Toliau pingant elektrai, lietuviai už ją mokėjo mažiausiai Baltijos šalyse

Data
2017 m. liepos 5 d.
Kategorija
Pasidalinti
Lietuvos gyventojai ir verslas pirmą šių metų pusmetį už elektrą mokėjo mažiausiai iš visų Baltijos šalių. 2017 m. pirmą pusmetį galutinė elektros kaina Lietuvos gyventojams, nevertinant visuomeninio tiekimo dalies, buvo 11,2 ct/kWh, kai 2016 m. antrą pusmetį kaina siekė 11,8 ct/kWh. Palyginti su Latvija, elektra Lietuvoje yra 20 proc. pigesnė, o su Estija –11,1 proc. Verslas Lietuvoje už elektrą mokėjo 8,9 ct/kWh (be PVM) - 10,1 proc. mažiau nei Estijoje, ir net 38,6 proc. mažiau nei Latvijoje. Tokius duomenis pateikia Nacionalinė Lietuvos energetikos asociacija (NLEA) 2017 metų pirmo pusmečio Baltijos šalių energetikos rinkų apžvalgoje.
 
„Galutinio elektros energijos tarifo mažėjimą lėmė sumažinta skirstymo kaina, vis stabilesnis „NordBalt“ jungties su Švedija veikimas ir pasibaigęs jos statybos finansavimas iš VIAP lėšų. Prie mažėjančių kainų taip pat neabejotinai prisidėjo ir vis efektyvesnė įmonių veikla. Dėl šių priežasčių Lietuva ir toliau išlieka mažos energijos kainų lyderė ES šalyse“, - teigia NLEA prezidentas dr. Dalius Misiūnas.
 
Tuo tarpu lyginant gamtinių dujų kainas su praėjusiu pusmečiu, kaina tame pačiame lygyje išliko tik Lietuvoje, o kitose Baltijos šalyse didėjo. Lietuvos gyventojams galutinė gamtinių dujų kaina 2017 m. pirmą pusmetį buvo 4 proc. mažesnė nei Latvijoje ir  29 proc. mažesnė nei Estijoje. Komercijos segmente galutinės gamtinių dujų kainos Lietuvoje yra vidutinės lyginant su kitomis Baltijos šalimis. 2017 m. pirmą pusmetį komerciniai vartotojai Lietuvoje už dujas mokėjo 23,9 Eur/MWh ir tai yra 5 proc. mažiau nei Latvijoje, tačiau apie 6 proc. daugiau nei Estijoje.
 
Vertinant energijos kainų dinamiką ir Europos Sąjungos statistikos agentūros (Eurostatas) duomenis, pastebimas 10 paskutinių metų nematytas elektros energijos kainų Lietuvos gyventojams atotrūkis nuo kitų Baltijos šalių. 2016 m. antrą pusmetį elektros energijos kaina buitiniams vartotojams, palyginus su 2016 m. pirmu pusmečiu, daugiausiai atpigo Lietuvoje - 4,9 proc. ir buvo žemiausia Baltijos šalyse. Latvijoje elektros energijos kaina gyventojams pigo 0,2 proc., o Estijoje brango 2,5 proc. Daugiausiai mažėjančia kaina gyventojams Lietuva pasižymėjo ne tik tarp Baltijos šalių, bet ir tarp ES šalių. Čia ją lenkė tik Didžioji Britanija, kur kaina gyventojams per pusmetį krito 6,2 proc. Panaši situacija ir verslo segmente – tarp Baltijos šalių vienintelėje Lietuvoje elektros energijos kaina komerciniams vartotojams mažėjo ir išlaikė 12 poziciją ES šalyse. Lietuvos verslas 2016 m. antrąjį pusmetį už elektrą mokėjo ketvirtadaliu mažiau nei vidutinė kaina ES.
 
2012 - 2017 m. laikotarpiu gamtinių dujų kainos buitiniams vartotojams Baltijos šalyse buvo dinamiškos. Pirmos grupės buitiniams vartotojams kaina Lietuvoje ir Estijoje mažėjo atitinkamai 22 proc. ir 33 proc., o Latvijoje augo 14 proc. Antros grupės vartotojams Lietuvoje kaina mažėjo net 41 proc., Latvijoje - 1 proc., o Estijoje didėjo 6 proc. Eurostato duomenimis, Lietuva 2016 m. antrą pusmetį buvo 6 vietoje pagal gamtinių dujų kainą gyventojams tarp ES šalių ir už gamtines dujas mūsų gyventojai mokėjo 39 proc. mažiau nei vidutinė kaina ES. Gamtinių dujų kainos mažėjo ir komerciniams klientams – 2016 m. pirmą pusmetį lyginant su antruoju, Lietuvos verslui kaina mažėjo labiausiai - 8 proc., Latvijoje kiek mažiau - 7 proc., o Estijoje - 3 proc. Eurostato duomenimis, 2016 m. antrą pusmetį gamtinių dujų kaina Lietuvos verslui buvo viena žemiausių ES ir tai yra 18 proc. mažiau nei vidutinė kaina ES.
 
2017 metais Baltijos šalių energetikos sektoriuje toliau įgyvendinami pokyčiai, turėsiantys didelę įtaką Baltijos šalių bendros gamtinių dujų rinkos kūrimui ir konkurencijos didinimui. 2017 m. balandžio 3 d. Latvijoje oficialiai baigėsi gamtinių dujų importo ir tiekimo monopolis, liberalizuota rinka. Dėl šios priežasties, nuo 2017 m. antro pusmečio keisis perdavimo tarifai, kurie skatins efektyviau naudotis perdavimo tinklu ir tarpvalstybiniais pajėgumais.
 
NLEA publikuotoje Baltijos šalių energetikos rinkų apžvalgoje pateikiamas objektyvus energijos išteklių kainų palyginimas remiantis viešais informacijos šaltiniais. Apžvalgioje taip pat pateikiamas ir trijų Baltijos valstybių energetikos kainų palyginimas su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis. 
 
Su visa apžvalga galima susipažinti čia.
 
Nacionalinė Lietuvos energetikos asociacija (NLEA) įsteigta 2016 m. vasario 5 d., sujungus iki šiol atskiruose elektros ir dujų sektoriuose veikusias Nacionalinę Lietuvos elektros asociaciją ir Lietuvos dujų asociaciją. NLEA tikslas -  formuoti bendrą energetikos sektoriaus poziciją, atstovauti savo narių interesus valstybinėse institucijose, visuomeninėse ir tarptautinėse organizacijose. NLEA taip pat siekia, kad būtų vystomos ir gerinamos Lietuvos elektros energijos ir dujų tiekimo sąlygos šalies vartotojams, skatinama ekonominė ir techninė energetikos ūkio pažanga.