Skelbiami dujų šilumingumo duomenys leis įvertinti tikslų energijos suvartojimą

Data
2014 m. gruodžio 31 d.
Kategorija
Pasidalinti
Nuo 2015 m. sausio 1 d. gamtinių dujų skirstomojo tinklo operatorius „Lietuvos dujos“ kasdien skelbs į tinklą patiektų dujų šilumingumo duomenis. Dujų vartotojai galės pasitikrinti, kiek buvo suvartota energijos, pagamintos iš tam tikro dujų kiekio. Kiekvieną darbo dieną iki 11 val. atnaujinamus dujų šilumingumo duomenis bus galima rasti www.lietuvosdujos.lt.
 
Dujų šilumingumą privaloma skelbti dėl nuo sausio 1 d. įsigaliosiančios naujos gamtinių dujų apskaitos tvarkos, taikomos nebuitiniams vartotojams, dujas naudojantiems verslo reikmėms. Įgyvendinant Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus, šią tvarką dar 2013 m. patvirtino ir paskelbė Energetikos ministerija. Pagal šią tvarką įsigalios ir kitas pakeitimas – atsiskaitymas už transportuotas ir suvartotas dujas nebuitiniams vartotojams bus apskaitomas eurais už energijos vienetus – kilovatvalandes (kWh) arba megavatvalandes (MWh). Vartotojai mokės tiek, kiek suvartos energijos, nepriklausomai nuo buvimo vietos.
 
„Dujos dažniausiai vartojamos šilumai gaminti, o šiluma yra energija, apskaitoma energijos mato vienetais. Kilovatvalandes naudojame apskaitydami ir kitas energijos rūšis – elektrą ir šilumą. Nebuitiniams vartotojams nuo šiol kilovatvalandėmis skaičiuojant ir dujas, bus galima lengvai palyginti visų naudojamų energijos rūšių kainas, kiekius ir vertę. Šį patogumą turėtų įvertinti vartotojai, mėgstantys žvelgti iš ekonominio požiūrio taško“, – sako Liudas Liutkevičius, AB „Lietuvos dujos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.
 
Dujų kainos energijos mato vienetais – kilovatvalandėmis arba megavatvalandėmis – skaičiuojamos daugelyje Europos Sąjungos šalių. Kainas skaičiuoti energijos vienetais Lietuvoje būtina ir dėl Klaipėdoje pradėjusio veikti suskystintų gamtinių dujų terminalo. Suskystintų ir vamzdynais tiekiamų gamtinių dujų šilumingumas skiriasi, todėl tiksliausia nebuitinių vartotojų suvartotus dujų kiekius skaičiuoti ne kubiniais metrais, o kilovatvalandėmis arba megavatvalandėmis.
 
Dujos, perduodamos iš terminalo, tikėtina, bus didesnės šiluminės vertės, nei tos, kurios atkeliauja vamzdynais iš Rytų. Didesnio šilumingumo dujos turi daugiau energijos, jose yra mažesnis metano kiekis ir mažiau lengvųjų angliavandenilių. Dėl šios priežasties nebuitiniai vartotojai, gausiantys didesnio šilumingumo dujas, jų tūrio vienetais sunaudos šiek tiek mažiau.
 
Nebuitiniai vartotojai deklaruos suvartotų dujų rodmenis kubiniais metrais, o šie automatiškai bus perskaičiuoti ir paversti energijos vienetais (kilovatvalandėmis arba megavatvalandėmis), naudojant duomenis, gautus iš dujų perdavimo ir skirstymo sistemos operatorių. Sąskaitos nebuitiniams vartotojams bus išrašomos už suvartotą energijos kiekį, išreikštą kilovatvalandėmis arba megavatvalandėmis. Mokėjimo sumos bus apskaičiuojamos įvertinus gautų gamtinių dujų šilumingumą.
 
Buitiniai vartotojai ir toliau atsiskaitys už suvartotus dujų kubinius metrus. Nepaisant to, kuriame Lietuvos mieste įsikūrę buitiniai vartotojai, už dujas jie mokės pagal Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtintus vienodus tarifus. Informaciją apie buitinių vartotojų atsiskaitymą už dujas teikia dujų tiekimo įmonės.
 
1 kubinis metras (m3) dujų = 10,4 kilovatvalandžių (kWh) arba 1000 m3 dujų = 10,4 megavatvalandžių (MWh)
  • Vertinant gamtinių dujų, tiektų į Lietuvą, istorinius duomenis – vidutinis viršutinis dujų šilumingumas 2014 m. buvo 10,4 MWh/1000 m3. Priklausomai nuo dujų, tiekiamų iš terminalo, šilumingumo ir dujų kiekio formulė gali šiek tiek kisti.
  • Šilumingumas – tai šilumos (energijos) kiekis, gaunamas visiškai sudegus vienam kubiniam metrui gamtinių dujų.
AB „Lietuvos dujos“ informacija