Beveik milijardą eurų siekiančios „Ignitis grupės“ investicijos 2023 m. atveria kelią didžiausiems energetikos projektams Baltijos šalyse

Data
2024 m. vasario 28 d.
Pasidalinti

Integruota atsinaujinančiosios energijos bendrovė „Ignitis grupė“ praėjusiais metais atliko visų laikų rekordines investicijas bei užsitikrino didžiausius atsinaujinančiosios energijos projektus Baltijos šalyse.
 

  • „Ignitis grupė“ 2023 m. investavo rekordines sumas į žaliąją energetiką ir skirstomuosius tinklus – 937,1 mln. eurų;
  • net 73,3 proc. investicijų buvo nukreiptos į Lietuvą;
  • Grupė laimėjo svarbius jūrinio vėjo parkų aukcionus Lietuvoje ir Estijoje.

Palyginti su 2022 m., Grupės investicijos išaugo 79,6 proc. ir buvo didžiausios per visą bendrovės istoriją – 937,1 mln. eurų, iš kurių net 73,3 proc. buvo nukreipta į Lietuvą. Tokį augimą daugiausia lėmė investicijos į naujus projektus Žaliosios gamybos segmente, ypač į sausumos vėjo parkus bei didesnės investicijos Tinklų segmente.

„Tvirtai laikomės visuomenei ir investuotojams išsakyto pagrindinio siekio Baltijos šalyse sukurti 100 proc. žalią ir saugią energetikos ekosistemą dabarties ir ateities kartoms. Todėl kaip niekada daug investuojame į atsinaujinančios energijos projektus Baltijos šalyse ir Lenkijoje, be to, modernizuojame skirstymo tinklą ir Lietuvos energetikos infrastruktūrą“, – teigia Darius Maikštėnas, „Ignitis grupės“ vadovas.

Nuo 2023 m. pradžios „Ignitis grupės“ Žaliosios gamybos portfelis išaugo iki 7,1 GW (nuo 5,1 GW), užtikrinti pajėgumai – iki 2,9 GW (nuo 1,6 GW), o veikiantys pajėgumai – iki 1,3 GW (nuo 1,2 GW). 

Vienas iš svarbiausių praėjusių metų Grupės pasiekimų – kartu su partneriu „Ocean Winds“ laimėtas konkursas dėl 700 MW jūrinio vėjo parko Lietuvoje, projektui vystyti šiandien jau yra suteiktas leidimas naudoti jūrinės teritorijos dalį atsinaujinančių energijos išteklių naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai. Netoli Palangos pakrantės statomas vėjo parkas užtikrins apie 25 proc. šalies elektros energijos poreikio.

Dar vienas neeilinis įvykis – „Ignitis grupė“ kartu su partnere „Copenhagen Infrastructure Partners“ laimėjo du konkursus plėtoti jūrinio vėjo jėgainių projektus Liivi 1 ir Liivi 2 jūros teritorijose Estijoje. Šio jūrinio vėjo parko galia, numatoma, galėtų siekti 1–1,5 GW. Sėkminga parko plėtra užtikrins Estijos ir viso regiono transformaciją į tvarų žaliosios energetikos centrą bei prisidės prie planų Baltijos šalis paversti energijos eksportuotojomis į Vidurio Europą.

Grupė taip pat padarė reikšmingą pažangą sausumos vėjo parkų srityje: pernai rugpjūtį komercinę veiklą pradėjo Mažeikių vėjo parkas (63 MW), o Silezijos VP I (50 MW) Lenkijoje patiekė pirmąją elektros energiją į tinklą. Be to, „Ignitis grupė“ pasirašė didžiausią išorinę dešimties metų trukmės tiekimo sutartį su „Umicore Poland“ elektromobilių akumuliatorių medžiagų gamykla Nysoje (Lenkija), kuriai tieks Silezijos VP II (137 MW) pagamintą žaliąją energiją. 

Pernai Grupė priėmė galutinius investicinius sprendimus dėl didžiausio Baltijos šalyse saulės elektrinių parko (239 MW) Latvijoje ir Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės projekto, kuris padidins jėgainės galią dar 110 MW.

Tarp svarbių žaliosios energijos projektų – Vilniaus kogeneracinės jėgainės biomasės blokas, 2023 m. gruodžio mėn. pradėjęs dalinę komercinę veiklą.

Tinklų segmente, palyginti su pernai metais, investicijos reikšmingai didėjo (29,4 proc.) ir pasiekė 346,8 mln. eurų. Tai daugiausia lėmė padidėjęs naujų klientų prijungimų prie elektros tinklo ir galios didinimų skaičius.

Tinklų segmente Grupė tęsė tinklo priežiūros ir plėtros darbus bei toliau sėkmingai diegė išmaniuosius skaitiklius. 2023 m. bendras įrengtų išmaniųjų skaitiklių skaičius viršijo 700 tūkst. iš 1,1-1,2 mln. skaitiklių, kuriuos planuojama Lietuvoje įrengti iki 2025 m. pabaigos.

Sprendimų klientams segmente Grupė nusprendė investuoti iki 115 mln. eurų į elektromobilių įkrovimo tinklo plėtrą Baltijos šalyse per ateinančius 3-5 metus ir tapti greitojo įkrovimo lydere Baltijos šalyse.

Rezervinių pajėgumų segmente pirmą kartą vienu metu veikė Elektrėnų komplekso 7, 8 ir termofikacinės elektrinės blokai. Kartu su Kruonio hidroakumuliacine elektrine ir Kauno hidroelektrine šie blokai tiekė elektrą vartotojams ir patenkino daugiau kaip 65 proc. Lietuvos elektros energijos poreikio.

Finansiniai rodikliai

2023 m. Grupės finansiniai rodikliai išliko stiprūs. „Ignitis grupės“ koreguotas EBITDA per metus išaugo 3,3 proc. iki siekė 484,7 mln. eurų ir viršijo visų metų prognozės rėžį (430–480 mln. eurų). 

Žaliosios gamybos segmento rezultatai ir toliau sudaro didžiausią Grupės koreguoto EBITDA dalį (45,9 proc.). Už 2023 m. bendrovė planuoja išmokėti 1,286 eurų dividendą už akciją, iš viso – 93,0 mln. eurų, iš jų beveik 70 mln. eurų bus išmokėti į valstybės biudžetą.

„S&P Global Ratings“ patvirtintas "BBB+" (stabili perspektyva) kredito reitingas taip pat rodo stiprų „Ignitis grupės“ balansą.

2024 m. Grupė prognozuoja, kad koreguotas EBITDA sieks 440–470 mln. eurų, o investicijos – 850–1,000 mln. eurų.