Dukterinių bendrovių delistingavimas – sėkmingo „Ignitis grupės“ IPO garantas

Data
2019 m. lapkričio 19 d.
Kategorija
Pasidalinti

Vertindama visuomenėje kilusį susidomėjimą apie planuojamą dukterinių bendrovių delistingavimą, „Ignitis grupė“ teikia papildomą paaiškinimą investuotojams ir visuomenei dėl ketinimo supirkti akcijas.

„Su naująja Lietuvos energetikos ir „Ignitis grupės“ strategija mes aiškiai supratome ir sukūrėme strateginį planą, kaip iš vienos pusės užtikrinti stabilią, ženklią dividendų grąžą į biudžetą, kuri galėtų pavirsti mokytojų ir ugniagesių atlyginimais. Iš kitos pusės įgyvendinti nacionalinę energetikos strategiją, prisidedant prie sinchronizacijos ir patikimų skirstymo tinklų išlaikymo ir skaitmenizacijos, nesukeliant kainaų vartotojams.

Vienintelis tvarus būdas, kurį mes svarstome labai atidžiai šiuo metu, tai yra visos grupės listingavimas, pritraukiant tarptautinius institucinius investuotojus, kurio privaloma sąlyga – antrinių įmonių „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ir „Ignitis gamyba“ delistingavimas, išgryninant kapitalo struktūrą“, – teigia „Ignitis grupės“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Darius Maikštėnas.

Tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ maksimalios vertės Lietuvai iš galimo akcijų pirminio viešo siūlymo (angl. Initial public offering, IPO) gali tikėtis tik tuo atveju, jeigu bus delistinguojamos jos dukterinės bendrovės ESO ir „Ignitis gamyba“.

Bendrovės vertinimu, nedelistingavus dukterinių bendrovių, būtų prarasti keli šimtai milijonų eurų visos „Ignitis grupės“ vertės. Tradicinės energetikos bendrovių tokių kaip ESO ir „Ignitis gamyba“ vertės multiplikatorius Rytų ir Vidurio Europos regione paprastai rinkoje siekia apie 6 pelnus prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA). Tuo metu atsinaujinančios energetikos bendrovės gali tikėtis apie 10 EBITDA multiplikatoriaus.

Žala Lietuvai būtų padaryta ir tuo atveju, jeigu dukterinių bendrovių smulkiųjų akcininkų akcijos būtų sumainomos su „Ignitis grupės“ akcijomis po IPO. Atsižvelgiant į tai, kad rinkoje laisvai prekiaujama nedideliu dukterinių bendrovių akcijų kiekiu, išaugtų spekuliacijos rizika. Tokiu atveju IPO lūkestis formuotų ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų kainas, kurių vertė galėtų nepagrįstai išaugti. Dėl to nedidelį ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų kiekį reikėtų sumainyti didesne „Ignitis grupės“ akcijų dalimi, o tai reiškia, kad smulkieji akcininkai gautų neproporcingą naudą pagrindinio akcininko – Lietuvos visuomenės – sąskaita.

Dėl tos pačios priežasties apie IPO planus nebuvo atskleidžiama iki pranešant apie delistingavimą. Įvertinant galimą spekuliacinę riziką, delistingavimą ir IPO laikome atskirais procesais. Manome, kad akcijų išpirkimo kaina turi būti teisinga, atribojant ją nuo IPO lūkesčių, kurių ESO ir „Ignitis gamybos“ smulkieji akcininkai neturėjo pagrindo turėti. Toliau palaikome dialogą su Investuotojų asociacija bei kitais smulkiaisiais akcininkais, kurie nėra jos nariais, siekiant užtikrinti sąžiningą dukterinių bendrovių akcijų išpirkimo kainą.

Apie IPO galimybę „Ignitis grupė“ paskelbė lapkričio 13 d., kai vienintelis įmonės akcininkas Finansų ministerija inicijavo darbo grupės dėl ilgalaikio finansavimo alternatyvų vertinimo sudarymą.