Palankiausios gamtinių dujų kainos Lietuvos vartotojams netilpo į statistiką

Data
2016 m. birželio 1 d.
Kategorija
Pasidalinti
„Lietuvos dujų tiekimas“, užtikrinantis gamtinių dujų tiekimą daugiau nei 560 tūkst. vartotojų Lietuvoje, gamtines dujas 2015 m. III ketv. pirko gerokai pigiau, lyginant su Europos Komisijos apskaičiuota dujų importo kaina Lietuvai. Tai leido ne tik užtikrinti palankiausias kainas Lietuvos klientams, bet ir sudarė galimybes dujas eksportuoti į Estiją.

Viešo dėmesio sulaukusioje Europos Komisijos ataskaitoje įvertinta, kad 2015 m. III ketv. į Lietuvą vamzdynais importuojamų dujų kaina siekė 25,25 EUR/MWh, o Estijoje tą patį laikotarpį buvo 23,12 EUR/MWh. Tuo tarpu faktinė „Lietuvos dujų tiekimo“ importo kaina analizuojamą laikotarpį sudarė 18,60 EUR/MWh, ši kaina gauta netaikant jokių papildomų nuolaidų.

„Rinką prižiūrinčių institucijų atlikti vertinimai apie dujų kainas pernai III ketv. yra gana skirtingi. Pavyzdžiui, Valstybinė kainų ir kontrolės komisija vidutinę svetinę į Lietuvą importuojamų dujų kainą, įtraukiant ir SGD importą, įvertino 22,33 Eur/MWh. Tuo pačiu laikotarpiu mūsų prekybininkų įsigytų dujų portfelis kainavo 18,6 EUR/MWh, kai Estijoje, mūsų vertinimu, kaina svyravo apie 20,1 EUR/MWh. Kainų skirtumas sudarė galimybę dujas eksportuoti, tuo pačiu užtikrinant palankias kainas privatiems ir verslo klientams Lietuvoje“, – teigia Mantas Mikalajūnas, „Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius.

Jis aiškina, kad Europos Komisijos skelbiamose apžvalgose apskaičiuotą kainą išauginti galėjo pateikiami vidutiniai visų Lietuvos importuotojų kainų įvertinimai, įskaitant ir didžiausią Lietuvos dujų importuotoją „Achemą“. 2015 metų III ketv., t. y. šiltuoju metų periodu, „Lietuvos dujų tiekimo“ importuojamas kiekis sudarė tik apie 20 proc. nuo visų į Lietuvą vamzdynais importuojamų dujų. Dėl to Europos komisijos ataskaitoje skelbiamais negalima vadovautis, darant išvadas apie konkrečias importo kainas atskiriems importuotojams ir daugumai Lietuvos vartotojų.

„Rusijos koncernas „Gazprom“ skirtingoms šalims ir importuotojams taiko skirtingą kainodarą. Jei mes dujas 2015 m. pirkome kaina, kuri susieta su 6 mėnesių naftos produktų krepšelio kainos vidurkiu, Estija dujas įsigijo pagal 9 mėn. vidurkį. Kai nafta pinga sparčiai, mūsų kainos pokytis pajuntamas anksčiau, dėl to rinkos dalyviai galėjo tuo pasinaudoti, ir susidarė galimybė perparduoti pigesnes dujas. Natūralu, kad prekės keliauja iš žemesnių kainų zonos į aukštesnių kainų zoną, taigi faktiniai 2015 m. dujų srautai iš Lietuvos į Estiją taip pat parodo, kad skelbiami duomenys apie Estijoje vyravusias mažesnes kainas yra netikslūs. Tačiau šiuo metu tendencija po truputį keičiasi, ir kainos Lietuvoje ir Estijoje tampa panašios“, – teigia M. Mikalajūnas.

Lietuvos vartotojai moka mažiausiai regione
 
Lietuvos gamtinių dujų vartotojai jau antrus metus perka gamtines dujas su papildoma nuolaida, kurios jau yra suteikta už maždaug 50 mln. EUR. Sukauptos nuolaidos panaudojimas sudaro galimybes Lietuvos vartotojams turėti geriausią gamtinių dujų (prekės) kainą Baltijos regione.

„Lietuvos dujų tiekimui“ pasirašius SGD tiekimo sutartį su Statoil ir optimaliai suformavus šių metų dujų įsigijimo portfelį, 2016 m. II pusmetį tarifai skirtingoms buitinių vartotojų grupėms mažės 8-15 proc. Palyginimui, nuo 2014 m. pradžios bus fiksuotas jau net 30 proc. tarifų mažėjimas. Reikia įvertinti tai, kad lyginamuoju laikotarpiu daugiau kaip 50 proc. išaugo gamtinių dujų infrastruktūros kaštai, jie Lietuvoje didesni nei Estijoje.
„Lietuvos dujų tiekimo“ verslo klientams, įsigyjantiems didesnius kiekius dujų, nuo 2014 m. gamtinių dujų kaina, nevertinant infrastruktūros dedamųjų, sumažėjo daugiau kaip 60 proc. Net ir įvertinus infrastruktūros dedamųjų augimą, galutinė vartotojų mokama kaina už dujas su infrastruktūros paslaugomis per tą laikotarpį  krito apie 30 proc.

Gamtinių dujų nuolaida taikoma tik Lietuvos vartotojams – nuolaidos negalėjo būti ir nebuvo taikomos perparduodamoms gamtinėms dujoms. Bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“ griežtai laikosi teisės aktų reikalavimų ir gamtinių dujų nuolaidą taiko tik tiems vartotojams, kurie gamtines dujas perka vartojimo Lietuvoje tikslais.

2016-aisiais kainos suvienodėjo – prekyba dujomis tarp šalių beveik nevyksta

2016 metais situacija Lietuvos ir Estijos tiekimo rinkoje iš esmės pasikeitė – baigė galioti ilgalaikės „Gazprom“ sutartys, sudarytos su Lietuvos ir Estijos dujų importuotojais, o pagrindinis Estijos dujų importuotojas „Eesti Gaas“ pasirašė naują susitarimą su „Gazprom“. „Lietuvos dujų tiekimas“ įsigyja gamtines dujas net pagal tris sutartis – iš „Gazprom“ (ankstesnės sutarties dujų likučius), „Statoil“ (trumpalaikė SGD tiekimo sutartis) ir „Gazprom Export“ (aukcione įsigytos dujos). Todėl ir kainodara bei galimybės vykdyti prekybą tarp šalių kiekvieną mėnesį gali būti skirtingos.

„Pasikeitusi kainodara jau atsispindi gamtinių dujų srautuose iš Lietuvos į Estiją – pirmąjį šių metų ketvirtį importo kainos Lietuvoje ir Estijoje beveik suvienodėjo. Dėl transportavimo kaštų ir dujų kaloringumo skirtumų beveik neapsimokėjo vykdyti prekybos tarp šių šalių. Vos tik kainų skirtumas pasidarytų reikšmingesnis, dujų srautai atitinkamai vėl pasuktų iš didesnės kainų zonos į mažesnę“, – teigia M. Mikalajūnas.

2016 m. balandžio mėnesį dujų kaina „GET Baltic“ biržoje siekė 16,4 EUR/MWh. Tačiau šiuo metu prekyba biržoje neaktyvi, ir šios kainos negalima laikyti rinkos kainos indikatoriumi. Balandžio mėnesį  biržoje pardavimai sudarė vos 3 GWh, kai Lietuva suvartojo 1900 GWh Gamtinių dujų.

„Balandžio mėnesį pastebėtas importo iš Lietuvos augimas. Jei kovą dujos iš Lietuvos sudarė tik 0,5 proc. Estijos importo, tai balandį – jau 12,5 proc. Tikėtina, kad Estijos rinkos dalyviai tam tikrą kiekį dujų įsigijo „Gazprom Export“ aukcione – dujos buvo parduodamos nuo antrojo ketvirčio Kotlovkos dujų apskaitos stotyje ant Lietuvos-Baltarusijos sienos. Taigi, galima daryti išvadą, kad balandžio mėnesį Lietuvoje formavosi kiek mažesnė kaina, nei Estijoje. Panaši tendencija gali išsilaikyti iki metų pabaigos“, – teigia M. Mikalajūnas.

2015 m. gamtinių dujų importo kainų palyginimas, pagal informacijos šaltinius