Šiandien 24 metai nuo Kruonio HAE starto

Data
2016 m. vasario 18 d.
Kategorija
Pasidalinti
Prieš 24 metus, 1992-ųjų vasario 18 d., pradėjo veikti pirmasis „Lietuvos energijos gamybos“ valdomos Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) agregatas. Ši data dviem dienomis „atsilieka“ nuo kitos reikšmingos datos – Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos. Pasirodo, tai nėra atsitiktinumas – atkūrus nepriklausomybę norėta simbolinę pagaliau baigto svarbaus energetikos objekto paleidimo datą susieti būtent su vasario 16-ąja. Knygoje „Kruonio HAE didybė ir vargai“ apie sunkią, permainingą ir ilgą Kruonio HAE statybą vaizdingai aprašomas elektrinės startas.
 
Knygoje pasakojama, kad iki 1992 m. vasario vidurio statybininkai jau buvo spėję paruošti aukštutinio baseino žemesniąją dalį prie vandens priimtuvo, kurioje turėję tilpti apie 2 mln. kubinių metrų vandens – visi vilniečiai tiek vandens dabar sunaudoja maždaug per 23 paras. Būtent tokio kiekio reikėjo išbandyti agregatą ir pagaminti pirmąsias kilovatvalandes elektros energijos. Svarbūs darbai ruošiantis leisti pirmąjį agregatą atlikti ir pačioje elektrinėje. Turėjo darniai veikti bendrastotiniai įrenginiai: skirstykla, kompresorinės, alyvos ūkis, drenažinės sistemos, siurblinės. Kad per patį viduržiemį neužšaltų technologiniai vamzdžiai sumontuotos dvi elektrodinės katilinės. Tačiau koją pakišo nenumatyti dalykai.
 
Startas – prisiėmus visišką atsakomybę
Kai viskas buvo išbandyta ir jau pasiruošta iškilmingam renginiui, kilo ginčas su įrangos gamintojais. Pagal hidroakumuliacinės elektrinės turbinas gaminusios gamyklos technines sąlygas, paleisti hidroagregatą buvo galima tik užpildžius vandeniu slėginį vamzdyną. Kadangi aukštutinis baseinas buvo visiškai tuščias, reikėjo sumontuoti papildomus galingus siurblius, pajėgius užpildyti vamzdynus. Bėda ta, kad dėl pasikeitusių politinių realijų tie siurbliai iš Rusijos vis dar nebuvo pasiekę Lietuvos. Ir nors analogiškoje Zagorsko HAE (Rusija) pirmasis agregatas taip pat buvo paleistas ne visiškai užpildžius vamzdyną, iš Sankt Peterburgo atvykę gamyklos atstovai ir derintojai užprotestavo – esą lietuviai pernelyg rizikuoja nesilaikydami techninių sąlygų.
„Jau atrodė, kad viltis paleisti agregatą nusikels geram pusmečiui. Vis dėlto pavyko įkalbėti gamyklos atstovus juos įtikinant, kad visą atsakomybę už galimas pasekmes prisiima elektrinės vadovai“, – rašo Kruonio HAE didybę ir vargus aprašę autoriai.  
Tad „diena x“ visgi išaušo. Tiesa, jau ne vasario 16-ąją, o dviem dienomis vėliau. „Priėmimo komisijos pirmininkas, Lietuvos energetinės sistemos vyriausiasis inžinierius Algirdas Stumbras pasuka paleidimo raktą ir agregatas pradeda veikti. Kai jis pasiekia 150 apsisukimų per minutę, sinchronizuojamas su energetine sistema ir įjungiamas į tinklą. Visi iškilmių dalyviai išvažiuoja į aukštutinį baseiną pasitikti vandens, iš Kauno marių pumpuojamo pirmuoju vamzdynu“, – prisimenama minėtoje knygoje. Elektrinės pamainos viršininku istorinę dieną dirbęs darbuotojas iki šiol dirba „Lietuvos energijos gamybos“ Hidroelektrinių tarnyboje, Eksploatacijos bare. 
Pripildžius minimaliai išbetonuotą aukštutinio baseino dalį, agregatas buvo sustabdytas, o paskui, leidus iš gamyklos atvykusiems derintojams, įjungtas generatoriaus režimas. Vėliau ne vienas specialistas viešai stebėjosi, kad elektrinės paleidimas pavyko iš pirmo karto, kas toli gražu nėra įprasta.
 
Galima plėtra
Šiandien 900 MW galios Kruonio HAE – neatsiejama šalies energetikos sistemos dalis, reguliuojanti visos sistemos darbą. Dviem skirtingais – siurblio ir generatoriaus – režimais galinti dirbti elektrinė išlygina apkrovų netolygumus, patenkina vartotojų poreikius susidarius ekstremalioms sąlygoms. Išsijungus šiuo metu jau neveikiančiai Ignalinos atominei elektrinei, nuo tikrų tikriausios krizės ne kartą gelbėjo būtent Kruonio HAE. Ši elektrinė visu pajėgumu į tinklą gali būti įjungta mažiau nei per 2 min., jos agregatai pasiruošę automatiškai leistis nuo sistemos priešavarinės automatikos ir kompensuoti galios deficitą. Elektrinė gali būti paleista po sisteminės avarijos (vadinamas „Black start“).
Šiuo metu Kruonio HAE įrengti keturi hidroagregatai (po 225 MW), tačiau pirminis elektrinės projektas numato galimybę pastatyti dar keturis. Įrengiant ankstesnę infrastruktūrą atlikta 75 proc. visų statybos darbų, reikalingų naujiems hidroagregatams.  Numatoma, kad dėl elektrinės plėtros galimybių bus sprendžiama atsakingai ir visapusiškai įvertinus atsinaujinančių išteklių plėtrą regione, „NordBalt“ ir „Litpol Link“ jungčių įtaką rinkai bei naujų gamybos pajėgumų plėtrą regione.
 
Per nepilnas keturias minutes išsamiai susipažinti su Kruonio HAE veikla galite peržiūrėję šį „Lietuvos energijos gamybos“ sukurtą animuotą vaizdo siužetą: https://youtu.be/9TZMqobvJhQ.