Profesionalai, dirbantys arčiau debesų: kas yra tie žmonės, prižiūrintys vėjo elektrines?
Inžinerinės žinios, aukštalipio įgūdžiai ir išlavintas analitinis mąstymas. Vėjo elektrinių technine priežiūra ir remontu užsiimantys specialistai išsiskiria universalumu. Būtent šie žmonės padeda tarptautinei žalios energetikos bendrovei „Ignitis renewables“ užtikrinti sklandžią vėjo elektrinių parkų plėtrą, kuri įgauna milžinišką pagreitį.
Efektyviausias vėjo elektrinių našumas pasiekiamas užtikrinant tinkamą techninę priežiūrą. Tam atliekami periodiniai patikrinimai, kurių metu keičiama alyva, atliekami skirtingi bandymai ir patikrinimai, vykdomi remonto darbai. Naudodami specialią įrangą technikai apžiūri vėjo elektrinės mentes, korpusą, kuriame yra sumontuoti svarbiausi elektrinės komponentai, patį bokštą, generatorių ir kitus komponentus.
Vėjo elektrinių būklės įvertinimui „Ignitis renewables“ jau pradedamos naudoti pažangios technologijos, tokios kaip dronai, tačiau dauguma priežiūros ir remonto darbų nėra automatizuoti.
Darbuojasi kvalifikuoti inžinieriai
„Ignitis renewables“ techninės priežiūros ir valdymo vadovas Virginijus Jagela pažymi, kad vėjo elektrinių priežiūra užsiimantiems žmonėms būdingas išlavintas analitinis mąstymas. Anot pašnekovo, šie specialistai turi gebėti analizuoti atskirus sistemos parametrus, pastebėti jų pokyčius ir suprasti jų įtaka vėjo elektrinės veikimui.
V. Jagela atkreipia dėmesį, kad vėjo elektrinių priežiūrai pasitelkiami įvairių sričių specialistai. „Elektrines aptarnauja elektromechaniką išmanantys technikai. Jie rūpinasi generatoriumi ir kitais elektros komponentais. Taip pat yra mechanikai, atsakingi už greičių dėžės veikimą ir jos stebėseną ir kitus mechanikos komponentus. Jie stebi krumpliaračių būklę, keičia tepalus, stebi bokšto būklę ir atlieka kitus panašius darbus. Kitos specializuotos komandos atlieka tokius darbus kaip sparnų priežiūra ir pan. Šie žmonės didžiąją dalį laiko praleidžia kabodami ant sparnų ir tikrindami jų paviršių. Jie ieško įtrūkimų ir juos šalina“, – kalba „Ignitis renewables“ ekspertas.
Jis priduria, kad prie elektrinių taip pat darbuojasi ir technikai, kurie aptarnauja jų liftus ir kitus kėlimo mechanizmus. Dideliems remonto darbams taip pat pasitelkiami ir kranai, kuriuos valdo specialiai šiam darbui apmokytos komandos.
„Visi vėjo elektrinių technikai yra kvalifikuoti elektromechanikos, automatikos arba mechanikos inžinieriai. Tačiau vien to neužtenka, specifines žinias įgyja dalyvaudami vėjo elektrinių priežiūros mokymuose, kuriuos organizuoja šios įrangos gamintojai“, – komentuoja V. Jagela.
Saugumui skiriamas ypatingas dėmesys
Technikams daugiausiai tenka dirbti itin dideliame, šimtų metrų aukštyje, todėl turbinų priežiūra patenka į padidintos rizikos darbų kategoriją. Visgi, kaip pažymi V. Jagela, imamasi visų priemonių darbuotojų saugumo užtikrinimui. Pavyzdžiui, technikams draudžiama veikti po vieną – visus darbus vienu metu atlieka bent du apmokyti specialistai, taip pat turintys aukštalipių ir darbo vėjo elektrinėje saugos sertifikatus.
Dirbdami technikai dėvi asmenines apsaugos priemones – specialius drabužius, apsauginius batus, šalmus ir saugos diržus, kurių pagalba technikai yra prisisegę prie ankeravimo taškų. „Dirbdami vėjo elektrinės kabinoje technikai su savimi taip pat privalo turėti gelbėjimo įrangą, skirtą evakuotis iš turbinos gaisro ar kito pavojaus atveju“, – kalba techninės priežiūros ir operavimo vadovas.
Jis priduria, kad vėjo elektrinių techninės priežiūros darbai atliekami tik esant palankioms oro sąlygoms. Anot V. Jagelos, technikams dirbti draudžiama, kai vėjo greitis yra per didelis, o taip pat esant didelei žaibavimo tikimybei.
Stebėjimas, priežiūra ir remontas
Vėjo elektrinių darbas stebimas ištisą parą, septynias dienas per savaitę. Anot V. Jagelos, dispečerinio valdymo punktuose dirbantys specialistai nuolat stebi turbinų parametrus ir fiksuoja gedimus nuotoliniu būdu.
Pasak vadovo, techninės priežiūros darbai yra planuojami laikantis gamintojo standartų. Jis pastebi, kad turbinų gamintojai įprastai parengia ilgalaikius techninės priežiūros planus, apimančius iki 12 metų laikotarpį. „Kiekvienais metais pagal numatytą grafiką atliekami skirtingi darbai. Pavyzdžiui, kas apie 4 metus keičiami greičių dėžės tepalai, o kas dvejus metus – tikrinami sparnai“, – komentuoja „Ignitis renewables“ ekspertas.
Dispečerinio valdymo centrų specialistų užfiksuoti gedimai šalinami nedelsiant. „Atliekami visi reikalingi remonto darbai, nepriklausomai nuo jų pobūdžio ir apimties. Tai gali būti tiek keletą valandų trunkantis daviklių keitimas, tiek didelio masto remontas, kai tenka keisti guolius, tvarkyti sparnus ar keisti greičių dėžes. Pastaruoju atveju turbinos gali būti sustabdomos ir keletui mėnesių“, – kalba V. Jagela.
Jis pabrėžia, kad reguliari ir kokybiška elektrinių techninė priežiūra – vienintelis būdas išlaikyti gerą turbinų būklę. Būtent laiku atliekami priežiūros ir remonto darbai leidžia vėjo elektrinę eksploatuoti 25 ar net 30 metų.