Viešųjų pirkimų centralizavimas leido atskleisti problemines viešųjų pirkimų sritis

Data
2016 m. sausio 11 d.
Kategorija
Pasidalinti
2015 m. pabaigoje viešųjų pirkimų paslaugas centralizuotai „Lietuvos energijos“ grupei teikianti  įmonė Verslo aptarnavimo centras atliko grupės perkančiųjų organizacijų per pastaruosius metus vykdytų sutarčių patikrinimą ir nustatė, jog kai kurių LESTO sudarytų sutarčių vertės buvo viršytos. Remiantis patikrinimo išvadomis, buvo atliktas vidinis tyrimas, po kurio dėl viršijimo atsakingiems darbuotojams buvo taikyta teisės aktuose numatyta atsakomybė. 
 
Grupėje išaiškintas atvejis rodo, kad „Lietuvos energijos“ įmonėse taikoma funkcijų centralizavimo praktika pasiteisina. „Sutarčių verčių viršijimo faktas išaiškintas todėl, kad visi grupėje atliekami viešieji pirkimai yra centralizuoti, pirkimų procesai – standartizuoti ir sukoncentruoti vienoje internetinėje platformoje. Patys aptikę tokį pažeidimą imamės priemonių užtikrinti, kad ateityje tokie incidentai nepasikartotų. Jau dabar diegiamos papildomos sutarčių vykdymo kontrolės priemonės, leisiančios kokybiškiau sekti sutarčių vykdymą ir laiku užkirsti kelią panašiems pažeidimams“, – sakė „Lietuvos energijos“ Teisės tarnybos direktorė Ieva Lauraitytė.      
 
Reikšmingiausias sutarties viršijimas buvo nustatytas įgyvendinant 2013 m. lapkričio mėn. sudarytą sutartį dėl elektros tinklo objektų rekonstravimo, projektavimo ir projektų vykdymo priežiūros. Vietoje numatytos maksimalios 43.443 eurų sutarties sumos, pagal sutartyje nurodytus įkainius iš to paties tiekėjo 2014 metais, nepratęsus sutarties, buvo įsigyta kelis kartus daugiau paslaugų nei planuota – už 225.131 eurą. Sutarčių vertės neženkliai buvo viršytos ir dar keliose sutartyse.
 
„Lietuvos energija“ savo iniciatyva kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą ne tik informuodama apie galimus pažeidimus, bet ir pristatė jau įgyvendinamus pakeitimus, leisiančius ateityje išvengti viešųjų pirkimų pažeidimų. Dalis medžiagos perduota ir teisėtvarkos institucijoms. „Konsultuojamės su kompetentingomis institucijomis ne tik informuodami apie situaciją, bet ir siekdami bendromis jėgomis spręsti panašaus pobūdžio problemas“, – sako Ieva Lauraitytė. 
 
Siekdama kuo skaidresnio Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų įgyvendinimo, „Lietuvos energija“ taip pat kreipėsi konsultacijos, kaip dabartinėje teisinėje aplinkoje turi elgtis perkančios organizacijos, nustačiusios klaidas ar viešųjų pirkimų teisės aktų pažeidimus. Tokius atvejus savarankiškai užfiksavusios perkančiosios organizacijos turėtų turėti galimybę kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą, paaiškinti situaciją, išsitaisyti klaidas be nuobaudos skyrimo ir gerinti viešųjų pirkimų funkcijų vykdymą.