba dalyviu bet kuriame pasaulio taške.

„Darbuotojai minėtoje platformoje gali susikurti savo karjeros profilį, atspindintį turimus ir siekiamus įgyti įgūdžius bei kompetencijas. Tokiu būdu darbuotojas pasidalina savo karjeros interesais, tampa matomu ir aktyviu platformos dalyviu, gali kurti savo bei matyti kitų darbuotojų aktyvius projektus, o vadovui patvirtinus, prie jų prisijungti. Taip sukuriama galimybė ugdyti savo kompetencijas, reikalingas tolesnei karjerai, įgyti daugiau žinių apie kitas verslo sritis, plėsti kolegų pažinčių ratą, bendradarbiauti su kitais specialistais ir ekspertais. Kitaip tariant, darbuotojas turi unikalias ir lanksčias tobulėjimo galimybes įmonės viduje, neapsiribojant nei savo pozicija, nei laiko juosta, nei vieta ar šalimi, kurioje dirba“, – teigia R. Čepinskienė.

Darbuotojų inicijuojami projektai varijuoja nuo pasidalinimo žiniomis ar įgūdžiais iki reikiamo verslo sprendimo sukūrimo. Kaip pavyzdį „Nasdaq Lietuvoje“ žmogiškųjų išteklių vadovė mini projektą, kuris buvo inicijuotas vienoje iš konsultavimo komandų. Tuomet prireikė apdoroti didelį kiekį specifinių duomenų ir pateikti juos klientui. Projektą gerokai sėkmingiau pavyko įgyvendinti vidinės talentų rinkos iniciatyvos dėka, kai prie jo prisijungė ir vertingomis įžvalgomis pasidalino analitikai iš skirtingų verslo sričių.

„Šiuolaikinėje dinamiškoje darbo aplinkoje tokios iniciatyvos ir inovatyvūs sprendimai gali greitai suburti žmones bendro tikslo link, suteikti darbuotojams asmeninės lyderystės galimybę, sukurti unikalias progas keistis specifinėmis žiniomis ir įgūdžiais, ugdyti ir praturtinti savo patirtį.  Projektuose  aiškiai nurodoma, kokių įgūdžių bei kiek valandų reikia  numatytam tikslui pasiekti ir sulaukti kolegų įsitraukimo iš įvairių „Nasdaq“ biurų visame pasaulyje. Taip galiausiai suderinami darbuotojų mokymosi, tobulėjimo ir verslo poreikiai“, – akcentuoja R. Čepinskienė.

Būtinas vadovų įsitraukimas

„Nasdaq Lietuvoje“ atstovė pastebi, kad dėl galimybių mokytis iki šiol jaučiamas nemažas susidomėjimas programa, todėl  projektai skaičiuojami dešimtimis. Visgi, norint kuo geresnio rezultato, būtina ne tik sudominti darbuotojus, bet ir paskatinti įsitraukti vadovus.

„Vadovams tenka svarbus vaidmuo, nes prisijungiant prie projektų ar juos inicijuojant, iškyla darbo laiko ir atsakomybių paskirstymo klausimai. Vadovas gali padėti ir palaikyti, suderinant darbuotojo tobulėjimo poreikius. Šis inovatyvus įrankis ir sprendimas padeda greičiau ir lanksčiau atliepti darbuotojo poreikį augti, plėsti akiratį už tiesioginio darbo ribų ir jausti didesnį įsitraukimą. Todėl minėtą iniciatyvą gali perimti ir didelė, ir mažesnė organizacija“, – teigia R. Čepinskienė.

M. Keršanskas akcentuoja, kad vadovų palaikymas svarbu ir duomenų analizės srityje. „Ignitis grupėje“ dirba per 400 įvairaus lygmens vadovų, kurie duomenis gali naudoti sprendimų priėmimui, savo komandos lyginimui su kitomis. O kone svarbiausia taisyklė dirbant su duomenimis – neturėti išankstinių nusistatymų.

„Duomenis analizuoti reikia norint suprasti savo problemą ir ieškant atsakymų, o ne mėginant patvirtinti savo išsikeltas nuostatas. Taip pat svarbu, nepriklausomai nuo organizacijos dydžio, turėti kuo didesnius duomenų masyvus, kuo anksčiau į procesą įtraukti duomenų analitikus – jie gali būti tiek personalo valdymo komandos, tiek kitų komandų dalimi. „Ignitis grupėje“ su šiais duomenimis dirba 4 iš 60 personalo valdymo specialistų“, – įžvalgomis dalinasi M. Keršanskas.