Pernai mažėję, nuostoliai dėl vagysčių iš elektros tinklo įrenginių vėl auga

Data
2015 m. gegužės 13 d.
Kategorija
Pasidalinti
Nuostoliai dėl vagysčių iš elektros skirstymo tinklo įrenginių pernai buvo 18 proc. mažesni nei 2013 metais. Vagysčių skaičių mažino LESTO prevencinės priemonės ir gyventojų pagalba pranešant apie vagystes. Bendra nuostolių suma 2014 metais siekė 213 tūkst. eurų. Visgi šį pavasarį vagys ir vėl suaktyvėjo.
 
Pernai prevencinės priemonės padėjo sumažinti vagysčių skaičių daugelyje apskričių, o Vilniaus rajone, kuris tradiciškai „pirmaudavo“ vagysčių skaičiumi, nuostoliai mažėjo daugiau nei perpus.
 
Daugiausia nusikalstamų veikų praėjusiais metais fiksuota Pakruojo, Biržų, Pasvalio, Rokiškio rajonuose. Čia padarytos vagystės lėmė 43 proc. visoje šalies teritorijoje patirtų nuostolių.
 
Vertinant nuostolius pagal nusikaltimo rūšis, didžiausią žalą padarė alyvos vagys. Dėl to sugadinta 80 transformatorinių, be elektros buvo likę apie 2,5 tūkst. elektros vartotojų. Iš viso praėjusiais metais nuo ilgapirščių rankų visoje Lietuvoje nukentėjo 390 transformatorinių, vagysčių metu iš jų pavogta net 68,1 tonos alyvos.
 
Deja, žiemą aprimę, šių metų pavasarį vagys vėl suaktyvėjo – vien paskutinę balandžio savaitę  buvo suniokotos 9 transformatorinės, 6-iose iš jų perdegė transformatoriai. Į vagių akiratį jau ne kartą šiais metais pateko Trakuose ir Jurbarke esančios LESTO transformatorinės.
 
Tarp vagiamų objektų ir toliau išlieka transformatorinių metaliniai elementai, oro linijų laidai, elektros skaitikliai.
 
„Vagys visų pirma apiplėšia ne valstybę ir ne LESTO, o paprastus elektros vartotojus – savo kaimynus, gimines ir net save. Dėl vagysčių padarytus nuostolius turi padengti sąžiningi elektros vartotojai, nes išlaidos, reikalingos pašalinti vagystės padarinius, yra finansuojamos iš elektros skirstymo tarifų. Todėl pranešti apie pastebėtas nusikalstamas iniciatyvas žmonės raginami ne tik iš pilietiškumo, bet ir siekiant apginti savo interesus“, – sakė LESTO Prevencijos ir kontrolės skyriaus vadovas Vidmantas Bruzgys.
 
Anot V. Bruzgio, gyventojai turėtų atkreipti dėmesį į asmenis, užeinančius į transformatorines – be LESTO darbuotojų, visuomet vilkinčių ženklintą aprangą, to daryti negali niekas. Taip pat prašoma pranešti apie asmenis, pardavinėjančius vogtą alyvą, varį ar detales iš transformatorinių. Gyventojų parama ypač reikalinga mažesniuose miestuose, kur gyventojai vieni kitus pažįsta ir tokie „užsiėmimai“ anksčiau ar vėliau pastebimi ir išaiškinami.
 
Kad apsaugotų elektros vartotojus nuo vagių sukeltų padarinių, LESTO imasi prevencinių priemonių – stiprina bendradarbiavimą su policija ir apsaugos bendrovėmis, plečia signalizacijų sistemų tinklą, vykdo neeilines transformatorių apžiūras.
 
Gyventojai, pastebėję nusikalstamos veikos požymius ar pavojų keliančias situacijas, raginami nelikti abejingi ir nedelsdami pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 ar LESTO klientų aptarnavimo numeriu 1802 – čia skambinantiesiems užtikrinamas anonimiškumas.