Neprižiūrimi būsto šildymo įrenginiai gali sukelti skaudžių pasekmių

Data
2016 m. sausio 19 d.
Kategorija
Pasidalinti
Elektros tiekimo ir skirstymo bei gamtinių dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ragina gyventojus nedelsti ir laiku pasirūpinti saugiu dujinių bei kitų būsto šildymo įrenginių eksploatavimu. Neprižiūrimi šildymo įrenginiai gali turėti skaudžių pasekmių, nes kyla apsinuodijimo smalkėmis pavojus. Skaičiuojama, kad dėl šios priežasties į gydymo įstaigas per metus patenka apie 100 žmonių.
 
Netinkamai įrengtas dujinis katilas kelia mirtiną pavojų. Užpernai Vilniuje smalkėmis dėl savavališkai ir netinkamai įrengto dujinio katilo mirtinai apsinuodijo du žmonės.
 
Smalkės gali kilti netinkamai naudojant bet kokius būsto šildymo įrenginius – dujinius, malkinius, akmens anglies ar kito kuro katilus, krosnis, židinius. Smalkėmis dažnai apsinuodijama dėl nepakankamo vėdinimo arba nevėdinamų katilinės patalpų.
 
Patalpose, kur įrengtas dujinis katilas, negalima uždengti vėdinimo ir degimui reikalingo oro pritekėjimo angų ir grotelių, patalpas būtina dažnai vėdinti. Neretai pasitaikanti apsinuodijimo smalkėmis priežastis būna ir laiku neišvalyti dūmtraukiai.
 
Norint išvengti smalkių, reikia naudoti tik techniškai tvarkingus įrenginius ir nuolat tikrinti jų veikimo tinkamumą. ESO ragina bent kartą per metus atlikti techninį dujinio katilo patikrinimą, o jei kyla abejonių dėl įrenginio saugumo, nedelsiant kreiptis į kvalifikuotus specialistus.
 
Be to, patalpose, kuriose įrengti kūrenimo katilai ar dujiniai prietaisai, rekomenduojama įsirengti smalkių jutiklius.
 
Įrengiant dujų įrenginius raginame naudotis kvalifikuoto specialisto paslaugomis, o patalpų, kuriose įrengti tokie katilai, rekonstrukcijos turi būti atliekamos tik suderinus planą su specialistais.
 
Smalkės yra bespalvės, bekvapės, beskonės ir nuodingos. Smalkėmis apsinuodijęs žmogus jaučia pykinimą, galvos svaigimą, pulsavimą smilkiniuose. Teikiant pirmąją pagalbą tokiam žmogui, reikia jį išvesti į gryną orą, atlaisvinti veržiančius drabužius, apkloti, neleisti užmigti ir duoti
 
gerti karšto gėrimo. Visais atvejais būtina skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą arba nukentėjusį nuvežti į artimiausią gydymo įstaigą.
 
Už būste įrengtas dujų sistemas ir dujinius prietaisus, jų saugų eksploatavimą ir naudojimą yra atsakingi patys vartotojai.