Saulės elektrinės verslui: ekologiškai sąmoninga ir ekonomiškai naudinga
Saulės elektrines įsirengiančių verslo klientų skaičiaus augimą ekspertai pastebi jai kelerius metus iš eilės. Tai nestebina – pasitelkdamas saulę elektros gamybai verslas ne tik gali efektyviai susimažinti sąskaitas už elektrą, bet ir padidinti savo valdomo nekilnojamojo turto vertę. Be to, papildomu impulsu tampa ir saulės elektrinių atsiperkamumą keleriais metais sutrumpinanti valstybės parama.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis, bendra Lietuvoje gaminančių vartotojų turimų saulės elektrinių instaliuotoji galia 2021 m. birželio mėn. buvo virš 30 MW ir nuolat auga.
„Tokio saulės energetikos bumo priežastys yra kelios, jas galima skirstyti į vertybines ir pragmatines. Viena vertus, klimato kaitos eroje vis daugiau verslų supranta apie būtinybę skirti dėmesį tvaresniems, žalesniems bei ekologiškesniems energijos gamybos būdams. Tačiau tuo pačiu saulės energija verslui leidžia sutaupyti mažinant sąskaitas už elektros energiją, o ant turimo nekilnojamojo turto objekto sumontuota saulės elektrinė kartu padidina ir pastato ir rinkos vertę“, – teigia „Ignitis“ Produktų vystymo vadovė Ingrida Šein.
Ji priduria, kad, priklausomai nuo pasirinkto tarifo ir taikomos kainodaros, saulės elektrinę įsirengęs verslas per metus gali sutaupyti nuo 70 iki 100 eurų už vieną pagamintą megavatvalandę (MWh). Tuo tarpu vidutinis saulės elektrinės atsiperkamumo laikas trunka nuo 7 iki 10 metų, tačiau jį galima sutrumpinti iki 4-5 metų pasinaudojus valstybės parama.
Būtent juridiniams klientams birželio 21 d. buvo paskelbtas Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimas teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti. Bendra šiai paramai skirta suma siekia 9 mln. eurų, o maksimali paramos suma vienam pareiškėjui gali siekti iki 200 000 EUR. Subsidija yra fiksuota – 1 kW įrengtosios galios saulės elektrinei įsigyti ar įrengti skirta 246 Eur/kW be PVM. Tuo atveju, jeigu paraiškų bus gauta visai 9 mln. eurų sumai, kvietimas bus stabdomas.
Tiesa, minėtoji paramos priemonė taikoma ne tik nuosavą saulės elektrinę planuojantiems įsirengti verslams. Toms įmonėms, kurios neturi laisvo žemės sklypo arba tinkamo pastato stogo parama gali būti skiriama ir už įsigytą nutolusios saulės elektrinės dalį.
Juridiniai klientai kviečiami iki 2021 m. gruodžio mėn. 31 d. teikti paraiškas APVA, kuri, jas įvertinusi, šįmet skirs paramą saulės elektrinės arba saulės parko dalies įsigijimui.
Paraiškas subsidijai gauti galima teikti aplinkos projektų valdymo informacinėje sistemoje APVIS adresu https://apvis.apva.lt/