Lietuvos jaunimo požiūris keičiasi: 3 iš 5 moksleivių ir studentų energetikos sektorius atrodo patraukli sritis dirbti
Vis daugiau Lietuvos moksleivių ir studentų energetikos sektorių laiko perspektyvia karjeros sritimi. Energetikos sektorius ateityje siekiant karjeros patrauklus atrodo 60 proc. apklaustų studentų ir 58 proc. moksleivių. Pirmųjų dalis per metus išaugo 4 proc., o antrųjų – 8 proc. punktais. Tokius duomenis atskleidė integruotos atsinaujinančios energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ iniciatyva KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto atlikto tyrimo duomenys.
Bendrai beveik trys ketvirtadaliai (72 proc.) apklaustų Lietuvos gyventojų mano, kad energetikos sektorius yra perspektyvus karjeros požiūriu. Tai yra 5 proc. punktais daugiau nei pernai.
Lyginant su praėjusiais metais, taip pat išaugo studentų, manančių, kad energetikos sektorius yra perspektyvus ir sparčiai augantis, dalis. Pernai taip manė 52 proc., o šiemet – jau 64 proc. apklaustų studentų. Tokios nuomonės laikosi ir 60 proc. moksleivių – 3 proc. punktais daugiau nei pernai.
Įvairias energetikų iniciatyvas vienijančios programos #EnergySmartSTART vadovės Giedrės Žlibinienės teigimu, tokia tendencija yra teigiamas ženklas, nes šiandien šalyje labai trūksta energetikos specialistų. Turint omenyje sektoriaus svarbą ir vaidmenį žaliojoje transformacijoje, jaunų žmonių susidomėjimo šia sritimi didinimas yra vienas iš energetikos įmonių uždavinių.
„Siekiant įveikti klimato kaitos iššūkius ir plėtojant žaliosios energetikos sprendimus energetikos specialistų poreikis artimiausią dešimtmetį toliau sparčiai didės – galbūt net dešimtimis kartų. Svarbu pabrėžti, kad šiandien energetikos sektorius yra glaudžiai susijęs su inovacijų kūrimu, aplinkosauga“, – sako G. Žlibinienė.
Moksleiviams, studentams bei visiems galvojantiems apie profesinį kelią ir norintiems iš arčiau susipažinti su energetika Lietuvoje yra skirta #EnergySmartSTART programa. Ji siekia sudominti ir įtraukti žmones į energetikos kūrimą, paskatinti būti energetiškai sumaniais, populiarinti energetikos sektoriui strategiškai svarbių studijų krypčių pasirinkimą.
Programa apima įvairias iniciatyvas – ekskursijų moksleiviams į energetikos objektus organizavimą, lektorių vizitus Lietuvos mokyklose ir kt. 2022 m. energetikos įmonės Lietuvos aukštosioms mokykloms skyrė 246 tūkst. eurų paramą. 2023 m. „Ignitis grupė“ pasirašė sutartis su devyniomis aukštosiomis šalies mokyklomis, kurių elektros ir energetikos inžinerijos studijų kryptis pasirinkusiems studentams per 2023-2024 mokslo metus skirs beveik 300 tūkst. eurų paramą.
Lietuvos gyventojų požiūrio į energetikos sektorių tyrimą bendrovės „Ignitis grupė“ iniciatyva KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų institutas atliko šių metų balandį. Reprezentatyvioje apklausoje dalyvavo 1000 16-64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų, taip pat 210 9-12 klasių moksleivių ir 256 Lietuvoje studijuojantys asmenys.