Sandra Stankaitytė. Nuo darbo su finansinėmis operacijomis banke iki procesų robotizavimo energetikoje – vienas žingsnis

Data
2024 m. gegužės 24 d.
Pasidalinti

Sandra Stankaitytė yra „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) procesų automatizavimo skyriaus vadovė

Dažnai girdime, jog praėjo tie laikai, kai būtina buvo pasirinkti vieną karjeros kelią visam gyvenimui – šiandien dažnas keičia ne tik darbovietes, bet ir karjeros kryptį, nepriklausomai nuo savo darbo stažo. Pavyzdžiui, tyrimuose fiksuojama, jog vidutiniškai prieš išeidamas į pensiją statistinis darbuotojas paprastai pakeičia nuo 3 profesijų, o dabartinės ir ateinančios kartos darbuotojams šis skaičius gali siekti net 5-7. Taip nutiko ir man – ilgą laiką dirbau banke su finansinėmis operacijomis, o dabar dirbu energetikos sektoriuje kaip automatizavimo skyriaus vadovė. Kadangi visą persikvalifikavimo kelią perėjau pati, noriu pasidalinti praktiškais patarimais, nuo ko pradėti norint persikvalifikuoti ir kas gali pagelbėti lengvesniam startui.

Norėčiau prabrėžti, kad mano karjeros pokyčio kelias prasidėjo ne staiga perėjus iš vienos darbovietės į kitą, tačiau natūraliai dar dirbant banke. Iš pradžių dirbau finansinių operacijų specialiste ir analitike, kur nuolat turėdavau užduočių, kurios buvo labai pasikartojančios ir mechaniškos. Todėl pradėjau ieškoti galimybių, kaip viską susiprogramuoti, kad pasikartojančias užduotis, kurios nereikalauja kūrybiškų sprendimo būdų, yra standartizuotos ar aiškiai apibrėžtos, būtų galima padaryti greičiau ir efektyviau. Taip atradau automatizavimo programas, kurių pagalba kūriau užduočių automatizavimo sprendimus sau, tada kolegoms ir galiausiai nutariau, kad noriu keisti savo profesijos kryptį ir specializuotis robotizavime. Pradėjau mokytis programavimo ir robotizavimo savaitgaliais bei vakarais, o galiausiai nutariau, kad atėjo laikas kandidatuoti į naują poziciją ir pritaikyti savo žinias.

Galiausiai, atsidūriau Energijos skirstymo operatoriaus IT komandoje. Nors nemažai įmonių ir nenori samdyti pradedančiųjų IT specialistų, mano motyvacija bei pasiryžimu patikėjo būtent energetikos sektoriaus įmonė. Taip 3 metus dirbau programuotoja, o dabar jau 2 metus esu procesų automatizavimo komandos vadovė.

Pirmi žingsniai norint persikvalifikuoti į programavimą

Visų pirma reikia išsigryninti, ką norime ir galime dirbti, nes programavimas – labai plati sritis. Reikėtų atsakyti sau į klausimą: ką norėčiau daryti pilnu tempu? Galima kurti sistemų duomenų bazes, internetinių svetainių dizainą ar diegti modernius naujus sprendimus įmonėms. Taip pat galima tiesiog pradėti kurti kažką patiems, pavyzdžiui, programėles išmaniesiems telefonams. Taigi, mano pirmas patarimas būtų – išsigryninti sau, ką tiksliai norime daryti ir tada išsiaiškinti, kokių įgūdžių reikia būtent toje specialybėje tam, kad galėtume sėkmingai dirbti konkretų darbą.

Sekantis žingsnis būtų susirasti, kur tų įgūdžių išmokti. Šiuo metu yra gausybė įvairių kursų, kuriuos dirbantis žmogus gali lankyti vakarais ir savaitgaliais. Šiuo atveju didžiausias iššūkis yra dirbti su savimi ir neprarasti motyvacijos, kadangi reikės skirti labai daug savo laisvo laiko, paaukoti didelę dalį savo asmeninio gyvenimo, todėl labai svarbu pradėjus neišsigąsti. Pačioje pradžioje atrodo, kad informacijos yra labai daug ir ji sudėtinga, tačiau kai jau įsivažiuoji – viskas tampa žymiai aiškiau ir paprasčiau.

Pabaigus kursus ir įgavus teorinių žinių, reikės įgyti ir praktikos. Todėl labai svarbu susirasti praktikos vietą. Šiame etape reikės naujam darbdaviui parodyti savo užsidegimą ir motyvaciją taip, kad jis mumis patikėtų, o pačiam darbuotojui svarbu išeiti iš savo komforto zonos ir nepasiduoti negatyvioms mintims. Suradus praktikos vietą ir sėkmingai įrodžius savo motyvaciją – didelė tikimybė, kad darbdavys, pasibaigus praktikai, pasiūlys ir darbo vietą.

Kuo programuotojams patraukli energetikos sritis?

Kartais pastebiu, kad baiminamasi, jog energetikos sektorius – nišinis, todėl jame bus arba sunku įsidarbinti, arba įsivažiuoti. Kita vertus, šiandien skaičiuojama, kad iki 2030 metų visame energetikos sektoriuje Lietuvoje reikės apie 2,5 tūkst. naujų energetikų. Vien „Ignitis grupė“ numato samdyti apie 1 tūkst. darbuotojų. Tačiau svarbu turėti omenyje, kad šis skaičius apima ne vien inžinierius, bet ir kitų sričių ekspertus, pavyzdžiui, teisininkus ar IT specialistus. Taip pat kitų sričių specialistai, atėję į energetiką, gauna galimybę ne tik atsinešti, bet ir pritaikyti turimą patirtį naujai. Net ir tais atvejais, jei prieš tai dirbo kardinaliai kitoje srityje, pavyzdžiui, su finansais.

Galvojant konkrečiai apie automatizavimą arba robotizavimą, programuotojui toks darbas gali būti įdomus dėl pačių iššūkių masto ir jų kompleksiškumo. Pavyzdžiui, energetikoje turime skirtingų ir viską apimančių užduočių: nuo tinklų vystymo projektų automatizavimo iki gaminančių vartotojų arba išmaniųjų skaitiklių procesų įgyvendinimo. Energetika yra labai plati sąvoka ir dirbant šioje srityje yra labai plačios atsakomybės, todėl tiek skirtingų ir įvairių projektų valdymas sunkiai įmanomas kitokio profilio įmonėse. Energetikos sektorius žavi ir tuo, kad jame priimami sprendimai ar įgyvendinti projektai tiesiogiai prisideda pagelbėjant kiekvienam Lietuvos gyventojui. Šiandien beveik kiekvieno namuose yra elektra ir galimybė prisidėti prie to pokyčio ar padėti, pagreitinti kažkuriuos procesus bei pagerinti klientų aptarnavimo kokybę, darbe suteikia labai daug džiaugsmo ir motyvacijos.

Didžiausias iššūkis – pradžia

Jau pasiryžus keisti karjeros krypti, konkrečiai atsakius sau į klausimą, ko norime imtis ir išsigryninus naują sritį, sunkiausias etapas – pradžia. Ypatingai šis slenkstis sunkus psichologiškai ir geriausia jam iš anksto pasiruošti. Vienas didžiausių iššūkių prasidėjus permainų procesams yra suvokimas, kad reikės aukoti savo komforto zoną ir įprastą gyvenimą. Pavyzdžiui, pradėjus keisti karjeros kryptį reikia nusiteikti, kad kuriam laikui nukentės asmeninis gyvenimas, reikės derinti turimą darbą su naujos srities mokslais ar praktika. Persikvalifikavimo kelyje neretai gali kilti mintys viską mesti, persigalvoti ar likti saugioje komforto zonoje. Tokios mintys – normalu, bet su jomis bus kur kas lengviau kovoti, kai dar prieš keičiant karjeros kryptį aiškiai suvoksime ir įsivardinsime, ko norime savo profesiniame kelyje. Tokiu atveju aiškiai jausime kryptį, kurios link einame ir šio tikslo kryptingai sieksime.