Išmaniosios energetikos fondo investicija – elektromobilių įkrovimo infrastruktūrą kuriančiam lietuviškam startuoliui

Data
2020 m. balandžio 28 d.
Kategorija
Pasidalinti

Naujausiu Lietuvos startuoliu, į kurį nusprendė investuoti „Ignitis grupės“ Išmaniosios energetikos rizikos kapitalo fondas, tapo elektrinių automobilių įkrovimo infrastruktūrą plėtojantis „In Balance grid“. Bendra investicijų į jį suma siekia 950 tūkst. eurų, iš kurių 250 tūkst. eurų skyrė Išmaniosios energetikos rizikos kapitalo fondo valdytojas „Contrarian Ventures“.

Investicijas į „In Balance grid“ taip pat nukreipė Koinvesticinis fondas, vienaragio statusą pasiekusio „Vinted“ bendraįkūrėjas Mantas Mikuckas bei Ernestas Petkevičius, vienas iš verslo angelų.

2019 m. įkurtas „In Balance grid“ plėtoja sumanius elektromobilių įkrovimo sprendimus verslui ir tinklo operatoriams, pasitelkdamas debesų kompiuterijos programinę įrangą. Inovatyvūs startuolio programiniai sprendimai užtikrina funkcionalumus, kurie bus ypač svarbūs elektromobilių įkrovimo infrastruktūrai ateityje. Tai galimybė balansuoti tinklo pajėgumus, integracija su trečiųjų šalių technine bei programine įranga, mokėjimų sprendimų tiekėjais, bei elektros energijos paklausos valdymas esant dideliam tinklo apkrovimui.

„In Balance grid“ komandos kuriami sprendimai užtikrina nebrangią ir efektyvią elektrinių transporto priemonių įkrovimo infrastruktūrą. Elektromobilių parkui sparčiai augant visame pasaulyje, poreikis inovatyvioms jų įkrovimo technologijoms darosi vis didesnis. O išmanesni ir patogesni elektromobilių įkrovimo sprendimai skatina ir spartesnį perėjimą prie šio mažiau aplinką teršiančio transporto“, – teigia „Ignitis grupės“ valdybos narys ir Infrastruktūros ir plėtros tarnybos direktorius Dominykas Tučkus.

Investicija į „In Balance Grid“ yra pirmoji Išmaniosios energetikos fondo investicija prasidėjus naujajam fondo penkerių metų veiklos laikotarpiui. Jo metu fondo startuoliams skiriamų investicijų suma padidinta iki 2 mln. eurų. Ankstesniu laikotarpiu į startuolių ekosistemą fondas per metus investuodavo iki 1 mln. eurų.

Didelė būsimų investicijų dalis atiteks Lietuvos startuoliams. Kaip ir anksčiau, investicijos bus nukreipiamos į vienas perspektyviausių – išmaniosios energetikos ir elektrifikuoto mobilumo sektoriaus įmones.

„Tokios pastangos spartinančios energetikos inovacijų plėtrą Lietuvoje yra labai vertingos, kadangi jaunoms įmonėms ypač svarbus yra priėjimo prie finansių išteklių užtikrinimas. Energetikos ministerija savo ruožtu siekia sukurti energetikos inovacijų plėtrai pačias palankiausias teisines sąlygas, kurios leistų nevaržomai išbandyti inovatyvius sprendimus realiomis sąlygomis. Inovacijų proveržio galima tikėtis tik dirbant kompleksiškai”, – sako energetikos viceministrė Lina Sabaitienė.

2017 m. įkurtas „Ignitis grupės“ Išmaniosios energetikos rizikos kapitalo fondas jau investavo 3,4 mln. eurų į 14 įmonių šešiose pasaulio šalyse, kuriančių naujas technologijas energetikoje ir elektriniame mobilume, kurios gali būti tiesiogiai taikomos  „Ignitis grupės“ veikloje. Į šiuos 14 startuolių fondas investicijas nukreipė kartu su 22 ko-investiciniais partneriais, tarp kurių yra tokios garsios bendrovės kaip automobilių gamintojos „Hyundai“ ir „Honda“, bei energetikos milžinė BP.

„Apie Lietuvos pažangą finansinių technologijų srityje girdėjome visi. Ši sėkmės istorija įkvepia ir skatina mus siekti, kad mūsų šalis lyderiautų ir išmaniosios energetikos sektoriuje. Visame pasaulyje vykstanti energetikos sektoriaus dekarbonizacija ir iliustruoja, kad šiandien dar nišinėmis atrodančios technologijos ir produktai jau artimoje ateityje taps kasdiene buities dalimi. O didžiausiais laimėtojais taps tos įmonės ir valstybės, kurios investicijas į šias ateities technologijas nukreipia jau dabar. Esamę isitikinę, kad būtent jos netolimoje ateityje skaičiuos ne tik finansinę, bet ir ilgalaikę strateginę naudą“, – tikina „Contrarian Ventures“ vykdomasis partneris Rokas Pečiulaitis.

Savo investicijas fondas jau yra nukreipęs iš viso į penkis Lietuvos startuolius, tarp kurių yra ir išmaniosios energetikos sėkmės istorijų. Viena tokių – „PVcase“, sukūrusi saulės elektrinių projektavimą automatizuojantį įrankį. Pastarojo dėka įmanoma pagreitinti saulės parkų projektavimo procesą, tokiu būdu prisidedant prie spartesnės atsinaujinančios energetikos plėtros. Skaičiuojama, kad nuo minėto produkto pristatymo rinkoje 2019 m. sausį iki 2020 m. balandžio „PVcase“ mėnesio pajamos išaugo net 135 kartus. Šiandien šios įmonės produktus jau naudoja per 100 klientų iš 26 skirtingų šalių, ir imonė jau yra įdarbinusi 25 darbuotojus.

Išmaniosios energetikos fondas yra viena iš keturių „Ignitis grupės“ Inovacijų centro krypčių, kuria siekiama į grupę pritraukti energetikos sektoriaus inovacijas bei talentus, skatinti energetikos startuolių verslų augimą.