„Lietuvos energijos gamyba“ 2015 m. keitėsi reaguodama į rinkos pokyčius

Data
2016 m. vasario 26 d.
Kategorija
Pasidalinti
Nacionalinės elektros energijos gamintojos „Lietuvos energijos gamybos“ 2015 m. veiklos rezultatuose tiesiogiai atsispindi reikšmingi reguliuotojo ir pačios bendrovės priimti sprendimai. Pirmuosius bendrovė ir toliau siekia panaikinti teisme. Tuo metu antrieji išgrynintai gamybos bendrovei sukuria galimybes veikti konkurencingiau bei mažinti subsidijų naštą vartotojams.
 
2015 m. bendrovės pardavimo pajamos iš viso sudaro 203,10 mln. eurų ir yra 12,1 proc. mažesnės nei 2014 m. pardavimo pajamos (231,08 mln. eurų). Neaudituotas „Lietuvos energijos gamybos“ 2015 m. pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) sudaro 50,27 mln. eurų ir yra 21,5 proc. mažesnis nei 2014 m. EBITDA (64,02 mln. eurų). Neigiamą rodiklių pokytį lėmė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) dar 2014 m. priimti sprendimai dėl 2010–2012 m. bendrovės veiklos patikrinimo rezultatų ir dėl bendrovės pripažinimo turinčia didelę įtaką elektros energijos gamybos rinkoje. Atsižvelgiant į juos, bendrovei 2015 metams buvo nustatytos sumažintos reguliuojamų paslaugų kainos.
 
„Vos priimtus šiuos sprendimus apskundėme teisme ir iki šiol nuosekliai giname savo poziciją, siekdami, kad bendrovės veikla būtų vertinama teisingai, atsižvelgiant į realias rinkos sąlygas, visų galiojančių teisės aktų ir anksčiau priimtų reguliavimo sprendimų nuostatas“, – sako Eglė Čiužaitė, „Lietuvos energijos gamybos“ valdybos pirmininkė ir generalinė direktorė. Pasak jos, bendrovė tiki jai palankia teismų baigtimi, tačiau šių pajamų į 2015 m. finansines ataskaitas neįtraukia vadovaudamasi auditorių rekomendacijomis.
 
Atmetus minėtų VKEKK sprendimų įtaką, bendrovės 2015 m. pajamos būtų 7,8 proc. didesnės, o EBITDA siektų apie 66,2 mln. eurų. Tai būtų daugiau negu 2014 m. tuo pačiu laikotarpiu, nepaisant sumažėjusių komercinės elektros energijos gamybos apimčių. Atitinkamai, EBITDA marža sudarytų 28,7 proc., o tai yra 1,3 proc. punktais daugiau nei 2014 m.
2015 m. buvo rekordiškai sausringi, tad dėl itin mažo vandens kiekio Nemune smuko Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinės gamyba. Šioje elektrinėje 2015 m. pagaminta 13,4 proc. mažiau elektros energijos nei per 2014 m. Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės gamybos apimtys išliko tokios pat, kaip 2014 m. Tuo metu Elektrėnų komplekse, kur elektra gaminta siekiant šiltuoju metų laiku užtikrinti tiekimo saugumą, buvo pagaminta 24,4 proc. daugiau elektros energijos nei 2014 m. Iš viso per 2015 m. parduota beveik 2,007 TWh bendrovės valdomose elektrinėse pagamintos elektros energijos. Palyginti su 2014 m., pagamintas elektros energijos kiekis išaugo 9,3 proc.
 
Bendrovės vadovės teigimu, kiti iššūkiai, su kuriais 2015 m. susidūrė „Lietuvos energijos gamyba“, buvo numatyti jos strategijoje. „Energetikos rinka keičiasi labai greitai, tad perskirstėme jėgas ir kėlėme sau užduotį didinti bendrovės lankstumą, mažinti veiklos palaikymo sąnaudas bei kuo sėkmingiau prie rinkos pokyčių prisitaikyti“, – sako E. Čiužaitė ir vardija didžiausius atliktus darbus. Atskirdama elektros ir šilumos energijos gamybą, bendrovė praėjusiais metais baigė statyti naują biokuro katilinę Elektrėnuose ir pradėjo 1 ir 2 rezervinės elektrinės blokų demontavimą. Išgrynindama savo kaip gamybos įmonės veiklą, atskyrė komercinę didmeninės elektros prekybą. O įgyvendindama strateginį tikslą mažinti VIAP poreikį, „Lietuvos energijos gamybos“ valdyba priėmė sprendimą dėl 5 ir 6 blokų eksploatacijos nutraukimo nuo 2016 m. pradžios.
 
Pastarasis sprendimas, dėl kurio buvo pripažintas vienkartinis 30 mln. eurų nuostolis dėl ilgalaikio materialiojo turto vertės sumažėjimo ir su turtu susijusių dotacijų atstatymo, padarė neigiamą įtaką bendrovės 2015 m. grynajam rezultatui, tad bendrovė 2015 m. patyrė 0,23 mln. eurų grynojo nuostolio. 2014 m. grynasis pelnas sudarė 33,41 mln. eurų.
 
Svarbu, kad nutraukus prastos techninės būklės mažai naudotinų bei didelių palaikymo sąnaudų reikalaujančių gamybos įrenginių eksploataciją, žengtas didelis žingsnis įgyvendinant bendrovės strateginius tikslus. Pirmiausia, tai padės mažinti subsidijų naštą elektros energijos vartotojams. Antra, leis didinti bendrovės vertę koncentruojantis į energetiniam saugumui reikalingų įrenginių patikimumo užtikrinimą bei efektyvų išnaudojimą, veiklos konkurencingumo didinimą.
 
Ruošdamiesi 2016 metams – veiklai be gamybos kvotos bei dėl naujų jungčių atsiradimo dar labiau pasikeitusioje rinkoje – bendrovės valdomo Elektrėnų komplekso specialistai prisitaikė prie darbo strateginio rezervo užtikrinimo režimu. Čia eksploatuojami optimalūs pajėgumai elektros energijos poreikiui užtikrinti, šilumos energija jau gaminama iš biokuro. O hidroelektrinėse ir toliau gaminama konkurencinga elektros energija.
 
„Praėjusiais metais pardavėme dukterinių įmonių akcijas ir, siekdami koncentruotis į efektyvią energijos gamybą, dalį bendrovės vykdytos komercinės didmeninės elektros energijos prekybos veiklos perdavėme „Energijos tiekimui“, kuriame nuo šių metų pradžios sutelkta didmeninės ir mažmeninės elektros energijos prekybos kompetencija. Taigi, „Lietuvos energijos gamyba“ dabar – lanksti ir atvira pokyčiams energijos gamybos bendrovė, kuri sieks įgyvendinti savo strateginius tikslus, didinti įmonės vertę ir prisidėti prie visų suinteresuotųjų šalių gerovės augimo“, – sako bendrovės vadovė.