IT specialistas: „Man patinka kurti išmanesnę ir tvaresnę Lietuvą“
33 metų informacinių technologijų (IT) specialistas Simas Banys prie didžiausios Baltijos šalyse energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ prisijungė prieš metus. Šiandien jis teigia, kad darbas energetikos srityje yra įdomi ir prasminga patirtis.
Dukterinėje grupės įmonėje „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenų analitiku dirbantis vyras pripažįsta, kad iš pradžių sudėtinga atrodžiusi energetika yra įkandamas riešutas, o dirbdamas čia jis prisideda prie to, kad Lietuva taptų išmanesnė ir tvaresnė.
Dažnai manoma, kad IT specialistai reikalingiausi bankams, finansų startuoliams ir technologijų įmonėms, kokia jūsų patirtis energetikos bendrovėje?
Šiandien toks mąstymas neatitinka tikrovės. IT specialistų reikia daugeliui sričių, o energetikoje – ypatingai. Visų pirma, čia vyksta patys didžiausi ir įdomiausi projektai. Antra, daugelis tų projektų yra inovatyvūs – galima sakyti, kad kuriama ateitis. Trečia, projektai yra prasmingi, ypatingai tie, kurie susiję su atsinaujinančiais energijos šaltiniais ar ekologija.
Kaip rodo profesinė patirtis, be modernių IT sprendimų energetikos srityje šiandien turbūt nebūtų galima kokybiškai tiekti elektros gyventojams ir įmonėms. Energetikos bendrovėms IT sprendimai padeda efektyviau analizuoti ir valdyti verslo procesus, leidžia pagerinti klientų patirtį, o kartu – suteikia galimybę pasiūlyti naujų paslaugų ir didinti konkurencinį pranašumą. Kai kas galvoja, kad elektros tiekimas tai yra tik laidai ir lemputės, tačiau realybė yra visiškai kitokia. Energetika yra ta sritis, kuri šiandien siūlo itin daug galimybių IT specialistams. Čia naudojamos pažangiausios technologijos, keliami aukščiausi reikalavimai, taigi tie, kas nori tobulėti, čia ras ir profesinį augimą, ir konkurencingą atlygį.
Koks yra IT analitiko darbas energetikos įmonėje?
Didžioji mano darbo dalis yra susijusi su išmaniaisiais skaitikliais, kuriuos ESO jau dabar diegia Lietuvos gyventojų namuose. Vyksta milžiniškas projektas – iki 2026 metų ESO yra įsipareigojusi įrengti 1,2 mln. išmaniųjų skaitiklių. Šie skaitikliai nuotoliniu būdu perduos elektros suvartojimo duomenis ir tinklo parametrus, todėl ESO galės greičiau, tiksliau ir efektyviau nustatyti bei šalinti gedimus. Gyventojams nauda – nebereikės patiems nurašinėti ir deklaruoti elektros skaitiklių rodmenų. Šiandien ši sistema kuriama, o mūsų užduotis yra garantuoti, kad ji veiktų saugiai ir be sutrikimų.
Dirbame, kad duomenys būtų surinkti efektyviai, duomenų bazės būtų tvarkingos, pačius duomenis būtų nesudėtinga analizuoti, eksportuoti ir atvaizduoti. Darbas atsakingas ir keliantis iššūkių, kadangi renkame didelius duomenų masyvūs, kurie bus naudojami sąskaitų išrašymui, tinklo kokybės prognozavimui ir daugelyje kitų susijusių verslo procesų.
Kaip manote, ar IT specialistui lengva pritapti energetikos įmonėje?
Energetika yra labai progresyvi, kupina inovacijų ir ateities technologijų. Ji leidžia tiems, kurie turi smalsumo, drąsos ir motyvacijos, prisidėti prie išmanesnės Lietuvos kūrimo. Energetikos būtina paisyti ir visuomenės interesų – elektros tiekimas gyventojams, įmonėms ir įstaigoms negali nutrūkti. Kai matai, kiek daug žmonių dirba tam, kad elektra pasiektų kiekvieno iš mūsų namus, o gedimai būtų pašalinti kuo greičiau, atsiranda noras prisidėti prie prasmingų dalykų. Kai girdi, kaip kolegos aktyviai diskutuoja apie atsinaujinančią energetiką, klimato kaitą ir ekologiją, supranti, kad čia lengvai rasi bendraminčių.
Matau prasmę prisidėti prie išmanesnės Lietuvos kūrimo. Dirbu prie projekto kuris parodys Lietuvos skaitmeninį virsmą. Sukūrus išmanią apskaitos sistemą, kils mažiau nepatogumų vartotojams, nes nereikės nurašinėti rodmenų, bus galima išvengti piktnaudžiavimo, elektros vagysčių, galiausiai – bus galima lengviau prognozuoti elektros skirstymo tinklo plėtrą. Lietuvos elektros sistema taps išmanesnė, efektyvesnė ir skaidresnė. Matau prasmę prie to prisidėti, tai mane motyvuoja.
Mano komandoje dirba 13 žmonių, dalis iš jų dirba Kaune, dalis – kaip ir aš dirba Vilniuje. Taikome hibridinio darbo modelį, apie 50 proc. darbo laiko dirbu biure, likęs laikas – darbas iš namų ir nuotoliniai susitikimai. Mūsų rangovai yra iš Prancūzijos ir Austrijos. Daug tenka bendrauti tarptautinėse komandose, gilintis į technologijų niuansus – tai leidžia sužinoti apie išmaniuosius tinklus, kas irgi pripildo naujų žinių ir patirties. Pati darbo kultūra, požiūris į žmogų kaip į asmenybę, artimas ryšys su vadovais, – visa tai suteikia galimybę augti ir tobulėti. Dirbame profesionalioje vakarietiškoje įmonėje, kur vadovai ir darbuotojai yra lankstūs ir bendradarbiaujantys, vertinamas kiekvieno indėlis, negailima grįžtamojo ryšio.