Lietuvos aktualijos pristatytos „Platts“ Europos dujų konferencijoje

Data
2015 m. rugsėjo 21 d.
Kategorija
Pasidalinti

Viename reikšmingiausių gamtinių dujų sektoriaus renginių – „Platts“ Europos dujų konferencijoje bendrovės „Litgas“ vadovas Dominykas Tučkus tarptautiniams rinkos analitikams ir didžiųjų korporacijų atstovams penktadienį pristatė Lietuvos ir Baltijos šalių gamtinių dujų sektoriaus aktualijas, SGD terminalo įtaką bei mažos apimties SGD tiekimo veikloje planus.
 
„Esame nedidelė šalis, maža rinka, tačiau Europoje esame įdomūs ir savotiškai unikalūs dėl dramatiškų pasikeitimų, kuriuos atnešė rinkos liberalizavimas ir alternatyvaus dujų importo šaltinio – SGD terminalo įjungimo“, – teigė D. Tučkus.
 
„Platts“ Europos dujų konferencijos dalyviams D. Tučkus parodė, kad teigiami poslinkiai jau matomi: vidutinė gamtinių dujų importo kaina smarkiai nukrito dar besibaigiant deryboms dėl bazinio SGD tiekimo terminalui, nuo 2015 metų šalies viduje prasidėjo reali tiekėjų konkurencija dėl vartotojų.
 
Be to, SGD terminalas, liberalizavimas sukėlė konkurenciją, padėjo diversifikuoti šaltinius ir užtikrino tiekimo saugumą ne tik Lietuvoje, bet ir Estijoje. Nors kainos tarp šalių nuolat skirdavosi, prekyba dujomis nevykdavo. Ji prasidėjo tik šiais metais ir padėjo Estijai pakeisti importo balansą – per pirmąjį 2015 metų pusmetį 18 poc. gamtinių dujų Estija importavo nebe iš „Gazprom“.
 
„Gamtinės dujos susiduria su biokuro konkurencija energetikos sektoriuje ir skirtumas tarp kainų išlieka žymus. Dėl to biokuro suvartojimas Baltijos šalyse 2010-2013 metais išaugo 10 procentų, kai gamtinių dujų vartojimas per paskutiniuosius 4 metus krito apie 20 procentų“, – dėstė jis.
 
Situacija pasikeis Baltijos šalims jungtimis prisijungus prie Lenkijos ir Suomijos, kas sukurtų bendrą, beveik 24 mlrd. kubinių metrų dydžio rinką, turinčią bent kelis skirtingus importo šaltinius – terminalus bei dujotiekius.
 
Kol kas, neskaitant jungčių projektų su Suomija ir Lenkija, pagrindinis iššūkis integruojant Baltijos šalių rinkas, tarp kurių yra pakankamai geri sujungimai, yra skirtingi reguliavimai, skirtingos taisyklės. Bet tai pakankamai sparčiai sprendžiama“, – teigė D. Tučkus.
 
Konferencijoje „Litgas“ vadovas taip pat pažymėjo, kad Klaipėdoje pradėjus veikti SGD terminalui  atsirado galimybės imtis augsiančios mažos apimties SGD tiekimo veiklos tiek užpildant SGD kuru laivus jūroje ir tiekiant į mažuosius terminalus, tiek pildant jomis krovininį transportą, autobusus bei tiekiant prie dujotiekio neprijungtiems vartotojams. Tuo pačiu pristatė „Litgas“ ir „Statoil“ ketinimus iki šių metų pabaigos įkurti bendrą įmonę Lietuvoje ir 2017 metais pradėti mažos apimties SGD tiekimo veiklą jūroje.