„Ignitis saulės parkų“ platformoje – penktoji saulės elektrinė, kuri iškils Utenoje

Data
2020 m. kovo 9 d.
Kategorija
Pasidalinti

Platformoje „Ignitis saulės parkai“ kovo 9 d. pasiūlytas naujas, jau penktasis nutolusių saulės elektrinių projektas. Utenoje planuojamas įgyvendinti projektas bus pirmasis, kuris iškils miesto teritorijoje.

1 MW galios saulės parką Utenoje esančioje Pramonės gatvėje vystys tarptautinei įmonių grupei „Modus Group“ priklausanti atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius“. Ji turi sukaupusi dešimties metų atsinaujinančios energetikos projektų vystymo patirtį ir šiandien veiklą vykdo ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Ispanijoje ir Italijoje.

„Matome augantį Lietuvos gyventojų susidomėjimą galimybe tapti energiją gaminančiais vartotojais. Todėl nusprendėme prisijungti prie „Ignitis saulės parkų“ platformos ir pasiūlyti vartotojams patiems gaminti švarią ir aplinkai draugišką energiją. Tai jie galės padaryti platformoje įsigiję dalį „Green Genius“ vystomos saulės elektrinės Utenoje. Vystydami atsinaujinančios energetikos projektus, siekiame prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo, tad vertinsime galimybes ateityje pasiūlyti ir daugiau savo projektų „Ignitis saulės parkų“ platformoje“, – sako Simonas Šileikis, „Green Genius“ saulės energetikos verslo vadovas.

Gaminančiais vartotojais nusprendę tapti gyventojai ir visi besidomintieji būsimojo saulės elektrinės projekto įgyvendinimo eigą bei etapus, kaip įprastai, gali sekti internetinėje svetainėje saulesparkai.lt.

„Ignitis saulės parkai“ yra pirmoji pasaulyje visos šalies mastu veikianti platforma, suteikianti galimybę įsigyti nutolusią saulės elektrinę. Ji startavo 2019 m. spalio 1 d., įsigaliojus Atsinaujinančių energijos išteklių ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimams, leidžiantiems elektrą iš saulės gaminti vienoje Lietuvos vietoje, o vartoti – kitoje.

Iš viso nuo spalio 1 d. asmenų, platformoje pirkimui arba nuomai rezervavusių nutolusios saulės elektrinės dalį, skaičius siekia beveik 1000.

Šių metų sausio 2-31 dienomis visi norintieji įsigyti nutolusias saulės elektrines arba įsirengti saulės elektrines individualiuose namuose galėjo pasinaudoti ir finansinio skatinimo priemonėmis. Norintieji gauti paramą, atitinkamas paraiškas turėjo pateikti Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA). Minėta parama skiriama įsigyjant iki 10 kW galios elektrinę. Paramos dydis – 323 Eur už 1 kW saulės elektrinės įrengtos galios.

APVA duomenimis, nutolusioms saulės elektrinėms įsirengti pateikta 1550 prašymų, o paramos suma siekia 2,53 mln. Eur.

Energetikos ministerija skaičiuoja, kad sausio 24 d. Lietuvoje buvo daugiau nei 3550 gaminančių vartotojų, kurie įsirengę saulės elektrines ir elektros energiją gamina savarankiškai savo poreikiams. Bendra jų įrengta galia siekia beveik 32 megavatus (MW).

Ką svarbu žinoti apie „Ignitis saulės parkų“ platformą

„Ignitis saulės parkų“ platformoje gyventojai gali įsigyti bet kurio vystytojo siūlomą saulės elektrinės dalį. Minimali nutolusios saulės elektrinės dalies galia, kurią galima įsigyti, yra 1 kW, maksimali – 30 kW. Įsivertinti, kokio tiksliai galingumo reikia, padės įdiegta konkrečiam būstui reikalingos elektros galios bei naudos skaičiuoklė. Remiantis vidutiniu Lietuvos butų elektros suvartojimu, didžiajai daugumai gyventojų užtektų 2-3 kW galingumo saulės elektrinės tam, kad patenkintų visą elektros vartojimo poreikį.

Pasiskaičiavus reikiamą galią ir pasirinkus, kurioje siūlomoje elektrinėje norima nusipirkti dalį elektrinės, galima atlikti rezervaciją. Vienkartinis rezervacijos mokestis yra 50 eurų, kuris vėlesniuose projekto etapuose yra įskaičiuojamas į elektrinės įsigijimo ar nuomos sutartį. Pasibaigus saulės elektrinės statyboms, užsirezervavusieji turės pirmumo teisę įsigyti norimą galios kiekį šioje elektrinėje.

Nutolusioje saulės elektrinėje įrengtas skaitiklis, matuojantis pagaminamos elektros energijos kiekį realiu laiku, nustatys, kiek elektros energijos buvo pagaminta, o „Energijos skirstymo operatorius“ sugeneruotą elektros energiją padalins visiems elektrinių savininkams proporcingai jų nupirktam galingumui. Kiekvieno elektrinės bendrasavininko ar nuomininko namuose taip pat bus įrengtas išmanusis skaitiklis automatiniam suvartojimo duomenų nuskaitymui. Jis matuos, kiek elektros energijos namų ūkis suvartojo. Mėnesio gale duomenys bus sulyginti su ESO pateiktais saulės parko generacijos duomenimis. Kliento elektros energijos sąskaita bus apskaičiuojama pagal pagamintos ir sunaudotos elektros sąnaudas.

Tai reiškia, kad jeigu saulės elektrinė pagamins daugiau elektros nei namų ūkis suvartojo, už ją mokėti nereikės, o perteklinė elektros energija bus „sandėliuojama“ tinkluose iki vienerių metų – gyventojas mokės tik pasinaudojimo tinklais mokestį. Jeigu perteklinės elektros likutis bus išnaudotas, o saulės elektrinė pagamins mažiau elektros energijos nei namų ūkis suvartojo, gyventojas mokės už suvartotos ir pasigamintos elektros energijos skirtumą.