Misija – skaidrumas: hakatono dalyviai ieškos receptų kaip tam panaudoti atvirus duomenis

Data
2021 m. lapkričio 18 d.
Kategorija
Pasidalinti

Kaip XXI a. skaidrumo standartu laikomi atviri duomenys gali būti panaudoti didinant įstaigų skaidrumą? Ir kaip įtraukti pačią visuomenę į aktyvesnes antikorupcines veiklas? Ekspertai tikina, kad radę atsakymus į šiuos klausimus laimėtume visi – kuo aukštesni skaidrumo standartai šalyje, tuo stipresnis yra tos valstybės viešasis sektorius.

Sukti galvas sprendžiant šiuos iššūkius ir jiems siūlant optimaliausius bei originaliausius sprendimus šiemet yra kviečiami „Ignitis grupės“ ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) organizuojamo Antikorupcinės aplinkos kūrimo hakatono dalyviai. Šiuos iššūkius hakatono metu spręs nuo 4 iki 7 žmonių sudarytos komandos, o jas konsultuos savo sričių ekspertai – mentoriai.

Pasak „Ignitis grupės“ Verslo atsparumo vadovo Edvino Kerzos, abu iššūkiai šiuo metu yra itin aktualūs ir sprendimų į juos ieško ne vienas šios srities specialistas.

„Vis dar neišnaudojame atvirų duomenų teikiamų galimybių antikorupcinei valstybės aplinkai sukurti, o duomenų atvėrimo pažanga Lietuvoje, palyginti su kitomis Vakarų valstybėmis, yra nepakankama. Tad hakatono komandos ieškos sprendimų, susijusių su duomenų atvėrimu, pasiekimu, galiausiai šių žingsnių prisidėjimu prie skaidrumo užtikrinimo. Na, o iššūkį, kaip ugdyti visuomenės antikorupcinį sąmoningumą, sprendžiančias komandas kviesime pateikti priemones, didinančias visuomenės įsitraukimą, kartu apgalvojant praktinį jų įgyvendinimą“, – teigia E. Kerza.

Iššūkį, kuris skatintų visuomenę aktyviau prisidėti prie antikorupcinės aplinkos kūrimo, spręsiančias komandas konsultuos Transparency international Lietuvos skyriaus atstovė Ingrida Kalinauskienė bei

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos Vyriausybės komunikacijos departamento Atviros Vyriausybės skyriaus patarėjaMarija Šaraitė. Anot jos, pilietinės galios indeksas, Lietuvos korupcijos žemėlapis ir kiti tyrimai rodo, kad mūsų visuomenė vis dar yra pilietiškai pasyvi, o korupcijos apraiškos joje mažai pažįstamos ar toleruojamos.

„Bet kurioje viešosios politikos srityje turime, kur tobulėti, siekiant skaidrumo ir aktyvesnio piliečių įsitraukimo, tad visos naujos iniciatyvos yra sveikintinos ir reikalingos. Hakatone tikiuosi išvysti kūrybingus dalyvius su netikėtomis ir neįprastomis idėjomis. Nes visuomenei sudominti ir paskatinti veikti iš tiesų reikia naujų originalių būdų“, – sako M. Šaraitė.

Hakatono dalyvius, kurie ieškos sprendimo, kaip atvirus duomenis pasitelkti įstaigų skaidrumui padidinti, konsultuos Aplinkos ministro patarėjas Eimantas Norkūnas bei Vilniaus miesto SĮ „Vilniaus planas“ ir „Skaidrumo akademijos“ atstovė Eglė Radvilė. Jos teigimu, skaidrumas vis dar dažnai suvokiamas per siaurai ir retas susimąsto, kad ši sąvoka apima ir informacijos aiškumą.

„Esant aiškiai informacijai nekyla jokių interpretacijų, taigi duomenų viešumas – būtina atvirumo dalis, kai duomenis gali perskaityti ir aiškiai suprasti didžioji visuomenės dalis. Šiame iššūkyje svarbiausia

suvokti, kad naudojant atvirus duomenis galima ne tik informuoti visuomenę, bet ir palengvinti žmonių darbą, pavyzdžiui, panaikinant situacijas, kai informaciją valdo tik vienas skyrius ar žmogus, o suteikiant prieigą prie jos viešai“, – pastebi E. Radvilė.

Primename, kad Antikorupcinės aplinkos kūrimo hakatonas vyks nuotoliniu būdu lapkričio 25–26 d. Visi norintys jame dalyvauti kviečiami registruotis iki šių metų lapkričio 19 d. užpildant dalyvio anketą (nuoroda).

Daugiau informacijos apie hakatoną galima rasti čia.