ESO įdiegė milijoninį išmanųjį elektros skaitiklį – jis veiks „Art Deco“ muziejuje Kaune
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) šią savaitę įdiegė milijoninį Lietuvoje išmanųjį elektros skaitiklį. Naujos kartos išmanusis prietaisas senąjį elektros skaitiklį pakeitė „Art Deco“ muziejuje Kaune. ESO skaičiuoja, kad investicijos į tinklo skaitmenizaciją baigiantis 2024-iesiems sudarys 103 mln. eurų. Naudų vertė šiam laikotarpiui preliminariai vertinama 60 mln. eurų, o per visą skaitiklių tarnavimo laikotarpį turėtų pasiekti 265 mln. eurų.
„Šiandien jau milijonas ESO klientų Lietuvoje gali naudotis išmaniojo elektros skaitiklio teikiamais privalumais ir įvertinti jo teikiamas naudas: analizuoti išsamius suvartojimo duomenis, efektyviau valdyti energijos sąnaudas ir taip sutaupyti“, – sako Aurelija Židickytė-Orvydė, ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė.
„Simboliška, kad milijoninis elektros skaitiklis įdiegiamas Kaune – mieste, kuriame tarpukariu buvo pakloti modernios Lietuvos energetikos pamatai. Naujasis skaitiklis sumontuotas už durelių, kurios mena dar 1929 metus, kai iškilo šis Prano ir Vandos Gudavičių daugiabutis, taip sujungdamas praeitį, kuria didžiuojamės, su progresu“, – pažymi Karolis Banys, vienas „Art Deco“ muziejaus įkūrėjų.
Viena pagrindinių išmaniosios apskaitos naudų yra galimybė klientams savitarnoje stebėti savo energijos suvartojimą, pagal tai identifikuoti daugiausiai elektros energijos sunaudojančius prietaisus, juos keisti energetiškai aukštesnės klasės įranga ir koreguoti savo įpročius taip mažinant elektros energijos suvartojimą.
ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė A. Židickytė-Orvydė atkreipia dėmesį, kad, turint išmanųjį skaitiklį ir pasirinkus su birža susietą planą, elektros sąskaitą galima gerokai sumažinti, naudojant energiją tomis valandomis, kai elektros energija pigesnė, o gaminantys vartotojai gali stebėti ne tik suvartojimą, bet ir į tinklą patiekiamos energijos duomenis.
„Sparti skaitmenizacija yra naudinga ne tik pavieniui klientui, bet ir visiems prisijungusiems prie tinklo. Automatizavus tinklą operatorius efektyviau planuoja plėtrą, greičiau identifikuoja ir pašalina sutrikimus bei užtikrina patikimą elektros energijos tiekimą į kiekvienus namus“, – pažymi A. Židickytė-Orvydė.
ESO duomenys rodo, kad pradėjus diegti išmaniuosius elektros energijos skaitiklius ne tik sumažėjo jų eksploatavimo kaštai, vagysčių skaičius. Rečiau pasitaiko ir elektros energijos skaitiklių gedimų, o tai lėmia mažesnius elektros energijos nuostolius.
Įmonės vertinimu, per visą skaitiklių naudingo tarnavimo laiką, t. y. 18 metų, įmonės ir klientų gaunama tinklo skaitmenizacijos nauda sudarys 265 mln. eurų. Tinklo skaitmenizacija leidžia klientams sutaupyti koreguojant vartojimo įpročius ir renkantis biržos planus, o operatoriui optimizuoti tinklo išlaidas ir efektyviau jį valdyti.
Kauno apskritis Lietuvoje išsiskiria aktyvumu diegiant išmaniuosius skaitiklius – nauji apskaitos prietaisai čia įrengti jau daugiau kaip 215 tūkst. arba 57,59 proc. visų klientų. Marijampolės apskrityje jau pakeista 62,87 proc., Alytaus – 55,91 proc., Šiaulių – 53,68 proc., Tauragės – 53,23 proc., Klaipėdos – 52,09 proc., Vilniaus – 52,02 proc. klientų. Prie 50 proc. artėja Telšių, Utenos ir Panevėžio apskritys.
Išmanieji elektros skaitikliai Lietuvoje buvo pradėti diegti 2022 m. vasarą ir juos pakeisti numatyta dviem etapais. Iki 2026 m. skaitikliai keičiami daugiau nei 1 000 kWh elektros energijos per metus suvartojantiems klientams, gaminantiems vartotojams bei tiems, kuriems keičiamas sugedęs prietaisas. Skaitikliai keičiami ir asmenų su negalia prašymu.
Antruoju etapu nuo 2026 m. mažiau elektros energijos suvartojantiems klientams išmanieji skaitikliai bus keičiami, kai pasibaigs esamų skaitiklių metrologinės patikros terminas.
Daugiau informacijos apie išmaniuosius skaitiklius ir jų keitimą klientai gali rasti svetainėje ismaniejiskaitikliai.lt.