„Lietuvos energijos gamybai“ per devynis šių metų mėnesius reikėjo net 39,1 mln. litų mažiau VIAP lėšų nei pernai

Data
2014 m. lapkričio 28 d.
Kategorija
Pasidalinti
Elektros energijos gamybos ir prekybos bendrovė „Lietuvos energijos gamyba“ per 2014 m. sausį–rugsėjį kartu su dukterinėmis įmonėmis uždirbo 169,5 mln. litų pelno prieš mokesčius, palūkanas, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA). Nors Elektros per šį laikotarpį pagaminta kiek mažiau nei pernai, tačiau ji gaminta žymiai efektyviau: gamybai Elektrėnuose remti reikalingos lėšos iš VIAP biudžeto per devynis mėnesius sudarė 206,1 mln. litų, o tai – 16 proc. arba 39,1 mln. litų mažiau negu per tą patį 2013 m. laikotarpį.
 
Situacija elektros energijos rinkoje 2014 m. sausio–rugsėjo mėnesiais buvo stabili. Pirmaisiais metų mėnesiais kainos „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos zonoje buvo gana žemos ir kilti pamažu pradėjo tik tuomet, kai artėjant metų viduriui ėmė mažėti pigios elektros energijos pasiūla. Panaši tendencija stebima kasmet: elektros kainos Lietuvoje bei Latvijoje pakyla kiekvieną vasarą, kai hidroelektrinėse smarkiai sumažėja vandens, neveikia didžioji dalis kogeneracinių elektrinių, remontuojami elektros tinklai, per kaitrą įjungtos vėdinimo sistemos. Taigi, elektros energijos kainos sausį–rugsėjį buvo panašios į pernykštes. „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos kainų zonoje 2014 m. sausį–rugsėjį vidutinė elektros energijos kaina buvo tik nežymiai (apie 2,3 proc.) didesnė nei 2013 m. sausio–rugsėjo mėnesiais – atitinkamai 171,71 Lt/MWh (49,77 EUR/MWh) ir 167,88 Lt/MWh (48,66 EUR/MWh).
 
Rami metų pradžia, kai elektros energijos poreikį visiškai užtikrino importas ir termofikacinės elektrinės, bei didesnių netikėtumų neatnešusi vasara lėmė tai, kad per 2014 m. sausio–rugsėjį Elektrėnuose buvo pagaminta 13,1 proc. mažiau elektros energijos negu per tą patį 2013 m. laikotarpį – iš viso 0,768 TWh. Pagaminat 83,1 proc. visos 2014 metams skirtos remtinos energijos gamybos kvotos. Bendrovės valdomas kombinuoto ciklo blokas pagal su perdavimo sistemos operatoriumi „Litgrid“ suderintą planą pirmąkart šiemet buvo įjungtas tik balandį. Blokas veikė beveik visą laikotarpį nuo birželio pradžios iki spalio vidurio ir pagamino 80 proc. visos per devynis mėnesius Elektrėnų komplekse pagamintos elektros energijos.
 
„Prieš dvejus metus pradėtas eksploatuoti naujasis blokas jau įrodė savo reikšmę siekiant šiltuoju metų laiku užtikrinti stabilų elektros energijos tiekimą ir kartu sumažinti gamybos sąnaudas. Per devynis mėnesius jis pagamino beveik perpus daugiau elektros nei pernai tuo pačiu metu ir kartu padėjo sutaupyti kelias dešimtis milijonų VIAP lėšų, kurias būtų tekę papildomai išleisti gaminant senaisiais, ne tokiais efektyviais Elektrėnų komplekso blokais“, – sako Juozas Bartlingas, „Lietuvos energijos gamybos“ generalinis direktorius.
 
Visos trys bendrovės valdomos elektrinės per 2014 m. sausį–rugsėjį pagamino 1,463 TWh elektros energijos (2013 m. sausį–rugsėjį buvo pagaminta 5,7 proc. daugiau, t. y. 1,547 TWh elektros energijos). Gamybos apimtys šiemet didesnės negu pernai buvo tik Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje, kurioje per 2014 m. devynis mėnesius pagaminta 27,4 proc. daugiau elektros energijos nei pernai tuo pat metu (atitinkamai 0,442 TWh ir 0,347 TWh). Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinėje dėl sausų orų per 2014 m. devynis mėnesius pagaminta penktadaliu mažiau elektros energijos negu per tą patį 2013 m. laikotarpį.
 
Mažesnės elektros energijos gamybos Elektrėnuose ir Kaune apimtys yra viena iš priežasčių, dėl kurių 2014 m. sausio–rugsėjo „Lietuvos energijos gamybos“ įmonių grupės (toliau – Grupė) pajamos, siekiančios 672,6 mln. litų, yra 23,9 proc. mažesnės, negu gautos 2013 m. sausį–rugsėjį (883,6 mln. litų).
 
Dar didesnę įtaką pajamų mažėjimui padarė dėl 2014 metais pasikeitusio prekybos principo 2,4 karto sumažėję elektros energijos pardavimai LESTO (nuo 1,791 TWh 2013 m. sausį–rugsėjį iki 0,745 TWh 2014 m. sausį–rugsėjį).
 
Nepaisant to, Grupė ir toliau sėkmingai prekiavo laisvojoje rinkoje, itin efektyviai išnaudojo Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę, tad Grupės pardavimai laisvojoje rinkoje išaugo 26,7 proc. iki 1,173 TWh (pernai sausio–rugsėjo mėn. laisvojoje rinkoje parduota 0,926 TWh). Iš viso per 2014 m. devynis mėnesius Grupė vidaus rinkoje pardavė 1,918 TWh elektros energijos. Tai 29,4 proc. mažiau, negu per tą patį laikotarpį 2013 m., kai buvo parduota 2,716 TWh.
 
2014 m. devynių mėnesių Grupės EBITDA marža buvo 25,2 proc. Palyginti su 2013 m. tuo pačiu laikotarpiu, EBITDA marža padidėjo 3,7 procentinio punkto (nuo 21,5 proc.). Visgi dėl mažėjusių elektros energijos gamybos ir prekybos apimčių absoliučiu dydžiu EBITDA mažėjo nuo 189,6 mln. litų iki 169,5 mln. litų. Grynasis Grupės pelningumas padidėjo 3,8 procentinio punkto: 2013 m. sausio–rugsėjo grynojo pelningumo rodiklis siekė 10,0 proc., šiemet tuo pačiu laikotarpiu – 13,8 proc. Grupė per 2014 m. sausį–rugsėjį uždirbo 92,8 mln. litų grynojo pelno iš tęstinės veiklos arba 4,9 proc. daugiau negu per tą patį 2013 m. laikotarpį, kai grynasis pelnas siekė 88,5 mln. litų.
 
„Visus devynis mėnesius dirbome patikimai, dėl rinkos ir gamtos sąlygų sumažėjusią elektros energijos gamybą kompensuodami gerais prekybinės veiklos rezultatais, išnaudodami galimybes palankiai įsigyti ir parduoti elektros energiją. Profesionali gamybos ir prekybos padalinių darbuotojų veikla trečiąjį ketvirtį leido daug dėmesio skirti ir kitiems svarbiems projektams“, – sako J. Bartlingas.
 
Pasak jo, „Lietuvos energijos gamybos“ darbuotojai ir rangovai susitelkę dirba, kad Elektrėnų miestui jau šio šildymo sezono metu pradėtų tiekti naujoje biokuro jėgainėje pagamintą šilumą. O nuo naujų metų bendrovė baigs eksploatuoti abu mažuosius rezervinės elektrinės blokus (kiekvieno galia – po 150 MW). Planuojama, kad šis reikšmingas įvykis leis bendrovei dar tvirčiau tęsti jau kelerius metus vykstantį procesą – gamybai Elektrėnuose skirtų viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) lėšų taupymą.
 
Bendrovės ir visos „Lietuvos energijos“ įmonių grupės strateginių tikslų – veiklos efektyvumo ir vertės didinimo – siekti taip pat padės aptarnaujančių veiklų optimizavimas (pirkimų ir apskaitos funkcijų centralizavimas naujai įkurtoje įmonėje), kuriam trečiąjį 2014 m. ketvirtį ruoštasi itin intensyviai.
 
Papildoma informacija apie reguliuojamą ir komercinę veiklą
 
Per 2014 m. sausį–rugsėjį Grupės pajamos iš reguliuojamos veiklos mažėjo kiek daugiau nei penktadaliu, iš komercinės – kiek daugiau nei ketvirtadaliu. 2013 m. devynių mėnesių komercinės veiklos pajamos sudarė 45,8 proc. visų pajamų, o to paties laikotarpio šiemet – 43,6 proc.
 
Reguliuojama Grupės veikla apima elektros energijos ir šilumos gamybą Elektrėnų komplekse bei Kruonio HAE ir Elektrėnų komplekso teikiamas galios rezervavimo paslaugas. Šios veiklos pajamos mažėjo nuo 478,6 mln. litų per 2013 m. devynis mėnesius iki 379,1 mln. litų per devynis šių metų mėnesius. Reguliuojamos veiklos pajamos mažėjo dėl, kaip jau minėta, mažesnės ir kur kas efektyvesnės gamybos Elektrėnų komplekse. Iš viso per dvejus kombinuoto ciklo bloko eksploatacijos metus jau sutaupyta apie 168 mln. litų VIAP lėšų.
 
Komercinės veiklos, kurią sudaro elektros energijos gamyba Kruonio HAE ir Kauno HE, taip pat elektros energijos didmeninė ir mažmeninė prekyba laisvoje rinkoje bei kitos komercinės paslaugos, pajamos sumažėjo 27,5 proc. Dėl pasikeitusio elektros energijos pardavimo LESTO principo, lėmusio, kad elektros pardavimai LESTO mažėjo 58,4 proc. (nuo 2014 m. pradžios LESTO iš „Lietuvos energijos gamybos“ perka tik subsidijuojamą Elektrėnų komplekse pagamintą elektros energiją), komercinės veiklos pajamos sumažėjo nuo 404,9 mln. litų per 2013 m. sausį–rugsėjį iki 293,6 mln. litų per tą patį 2014 m. laikotarpį.
 
Siekdama stiprinti savo komercinę veiklą ir įgyvendinti siekį aktyviai prisidėti prie Šiaurės Europos ir Baltijos šalių elektros energijos rinkų integracijos, bendrovė 2014 m. rugpjūtį pirmoji iš Lietuvos įmonių prisijungė prie išvestinių finansinių priemonių rinkos NASDAQ OMX Commodities.
 
Taip pat Bendrovė trečiąjį šių metų ketvirtį atkreipė investuotojų ir kitų suinteresuotų šalių dėmesį į, jos vertinimu, nepagrįstą Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nutarimą pripažinti Bendrovę didelę įtaką turinčiu asmeniu elektros energijos gamybos rinkoje.
 
Bendrovė yra pažymėjusi, kad gamybos rinkos tyrimas, kuriuo grindžiamas šis nutarimas, yra atliktas remiantis netinkamomis prielaidomis. Dėl šios priežasties, Bendrovės nuomone, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos sprendimas pripažinti Bendrovę didelę įtaką turinčiu asmeniu elektros energijos gamybos rinkoje ir su tuo susiję įpareigojimai Bendrovei neturėtų būti taikomi. Bendrovė apskundė nutarimą teismui.
 
„Lietuvos energijos gamyba“, AB yra NASDAQ OMX Vilniaus biržoje listinguojama įmonė. 96,13 proc. jos akcijų priklauso valstybės valdomai „Lietuvos energija“, UAB.
 
 „Lietuvos energijos gamybos“ įmonių grupę sudaro: patronuojanti įmonė – rezervinę elektrinę ir kombinuoto ciklo bloką Elektrėnuose, Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę ir Kauno hidroelektrinę valdanti „Lietuvos energijos gamyba“, AB, taip pat Energijos tiekimas UAB, UAB „Kauno energetikos remontas“. 
 
„Lietuvos energijos gamyba“, AB informacija