Energetikos sektoriuje Lietuvoje dirba 100 sričių specialistai: kokie jų iššūkiai?
Dar 2019 m. energetikos sektoriuje buvo įdarbinta daugiau nei 65 mln. žmonių, o tai sudarė apie 2 proc. viso pasaulio užimtumo. Nors pandemijos metu šis skaičius nustojo augti, šiandien užimtumas energetikos sektoriuje viršija prieš pandemiją buvusį lygį. Kadangi atsinaujinančios energijos sektorius auga itin sparčiai, ši besitransformuojanti sritis reikalauja įvairių sričių specialistų – ne tik inžinierių, tačiau ir finansininkų, teisininkų, IT, tvarumo, komunikacijos specialistų bei kitų profesijų atstovų.
Teisininkų vaidmuo energetikos sektoriuje
Energetika sparčiai vystosi visame pasaulyje, todėl įvairių sričių specialistų poreikis jaučiamas ir Lietuvoje. „Ignitis grupėje“ šiuo metu dirba apie 4,5 tūkst. darbuotojų, o iš jų maždaug 80 yra teisininkai. Pasak „Ignitis grupės“ teisininko Luko Dirgėlo, šiame sektoriuje beveik visi specialistai iš dalies tampa energetikais, kadangi su tuo susiduria kasdien.
„Iš pirmo žvilgsnio žmonėms gali pasirodyti, kad teisininkai energetikoje yra biurokratiniai darbuotojai, kurie tik atsakinėja į vartotojų skundus, tačiau tai nėra tiesa. Teisininkai šioje srityje turi pakankamai dideles galimybes specializuotis dirbant skirtingose ginčų, energetikos, viešųjų pirkimų, korporatyvinės teisės komandose, o tai suteikia galimybę specialistui jaustis svarbiu siekiant konkrečių tikslų. Dirbdami energetikos sektoriuje ilgainiui net ir teisininkai tam tikra prasme tampa energetikais, kadangi kiekvieną dieną vienaip ar kitaip prisiliečia prie tikrųjų energetinių procesų. Net jeigu technine prasme mums jie giliai nežinomi ar nesuprantami, visada galima kreiptis ir kreipiamės į kolegas, tokiu būdu formuojame pozicijas savo veiklos srityje“, – sako L. Dirgėlas.
Kalbėdamas apie teisininkų iššūkius dirbant energetikoje, L. Dirgėlas išskiria, kad pagrindinis iššūkis, su kuriuo jam tenka susidurti, yra nuolatiniai teisinio reguliavimo pokyčiai. Pasak jo, energetika tebėra sparčiai besikeičiantis ir besivystantis sektorius, todėl teisinis reguliavimas šioje srityje taip pat kinta.
„Energetikoje mokymasis turi vykti nuolat ir iš karto – jei prieš metus buvo spręsta konkreti situacija ir priimtas aiškus sprendimas jai išspręsti ar suvaldyti, tai nereiškia, kad šabloniškai pavyks tai pritaikyti ir kitą kartą. Ypač mano atveju, dirbant su ginčų teise, dažnai atsiduriame situacijose, kai turime labai ribotus terminus išsiaiškinti faktines aplinkybes, įsigilinti į teisinio reguliavimo niuansus ar subtilybes ir pasiekti reikiamą rezultatą. Tačiau nepaisant to, kad tai yra sudėtingiausia, bet kartu ir įdomiausia darbo dalis, kuri leidžia versti kalnus. Praėjus kuriam laikui supranti, kad iš visiško neaiškumo tau pavyko atpainioti visas esmines dedamąsias, išsiaiškinti aktualiausius momentus ir pasiekti tinkamą teigiamą rezultatą, kurio ir reikia klientui bei prisidėti prie svarbaus tikslo“, – teigia „Ignitis grupės“ teisininkas L. Dirgėlas.
Iššūkiai, vienijantys komandą
Išbandymai energetikoje kyla ne tik inžinieriams, dirbantiems su technine sektoriaus puse, jie iškyla ir kitų sričių specialistams. Pavyzdžiui, „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovė Nerilė Mažeikienė sako,
jog darbas energetikoje yra kupinas netikėtų situacijų, reikalaujančių darbuotojų kūrybiškumo, komandinio darbo gebėjimų bei noro nuolat mokytis.
„Didžiausias mūsų komandos laimėjimas buvo sėkmingai įveiktas elektros rinkos liberalizavimo antrasis etapas, kai per metus turėjome persirašyti 700 tūkst. sutarčių – praktiškai didžioji dalis klientų bazės turėjo pasirašyti naujas sutartis. Ši užduotis iš pradžių atrodė beveik neįveikiama. Reikėjo ne tik parengti naujus procesus, bet ir apmokyti darbuotojus apie patį produktą, kad jie galėtų tinkamai aptarnauti klientus. Tačiau drauge su komanda ir kitų padalinių pagalba mes atliepėme klientų poreikius ir įgyvendinome tikslus. Ir nors tas laikotarpis buvo ganėtinai sudėtingas, prisimename jį kaip vieną geriausių, įrodžiusių, jog sujungę pastangas galime pasiekti labai daug, o komanda po šio išbandymo tapo dar vieningesnė, kadangi dirbome vardan bendro tikslo”, – prisimena N. Mažeikienė.
N. Mažeikienė taip pat pabrėžia, kad iššūkių kupiname energetikos sektoriuje sudaromos puikios galimybės ir profesiniam augimui.
„Savo karjerą energetikoje pradėjau ESO, kaip Stambių verslo klientų departamento vadovė. Vėliau, įsisteigus „Ignitis“, įmonės vadovai pastebėjo mano potencialą ir pasiūlė pereiti prie darbo su privačiais klientais. Manau, jog energetikos sektoriuje yra daug galimybių pritaikyti žinias ir pačiam stipriai augti bei tobulėti, nes įmonė yra labai didelė. Čia yra galimybė padirbėjus vienoje ar kitoje srityje ir sugalvojus, jog nori pokyčio, bandyti save atrasti kitur – egzistuoja labai platus skirtingų sričių diapazonas. Įmonėje yra ne vienas sėkmingas karjeros pokytis, kuomet iš specialistų darbuotojai pereina į vadovus ar tampa ekspertais. Todėl nereikia bijoti, iššūkių, kurių šiame sektoriuje netrūksta, nes visko galima išmokti ir pasiekti, o šiandien energetikos sritis kaip niekada plati ir įtrauki“, – išskiria N. Mažeikienė.