Elektros ir dujų vartojimą lemia racionalumas
Lietuvos gyventojai namuose energiją vartoja racionaliau. Būstui šildyti individualių namų gyventojai vis dažniau įsiveda dujas, o rinkdamiesi elektros vartojimo planą dažniau naudojasi skaičiuoklėmis, padedančiomis įvertinti šeimos energijos poreikius.
Tai rodo elektros tiekimo ir skirstymo bendrovės LESTO bei gamtinių dujų skirstymo bendrovės „Lietuvos dujos“ duomenys. Nuo 2016 metų sausio 1 dienos LESTO ir „Lietuvos dujų“ pagrindu veiklą pradės nauja bendrovė – „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
Naujausiais „Lietuvos dujų“ duomenimis, per vienuolika šių metų mėnesių beveik 3,5 tūkst. klientų įsivedė dujas – tai 6 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Vien lapkritį gauta 99 proc. daugiau prašymų įsivesti dujas nei pernai tuo pat metu. Iš viso per vienuolika mėnesių gauta daugiau nei 4,5 tūkst. prašymų.
„Gyventojai dujas būsto šildymui renkasi racionaliai įvertindami savo laiką, kurį reikės skirti šildymo sistemos ir katilo priežiūrai bei kurui įsigyti. Dujinis katilas iš esmės nereikalauja priežiūros – nereikia šluoti pelenų ar valyti kamino, nereikia rūpintis kuro sandėliavimu, o energija šiuolaikiniuose katiluose naudojama itin efektyviai.
Žinoma, svarbi ir kuro kaina, kuri pastaruoju metu yra stabili. Todėl gyventojai įvertindami ne tik tai, bet ir katilo įsirengimo, eksploatacijos sąnaudas bei savo laiką, renkasi dujas“, – sakė ESO Paslaugų tarnybos vadovė Dalia Andrulionienė.
Pastebima, kad Lietuvoje atsiranda ir daugiabučių, kurių gyventojai ryžtasi atsijungti nuo miesto centrinio šildymo sistemos ir įsirengti dujinį šildymą. Pavyzdžiui, Ukmergėje tokį sprendimą priėmė renovuojamo daugiabučio gyventojai. Atnaujindami šildymo sistemą jie ją pritaikė individualiam butų šildymui dujomis.
D. Andrulionienės teigimu, gyventojų pasirinkimą lemia ir išplėtota dujų skirstymo infrastruktūra bei atpigęs dujų įvedimas gyventojams, be to, siekiama, kad šis procesas būtų gerokai paprastesnis ir spartesnis.
Tuo tarpu bendras gyventojų elektros energijos suvartojimas Lietuvoje šiek tiek mažėjo dėl demografinių pokyčių. Tačiau vidutinis elektros suvartojimas nekito.
Skaičiuojama, kad trečdalis (29 proc.) šeimų Lietuvoje vidutiniškai per mėnesį sunaudoja iki 100 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos, ketvirtadalis (23 proc.) sunaudoja nuo 100 iki 150 kWh, penktadalis (20 proc.) – nuo 150 iki 200 kWh. Vidutiniškai namų ūkiui tenka 140 kWh elektros per mėnesį.
„Matome, kad gyventojai vis dažniau racionaliai renkasi elektros energijos planus, atidžiai vertina elektros poreikį ir taupo. Tačiau taupo ne tik dėl to, kad reikėtų mažiau mokėti, bet ir dėl atsakingesnio požiūrio į aplinkos tausojimą. Žmonės įpranta išjungti šviesą išeidami iš patalpos, renkasi aukštesnės energinės klasės buitinius prietaisus. Tačiau šių prietaisų – kompiuterių, televizorių, virtuvės kombainų namuose daugėja, todėl vidutinis suvartojimas beveik nesikeičia“, – teigė D. Andrulionienė.
Bendrovės ESO, sukurtos sujungus LESTO ir „Lietuvos dujų“ bendroves, klientai bus aptarnaujami naujuose „Gilės“ centruose vieno langelio principu, todėl elektrą ir dujas norintiems įsivesti vartotojams teks gaišti mažiau laiko tvarkant formalumus.
Žmonėms reikės pildyti mažiau dokumentų, kurie yra būtini įsivedant elektrą ar dujas. Visus prašymus, paraiškas, sutartis, techninius projektus bus galima sutvarkyti vienoje vietoje ir vienu metu, savitarnos svetainėje www.manogile.lt ir klientų aptarnavimo centruose. Savitarnos svetainėje klientai taip pat galės gyvai konsultuotis su elektros ir dujų specialistais, deklaruoti skaitiklių rodmenis, vienu pavedimu apmokėti už elektrą ir dujas.