Tyrimas: Lietuvos gyventojai energetikos sektorių su atsinaujinančiais energijos ištekliais sieja dažniau

Data
2023 m. liepos 25 d.
Kategorija
Pasidalinti

Per metus augo Lietuvos gyventojų, siejančių Lietuvos energetikos sektorių su atsinaujinančiais energijos ištekliais, skaičius. Tokios asociacijos yra dažnesnės tarp studentų nei tarp moksleivių. Šiuos rezultatus atskleidė integruotos atsinaujinančios energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ iniciatyva šių metų balandį atliktas KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto tyrimas. Jis taip pat parodė, kad per metus sumažėjo respondentų, kurie Lietuvos energijos sektorių sieja su dujomis, skaičius.

2022-aisiais 7 proc. apklaustų studentų Lietuvos energetikos sektorių siejo su atsinaujinančiais energijos šaltiniais. Šiemet taip galvojančių skaičius paaugo daugiau nei dvigubai – iki 16 proc. Tyrimas taip pat atskleidė, kad pernai energetikos sektorių su dujomis siejo 5 proc. moksleivių. Šiemet – 2 proc.

41 proc. apklaustų studentų Lietuvos energetikos sektorių apibūdina kaip ekologišką ir draugišką gamtai. Pernai taip apibūdinančių energetikos sektorių buvo 5 proc. apklaustų studentų.

„Atsinaujinanti energija suteikia galimybę kurti energetiškai sumanų pasaulį. Atsižvelgiant į energetikos transformacijos įgautą pagreitį ir tendencijas, kurias formuoja jūroje bei sausumoje kuriami vėjo elektrinių parkai, vystomos vandenilio technologijos bei daugelis kitų naujovių, neleidžiame sau pamiršti, kad viskam tam įgyvendinti Lietuvai ir visam regionui reikia naujos energetikų kartos. Todėl dedame daug pastangų pritraukti jaunus žmones, sudominti juos energetikos temomis ir rinktis šį perspektyvų kelią. Džiaugiamės, kad teigiamas pokytis jau matomas“, – sako įvairias energetikų iniciatyvas vienijančios programos #EnergySmartSTART vadovė Giedrė Žlibinienė.

Anot jos, šalies energetikos sektorių kaip perspektyvų bei sparčiai augantį apibūdina 65 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų. Taip pat 51 proc. apklaustųjų mano, jog sektorius kuria inovacijas ir rinkai pristato inovatyvius sprendimus.  Tam pritaria 59 proc. apklaustų studentų. Daugiau nei pusę apklaustų ir studentų, ir moksleivių sutinka su teiginiu, kad energetikos sektorius yra perspektyvus siekti profesinės karjeros (atitinkamai 58 proc. studentų ir 60 proc. moksleivių).

„Plataus profilio energetikai yra graibstomi visame pasaulyje. Juk energetika jau seniai nebėra vien tik vamzdžių tinklas, šiandien čia susijungia ir inovacijos, ir informacinės technologijos, ir aplinkosauga. Energetikos sektorius Lietuvoje vis labiau suvokiamas kaip perspektyvus, kuriantis inovacijas, prisidedantis prie šalies ekonominės gerovės. Inžinierių ir technologų paklausa kasmet vis auga – prognozuojama, kad iki 2030 metų vien Lietuvai papildomai reikės mažiausiai 2500 specialistų“, – pastebi G. Žlibinienė.

Moksleiviams, studentams ir visiems aktyviai galvojantiems apie profesinį kelią bei norintiems iš arčiau susipažinti su energetika yra skirta #EnergySmartSTART programa. Ja siekiama sudominti ir įtraukti žmones į energetikos kūrimą, paskatinti būti energetiškai sumaniais, populiarinti energetikos sektoriui strategiškai svarbių studijų krypčių pasirinkimą. Programa apima įvairias iniciatyvas – ekskursijų moksleiviams į energetikos objektus organizavimą, lektorių vizitus Lietuvos mokyklose ir kt.

Lietuvos gyventojų požiūrio į energetikos sektorių tyrimą bendrovės „Ignitis grupė“ iniciatyva KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų institutas atliko šių metų balandį. Tyrimo metu atlikta reprezentatyvi 16-64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų apklausa. Apklausta 1000 respondentų. Taip pat 210 9-12 klasių moksleivių ir 256 – Lietuvoje studijuojančių asmenų.