Neveikiant „NordBalt“ jungčiai „Lietuvos energijos gamyba“ yra pasirengusi užtikrinti elektros energijos tiekimo saugumą

Data
2016 m. kovo 24 d.
Kategorija
Pasidalinti
Po elektros jungties su Švedija „NordBalt“ atsijungimo praėjusį penktadienį pirmoji į pagalbą perdavimo sistemos operatoriui suskubo ir nenutrūkstamą energijos tiekimą garantavo „Lietuvos energijos gamybos“ valdoma Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė (Kruonio HAE). Pradėti gaminti elektros energiją buvo ir yra pasiruošusi rezervinė elektrinė ir kombinuoto ciklo blokas Elektrėnuose.
 
Po 700 MW galios jungties atsijungimo, siekiant suvaldyti šio visai energetinei sistemai reikšmingo įvykio pasekmes, Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje buvo aktyvuotas avarinis rezervas. Prasidėjus naujai savaitei, elektros energijos poreikį perdavimo sistemos operatorius daugiausiai padengia kaimyninių šalių gamintojų pagaminama energija, tačiau elektros energiją pagal galimybes gamina ir Kruonio HAE bei Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinė (Kauno HE).
 
„Kitomis aplinkybėmis dabartinę situaciją rinkoje Kruonio HAE galėtų išnaudoti geriau, tačiau gedimų, priešingai nei remontų, nesuplanuosi. Daugiau gaminti Kruonyje neleidžia tai, kad kaip tik praėjusios savaitės pradžioje buvo pradėtas planinis vieno iš keturių elektrinės agregatų remontas, du agregatai yra skirti rezervui, tad rinkoje iki balandžio pradžios, kol tęsis remontas, veikti galime tik vienu agregatu. Be to, veikiame laikydamiesi visų aplinkosauginių reikalavimų, o Kruonio HAE ir Kauno HE jie šiuo metu ypač aktualūs dėl Kauno mariose prasidėjusio neršto“, – komentuoja „Lietuvos energijos gamybos“ generalinė direktorė Eglė Čiužaitė.
 
Šiandien pranešta apie tai, kad „NordBalt“ jungties remontas tęsis dar bent dvi savaites, tad, pasak E. Čiužaitės, „Lietuvos energijos gamyba“ yra pasiruošusi greitai reaguoti į rinkos įvykius ir reikšmingai prisidėti prie elektros energijos tiekimo saugumo užtikrinimo. Teikti rezervo paslaugas pasiruošusi ne tik Kruonio HAE – dar labiau pakilus kainoms elektros energiją gaminti pasiruošęs ir kombinuoto ciklo blokas Elektrėnuose.
 
„Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos kainų zonoje visą praėjusią savaitę iki jungties gedimo vidutinė elektros energijos kaina svyravo apie 30 Eur/MWh. Atsijungus jungčiai ji šoktelėjo ir pirmosiomis savaitės dienomis viršijo 40 Eur/MWh ribą, o trečiadienį pakilo iki 45,13 Eur/MWh. Atskiromis valandomis kaina biržoje siekė ir 95 Eur/MWh.
 
„Tokios kainos mums jau yra aiškus signalas, kad situacija rinkoje priartėjo prie tokios, kai galėtume pradėti gaminti kombinuoto ciklo bloku ir prisidėti prie stabilių elektros energijos kainų užtikrinimo. Šiemet, kai kvota remtinai gamybai Elektrėnų komplekse nėra skirta, dar atidžiau stebime rinką, siekdami išnaudoti šio įrenginio galimybes efektyviai gaminti didelį elektros energijos kiekį“, – sako E. Čiužaitė.
 
Pasak jos, biržai teikiami įvairūs kombinuoto ciklo bloku pagamintos elektros pardavimo pasiūlymai. Jeigu vidutinė kaina biržoje pakiltų dar 5-10 Eur už megavatvalandę, kombinuoto ciklo blokas greičiausiai būtų įjungtas ir padėtų sustabdyti tolesnį kainų kilimą.
 
Dabartinėje situacijoje galimybę greičiau prisidėti prie kainų stabilumo užtikrinimo turi Latvijos termofikacinės elektrinės – jos gamybą padidina pirmosios, nes gamindamos elektros energiją gauna ir pajamas už kartu pagamintą šilumos energiją.