Prieš pradedant Vilniaus kogeneracinių jėgainių statybas – dėmesys aplinkosaugai

Data
2015 m. vasario 27 d.
Kategorija
Pasidalinti
Vilniuje įgyvendinant kogeneracinių jėgainių projektą aplinkosaugai teikiamas prioritetas. Valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“, prieš pradėdama išsamų poveikio aplinkai vertinimą, kviečia sostinės bendruomenes pateikti klausimus, lūkesčius ar siūlymus dėl galimo naujų jėgainių poveikio aplinkai. Planuojant investicijas į kogeneracines jėgaines, technologinė įranga bus parinkta atsižvelgiant į geriausius rinkoje prieinamus gamybos būdus.
 

„Prieš statant jėgainę Vilniuje bus atliktas išsamus poveikio aplinkai ir visuomenės sveikatai vertinimas (PAV), kuris turės atsakyti į visus klausimus, susijusius su taršos, kvapų, triukšmo prevencija ir kitais aplinkosaugos aspektais. Jau šiame etape mums itin svarbu išgirsti visus bendruomenėms rūpimus klausimus, jų lūkesčius ir siūlymus – taip galėsime užtikrinti, kad pradedant jėgainės statybas parinktos technologijos tenkins ne tik aukščiausius aplinkosauginius ir energetinio efektyvumo standartus, bet ir bus priimtinos visuomenei. Esame atviri, todėl kviečiame visus dominančius klausimus pateikti mums ar PAV rengėjams nurodytais kontaktais“, – teigia Nerijus Rasburskis, „Lietuvos energijos“ Kogeneracinių jėgainių projektų tarnybos direktorius.
 
Pasak jo, „Lietuvos energija“ yra pasirengusi investuoti į visas reikalingas technologijas, kurios užtikrins efektyvią ir netaršią energijos gamybą: dūmų, oro, nuotekų valymo, triukšmo prevencijos ir kitas sistemas, reikalingas gyventojų gerovei užtikrinti.
 
Siekiant išgirsti bendruomenių klausimus, „Lietuvos energija“ kartu su PAV rengėjais surengė susitikimus su sostinės bendruomenėmis Panerių, Žvėryno, Karoliniškių, Lazdynų, Pilaitės ir Šeškinės seniūnijose bei kitur dar iki PAV formalių procedūrų pradžios.
 
Aktualiausi klausimai

Vykusių susitikimų metu „Lietuvos energijos“ projekto komandos atstovai kartu su PAV rengėjais pristatė Vilniuje planuojamas įrengti kogeneracines jėgaines, kurios kaip kurą didžiąja dalimi naudos biokurą, o taip pat dalį kuro sudarys rūšiuotos, tolesniam perdirbimui netinkamos, nepavojingos, bet energetinė vertę turinčios komunalinės atliekos. Susitikimuose akcentuoti projekto tikslai, galimas poveikis aplinkai, jų metu išklausyta visuomenės atstovų nuomonė – į ją bus atsižvelgta atliekant PAV ir parenkant aplinkosaugines technologijas.
 
Susitikimuose bendruomenių atstovai kėlė klausimus, daugiausia susijusius su poveikiu aplinkai: dėl galimo triukšmo, oro taršos, kvapų, naudojamų atliekų pobūdžio, poveikio sveikatai, kontrolės ir taršos monitoringo.
 
„Susitikimai su bendruomenėmis vyko konstruktyviai, pateikti klausimai buvo gerai paruošti ir aktualūs. Į juos atsakymus turėsime parengę poveikio aplinkai vertinimą. Siekdami užtikrinti PAV dokumentų rengimo kokybę konsultuojamės su Aplinkos ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Saugomų teritorijų tarnyba ir kitomis kompetentingomis institucijomis. PAV rezultatai bus vieši, jais vadovaudamiesi sieksime užtikrinti maksimalią aplinkos apsaugą nuo bet kokios nepageidaujamos jėgainių įtakos aplinkai“, – sako N. Rasburskis.
 
Užtikrins žemesnę šilumos kainą

Vyriausybė naujų kogeneracinių jėgainių, naudosiančių vietinius ir atsinaujinančius energijos išteklius, projektus yra pripažinusi valstybei svarbiais ekonominiais projektais. Jų įgyvendinimas užtikrintų net trijų socialiai jautrių problemų sprendimą – užtikrintų pigiausią šilumos gamybą ir, atitinkamai, mažesnes šilumos kainas vartotojams, būtų gaminama daugiau vietos elektros energijos konkurencinga kaina, būtų išvengta atliekų kaupimo sąvartynuose ir mažiau teršiama aplinka.
 
Šiuo metu paskirtasis naujų elektrinių vystytojas – valstybei priklausanti energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ – vykdo privačių partnerių atranką, kurios rezultatai paaiškės artimiausiu metu. Siekiant greičiau įgyvendinti projektus ir sumažinti šilumos kainą vilniečiams vykdomi pasiruošiamieji darbai, kuriuos atlikti galima iki pasirenkant partnerius. „Lietuvos energija“ šiame projekte užtikrins, kad valstybei priklausys ne mažiau kaip 51 proc. projektą įgyvendinsiančios įmonės akcijų.
 
Kogeneracinių jėgainių projektams yra skiriamas išskirtinis valdžios institucijų dėmesys. Šių metų sausio 28 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje yra sudaryta speciali komisija į kurios sudėtį be centrinės valdžios institucijų įeina ir savivaldos atstovai. Ši komisija nagrinės ir teiks pasiūlymus Vyriausybei dėl Vilniaus ir Kauno miestų centralizuoto šilumos tiekimo ūkio modernizavimo projektų įgyvendinimo, kuriai vadovauja premjeras Algirdas Butkevičius.
 
Planuojamos investicijos gali sudaryti – iki 328,4 mln. eurų, dalį šių investicijų numatoma pritraukti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.
 
Visi sostinės gyventojai savo klausimus ir siūlymus gali pateikti elektroniniu paštu [email protected], telefonu +370 672 22245 (PAV organizatorius), arba +370 655 70743 (PAV rengėjas).